Xalq şairi Səməd Vurğunun 120 illiyinin qeyd edilməsi haqqında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamı
Fev 23, 2026 | 05:00
2026-cı ildə iyirminci əsr Azərbaycan ədəbiyyatının qüdrətli simalarından biri, Xalq şairi, tanınmış dramaturq və ictimai xadim, SSRİ Dövlət mükafatları laureatı, Azərbaycan Respublikası Elmlər Akademiyasının həqiqi üzvü Səməd Vurğunun
(Səməd Yusif oğlu Vəkilovun) 120 illiyi tamam olur.
Səməd Vurğun Azərbaycanın ədəbi fikir salnaməsində yeni parlaq mərhələ başladan görkəmli sənətkardır. Çoxşaxəli fəaliyyətinin qayəsində azərbaycançılıq amalı dayanan şair nəğməkarı olduğu Odlar diyarını alovlu məhəbbətlə tərənnüm etmişdir. Onun dillər əzbərinə çevrilmiş “Azərbaycan” şeiri hər bir azərbaycanlının ürəyindəki Vətən sevgisinin poetik ifadəsidir. Böyük söz ustası ana dilinin saflığı uğrunda dönmədən mübarizə aparmış, xalq yaradıcılığının tükənməz xəzinəsindən bəhrələnməklə bu dilin bütün məna gözəlliklərini özündə əks etdirən, dərin bəşəri-ictimai məzmuna malik qiymətli əsərlər ərsəyə gətirmişdir. Səməd Vurğunun milli poeziyanı yüksəklərə qaldıran romantik və fəlsəfi məzmunlu bənzərsiz lirikası Azərbaycan ədəbiyyatının qızıl fonduna daxildir. Keçmişə ehtiram və gələcəyə inam aşılayan Vurğun dramaturgiyası Azərbaycanın teatr sənəti tarixində xüsusi səhifə təşkil edir. Səməd Vurğunun novator keyfiyyətlərlə zəngin bədii irsi bir məktəb kimi müasir Azərbaycan poeziyasına güclü təsir göstərmişdir və bu gün də gənc nəslin milli-mənəvi dəyərlərə sədaqət ruhunda yetişməsində əhəmiyyətli rol oynayır.
Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının 109-cu maddəsinin 32-ci bəndini rəhbər tutaraq, Azərbaycan ədəbiyyatının inkişafında müstəsna xidmətləri olan görkəmli şair Səməd Vurğunun 120 illiyinin keçirilməsini təmin etmək məqsədilə qərara alıram:
1. Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyi Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası və aidiyyəti qurumlarla birlikdə, Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin təklifləri nəzərə alınmaqla, Xalq şairi Səməd Vurğunun 120 illiyinə dair tədbirlər planı hazırlayıb həyata keçirsin.

Decree of the President of the Republic of Azerbaijan on the celebration of the 120th anniversary of the People's Poet Samad Vurgun
Feb 23, 2026 | 05:00
In 2026, the 120th anniversary of Samad Vurgun (Samad Yusif oglu Vakilov), one of the powerful figures of twentieth-century Azerbaijani literature, People's Poet, renowned playwright and public figure, laureate of the USSR State Prize, full member of the Academy of Sciences of the Republic of Azerbaijan, will be celebrated.
Samad Vurgun is an outstanding artist who has started a new bright stage in the annals of Azerbaijani literary thought. The poet, whose multifaceted activity was based on the principle of Azerbaijaniness, sang with fiery love the Land of Fire, where he was a singer. His poem "Azerbaijan", which has become a byword in languages, is a poetic expression of the love of the Motherland in the heart of every Azerbaijani. The great master of words fought tirelessly for the purity of his native language, benefiting from the inexhaustible treasury of folk creativity, and created valuable works with deep human and social content, reflecting all the beauties of meaning of this language. Samad Vurgun's unique lyrics with romantic and philosophical content, which elevate national poetry to the heights, are included in the golden fund of Azerbaijani literature. Vurgun's dramaturgy, which instills respect for the past and faith in the future, forms a special page in the history of Azerbaijani theatrical art. Samad Vurgun's artistic heritage, rich in innovative qualities, has had a strong influence on modern Azerbaijani poetry as a school and today plays an important role in the upbringing of the younger generation in the spirit of devotion to national and spiritual values.
Guided by Clause 32 of Article 109 of the Constitution of the Republic of Azerbaijan, in order to ensure the celebration of the 120th anniversary of the outstanding poet Samad Vurgun, who made exceptional contributions to the development of Azerbaijani literature, I decide:
1. The Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan, together with the Azerbaijan National Academy of Sciences and relevant institutions, taking into account the proposals of the Azerbaijan Writers' Union, shall prepare and implement a plan of events for the 120th anniversary of the People's Poet Samad Vurgun.