Böyük Azərbaycan şairi Xaqani Şirvaninin 900 illik yubileyinin qeyd edilməsi haqqında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamı
Yan 29, 2026 | 12:56
2026-cı ildə böyük Azərbaycan şairi Əfzələddin Xaqani Şirvaninin 900 illiyi tamam olur.
Xaqani Şirvani Azərbaycan ədəbiyyatı və mədəniyyətinin qızıl dövrünün ümumbəşər mədəniyyəti xəzinəsinə bəxş etdiyi nəhəng simalardandır. Zəmanəsinin ən müxtəlif elmlərini dərindən bilən və Şərqin çoxəsrlik mədəni ənənələri zəminində əzəmətlə yüksələn qüdrətli söz ustası şeiriyyətin zirvəsində dayanan sənət nümunələrindən ibarət zəngin bir irs qoyub getmişdir. Ədalətə çağırış, mübarizə ruhu və şəxsiyyət azadlığı, mənəvi ucalıq, insan ləyaqəti və idrakın gücünə inam bu nadir irsin səciyyəvi cəhətləridir. Mütəfəkkir sənətkar ictimai-fəlsəfi və didaktik-əxlaqi düşüncələrdən yoğrulan, yüksək estetik dəyərə malik humanist məzmunlu əsərlərində sosial-tarixi hadisələri özünəməxsus bədiiliklə mənalandırmış və bunlardan ibrət almağı tövsiyə etmişdir. Xaqani yaradıcılığında parlaq lirik lövhələrlə ifadəsini tapan vətənpərvərlik motivləri şairin doğma yurda və onun gözəlliklərinə sonsuz sevgisinin dolğun poetik təzahürüdür. Əsrinin mədəni həyatı ilə heyrətamiz dərəcədə sıx bağlı olan Xaqani Şirvani klassik ədəbiyyata qazandırdığı yeniliklərlə bütövlükdə Yaxın və Orta Şərq xalqlarının ədəbi-fəlsəfi fikrinin inkişafına qüvvətli təsir göstərmişdir. Sonrakı yüzilliklərin ustad şairləri Xaqani dühasına həmişə ehtiramla yanaşmış, məktəb kimi ondan bəhrələnmişlər.
Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının 109-cu maddəsinin 32-ci bəndini rəhbər tutaraq, Azərbaycan ədəbiyyatının qüdrətli nümayəndəsi Xaqani Şirvaninin 900 illik yubileyinin qeyd olunmasını təmin etmək məqsədilə qərara alıram:
1. Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyi Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası ilə birlikdə böyük Azərbaycan şairi Xaqani Şirvaninin 900 illik yubileyinə həsr olunmuş tədbirlər planı hazırlayıb həyata keçirsin.

Decree of the President of the Republic of Azerbaijan on the celebration of the 900th anniversary of the great Azerbaijani poet Khagani Shirvani
Jan 29, 2026 | 12:56
In 2026, the 900th anniversary of the great Azerbaijani poet Afzaladdin Khagani Shirvani will be celebrated.
Khagani Shirvani is one of the great figures that the golden age of Azerbaijani literature and culture has bestowed on the treasury of universal culture. A powerful master of words who deeply knew the most diverse sciences of his time and rose majestically on the basis of the centuries-old cultural traditions of the East, he left a rich heritage consisting of examples of art that stand at the peak of poetry. The call for justice, the spirit of struggle and personal freedom, spiritual exaltation, human dignity and faith in the power of understanding are the characteristic features of this rare heritage. The thoughtful artist, in his works of humanistic content, which were kneaded from socio-philosophical and didactic-moral thoughts and had high aesthetic value, interpreted socio-historical events with unique artistic meaning and recommended to learn from them. Patriotic motifs, which found expression in bright lyrical paintings in Khagani's work, are a full poetic manifestation of the poet's boundless love for his native land and its beauties. Khagani Shirvani, who was amazingly closely connected with the cultural life of his century, had a strong influence on the development of the literary and philosophical thought of the peoples of the Near and Middle East as a whole with the innovations he brought to classical literature. Master poets of the following centuries always treated Khagani's genius with respect and benefited from it like a school.
Guided by clause 32 of article 109 of the Constitution of the Republic of Azerbaijan, in order to ensure the celebration of the 900th anniversary of the great representative of Azerbaijani literature, Khagani Shirvani, I hereby decide:
1. The Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan, together with the Azerbaijan National Academy of Sciences, shall prepare and implement a plan of events dedicated to the 900th anniversary of the great Azerbaijani poet Khagani Shirvani.