Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının prezidenti akademik İsa Həbibbəylinin Elm Günü münasibətilə Akademiya əməkdaşlarına təbriki
Mart 27, 2026 | 12:00
Hörmətli Akademiya əməkdaşları,
Alimlərin peşə bayramı olan 27 mart Elm Günü münasibətilə Milli Elmlər Akademiyasının kollektivini və öllkəmizin elmi ictimaiyyətini ürəkdən təbrik edirəm.
Elm cəmiyyətin intellektual inkişafının, mədəni yüksəlişinin və mənəvi təkamülünün əsas hərəkətverici qüvvələrindən biridir. Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası, alimlərimiz uzun illər ərzində ölkəmizin elmi potensialının formalaşmasında və inkişafında, müstəqil dövlətimizin hərtərəfli surətdə tərəqqi etməsində və yeni elmi nəsillərin yetişdirilib hazırlanmasında mühüm rol oynamışlar.
Bu gün də alimlərin çoxcəhətli elmi fəaliyyəti, yenilikçi yanaşmaları və dünya təcrübəsindən yaradıcı şəkildə istifadə edərək ölkəmizin mədəni-texniki yüksəlişinə xidmət etmələri Akademiyanın fəaliyyətinin aparıcı istiqamətlərini təyin edir. Aparılan araşdırmalar ölkəmizdə rəqəmsal cəmiyyətin inkişafına töhfə verməklə yanaşı, Azərbaycan elminin beynəlxalq səviyyədə tanınmasına və nüfuzunun möhkəmlənməsinə xidmət göstərir.
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının, alimlərimizin elmi fəaliyyəti hər zaman olduğu kimi, bu gün də Azərbaycan dövləti tərəfindən yüksək qiymətləndirilir. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin AMEA-nın 80 illik yubiley yığıncağında iştirakı və dərin məzmunlu proqram xarakterli nitqi qarşımızda yeni tarixi dövrdə elmin inkişafı ilə əlaqədar yeni vəzifələr qoymuşdur. Hazırda elmi kollektivlərimiz süni intellekt texnologiyalarının elmin müxtəlif sahələrinə tətbiqi ilə əlaqədar yeni və mühüm vəzifələri həyata keçirmək yollarında inamla çalışmaqdadırlar.
Sizə elmi fəaliyyətinizdə yeni-yeni uğurlar, yaradıcılıq enerjisi və şəxsi həyatınızda möhkəm cansağlığı arzulayıram.

Mar 27, 2026 | 12:00
I heartily congratulate the staff of the National Academy of Sciences and the scientific community of our country on the occasion of the Science Day, which is the professional holiday of scientists, on March 27.
Science is one of the main driving forces of the intellectual development, cultural advancement and spiritual evolution of society. The Azerbaijan National Academy of Sciences and our scientists have played an important role in the formation and development of the scientific potential of our country for many years, in the comprehensive progress of our independent state and in the upbringing and training of new scientific generations.
Today, the multifaceted scientific activity of scientists, their innovative approaches and creative use of world experience to serve the cultural and technical advancement of our country determine the leading directions of the Academy's activities. The research conducted not only contributes to the development of the digital society in our country, but also serves to strengthen the international recognition and prestige of Azerbaijani science.
The scientific activity of the Azerbaijan National Academy of Sciences and our scientists is highly appreciated by the Azerbaijani state, as always. The participation of the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev in the 80th anniversary meeting of ANAS and his profound programmatic speech set new tasks for us in the development of science in the new historical period. Currently, our scientific teams are working confidently on ways to implement new and important tasks related to the application of artificial intelligence technologies in various fields of science.
I wish you new successes in your scientific activities, creative energy and good health in your personal life.