AMEA Şəki REM-də 20 Yanvar faciəsi qurbanlarının xatirəsi anılıb
19 yanvar 2026-cı il tarixində AMEA-nın Şəki Regional Elmi Mərkəzində 20 Yanvar faciəsinin ildönümü ilə əlaqədar "Azadlığa gedən məşəqqətli və şanlı yol" mövzusunda anım tədbiri keçirilib.
Əvvəlcə Azərbaycanın azadlığı uğrunda canlarından keçmiş Vətən oğullarının xatirəsi yad edilib.
Şəki REM-in elmi işlər üzrə direktor müavini, fil.e.d.,dos. Kamil Adışirinov tədbiri açaraq 1990-cı ilin 20 Yanvar hadisələrinin xalqımızın azadlıq mübarizəsində mühüm mərhələ təşkil etdiyini, 20 Yanvar şəhidlərinin Azərbaycan xalqının müstəqillik əzminin simvolu olduqlarını qeyd edib və çıxış üçün sözü Tarix və epiqrafika şöbəsinin elmi işçisi Elçin Vəliyevə verib.
Elçin Vəliyev çıxışında 20 Yanvar hadisələrinə aparan yolu təhlil edərək, həmin dövrdə Sovet İttifaqında mövcud olan ictimai-siyasi vəziyyət və Azərbaycan xalqının artan azadlıq istəkləri barədə danışıb. O qeyd edib ki, 20 Yanvar hadisəsi planlı şəkildə həyata keçirilmiş hərbi müdaxilə idi və burada əsas məqsəd xalqın iradəsini qırmaq olub.
Məruzəçi, həmçinin faciədən sonra cəmiyyətdə formalaşan ictimai şüur və milli birlik hissi haqqında danışaraq, 20 Yanvar hadisəsinin xalqımızın müstəqillik ideyasını daha da gücləndirdiyini vurğulayıb.
Natiq Ümummilli Lider Heydər Əliyevin siyasi uzaqgörənliyi və qərarlı mövqeyi sayəsində 20 Yanvar faciəsinin əsl mahiyyətinin dünya ictimaiyyətinə çatdırıldığını, bu faciənin milli yaddaşımızın bir hissəsinə çevrildiyini xüsusi olaraq qeyd edib.
Bildirib ki, məhz Ulu Öndər Heydər Əliyevin siyasəti nəticəsində bu hadisələr dünyanın aparıcı informasiya vasitələrində geniş şəkildə işıqlandırılıb, beynəlxalq ictimaiyyətin Azərbaycanın haqq səsinə diqqət yetirməsinə səbəb olub.
Çıxışının sonunda Elçin Vəliyev 20 Yanvar faciəsinin Azərbaycan ədəbiyyatında təcəssümü barədə danışaraq, yazıçı və şairlərin bu faciəni əsərlərində milli yaddaş və qəhrəmanlıq salnaməsi kimi əks etdirdiklərini də diqqətə çatdırıb.
Landşaftşünaslıq şöbəsinin müdiri, geol.-min.ü.f.d. Hüseyn Mustafabəyli 20 Yanvar hadisələri zamanı Azərbaycan xalqının bir daha millət olaraq varlığını sübut etdiyini, azadlıq və müstəqillik əzmini nümayiş etdirdiyini nəzərə çatdırıb.
O, şəhidlərə Allahdan rəhmət diləyib və Vətənimizin daim azadlıq və sülh şəraitində yaşamasını arzulayıb.

Jan 19, 2026 | 02:00
On January 19, 2026, a memorial event was held in Sheki Regional Scientific Center of ANAS on the theme "The difficult and glorious path to freedom" in connection with the anniversary of the January 20 tragedy.
First, the memory of the sons of the Motherland who gave their lives for the freedom of Azerbaijan was commemorated.
Opening the event, deputy director for scientific affairs of Sheki Regional Scientific Center, Doctor of Philology, docent Kamil Adishirinov noted that the events of January 20, 1990, constituted an important stage in the struggle for freedom of our people, that the martyrs of January 20 were a symbol of the determination of the Azerbaijani people for independence, and gave the floor to Elchin Valiyev, a scientific researcher in the department of History and epigraphy.
In his speech, Elchin Valiyev analyzed the path leading to the January 20 events, spoke about the socio-political situation in the Soviet Union at that time and the growing desire for freedom of the Azerbaijani people. He noted that the January 20 incident was a planned military intervention, and the main goal here was to break the will of the people.
The speaker also spoke about the public consciousness and sense of national unity that formed in society after the tragedy, emphasizing that the January 20 incident further strengthened the idea of independence of our people.
The speaker specifically noted that thanks to the political foresight and decisive position of the National Leader Heydar Aliyev, the true essence of the January 20 tragedy was conveyed to the world community, and this tragedy became a part of our national memory.
He noted that it was as a result of the policy of the Great Leader Heydar Aliyev that these events were widely covered in the world's leading media, causing the international community to pay attention to the true voice of Azerbaijan.
At the end of his speech, Elchin Valiyev spoke about the embodiment of the January 20 tragedy in Azerbaijani literature, and drew attention to the fact that writers and poets reflected this tragedy in their works as a chronicle of national memory and heroism.
Head of the department of Landscape studies, PhD in geology and mineralogy Huseyn Mustafabeyli noted that during the January 20 events, the Azerbaijani people once again proved their existence as a nation and demonstrated their determination for freedom and independence.
He prayed to God for mercy on the martyrs and wished that our Motherland would always live in freedom and peace.
At the end, a video clip dedicated to the January 20 tragedy was shown.
It should be noted that an exhibition dedicated to the January 20 tragedy was also organized as part of the event.