Şəki Regional Elmi Mərkəzdə "Şəki şəhəri və çevrəsinin toponomik xüsusiyyətləri" mövzusunda elmi seminar keçirilib
Dek 19, 2025 | 04:00
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin "Birinci Türkoloji Qurultayın 100 illik yubileyinin keçirilməsi haqqında" Sərəncamının və AMEA Rəyasət Heyətinin müvafiq qərarının icrası ilə bağlı 19 dekabr 2025-ci il tarixində AMEA-nın Şəki Regional Elmi Mərkəzində "Şəki şəhəri və çevrəsinin toponomik xüsusiyyətləri" mövzusunda elmi seminar keçirilib.
Tədbiri açan Şəki REM-in direktoru, fiz.ü.f.d., dos. Yusif Şükürlü tədbirin məqsədinin Birinci Türkoloji Qurultayın elmi irsini müasir türkoloji tədqiqatlarda davam etdirilməsinə töhfə vermək, həmçinin regional toponimlərin qorunması, sistemləşdirilməsi və gələcək nəsillərə ötürülməsi, bu sahədə aparılan tədqiqatların nəticələrinin elmi ictimaiyyətlə paylaşılması, eləcə də gənc tədqiqatçıların türkoloji və toponimik araşdırmalara cəlb edilməsi olduğunu bildirib. Tədbirin işinə uğur diləyib və sözü Tarix və epiqrafika şöbəsinin böyük elmi işçisi, t.ü.f.d. Akif Məmmədliyə verib.
Akif Məmmədli "Bölgənin tarixi toponimlərin dili ilə" adlı çıxışında Şəki, Qax, Zaqatala və Balakən rayonlarının toponimikası haqqında danışarkən buradakı yer adlarının qədim türk tayfalarının məskunlaşması, orta əsr dövlətçilik ənənələri və təbii-coğrafi xüsusiyyətlərlə sıx bağlı olduğunu, toponimlərin əksəriyyətində türk mənşəli leksik vahidlərin üstünlük təşkil etdiyini nəzərə çatdırıb. O, toponimlərdə türk mifoloji düşüncəsinin izlərinə də rast gəlindiyini, təbiət obyektlərinə verilən adların qədim insanların ətraf mühitlə harmoniyasını və ona münasibətini əks etdirdiyini diqqətə çatdırıb. Qeyd edib ki, toponimlərin qorunması milli-mədəni irsin qorunması deməkdir və bu sahədə aparılan elmi tədqiqatlar xüsusi əhəmiyyət daşıyır. Məruzəçi toponimlərin tədqiqinin yalnız dilçilik deyil, eyni zamanda tarix, etnoqrafiya və coğrafiya elmlərinin kəsişməsində aparılmasının zəruri olduğunu vurğulayıb.
Tarix və epiqrafika şöbəsinin rəhbəri, t.ü.f.d. Rahim Həsənov Şimal-qərb bölgəsinin toponomik sisteminin türk dünyasının zəngin tarixi və mədəni irsini özündə əks etdirdiyini ifadə edib. O, bu sahədə tədqiqatların genişləndirilməsi ilə bağlı təkliflərini səsləndirib. Bildirib ki, Birinci Türkoloji Qurultayın ideyaları bu gün də акtuallığını qoruyur və tədqiqatçıların elmi fəaliyyətinə istiqamət verir. Rahim Həsənov həmçinin, toponimlərin öyrənilməsində kompleks metodoloji yanaşmanın vacibliyini bildirib, onların arxiv sənədləri, tarixi xəritələr, şifahi xalq yaddaşı və müasir dil materialların qarşılıqlı təhlili fonunda araşdırılmasının zəruriliyini qeyd edib.

A scientific seminar on the topic "Toponomic features of the city of Sheki and its environment" was held at Sheki Regional Scientific Center
Dec 19, 2025 | 04:00
In connection with the implementation of the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan "On the 100th anniversary of the First Turkological Congress" and the relevant decision of the Presidium of ANAS, a scientific seminar on the topic "Toponomic features of the city of Sheki and its environment" was held at Sheki Regional Scientific Center of ANAS on December 19, 2025.
Opening the event, the director of Sheki RSC, PhD, docent Yusif Shukurlu stated that the purpose of the event was to contribute to the continuation of the scientific heritage of the First Turkological Congress in modern Turkological research, as well as to preserve, systematize and transfer regional toponyms to future generations, share the results of research conducted in this field with the scientific community, as well as involve young researchers in Turkological and toponymic research. He wished success to the event and the floor was given to the senior research worker of the department of History and Epigraphy, PhD Akif Mammadli.
In his speech entitled "The history of the region through the language of toponyms", Akif Mammadli, while talking about the toponymy of Sheki, Gakh, Zagatala and Balakan regions, noted that the place names here are closely related to the settlement of ancient Turkic tribes, medieval statehood traditions and natural and geographical features, and that lexical units of Turkic origin predominate in most toponyms. He noted that traces of Turkic mythological thought are also found in toponyms, and that the names given to natural objects reflect the harmony of ancient people with the environment and their attitude to it. He noted that the protection of toponyms means the protection of national and cultural heritage, and scientific research in this field is of particular importance. The speaker emphasized that the study of toponyms should be carried out not only at the intersection of linguistics, but also at the intersection of history, ethnography and geography.
Head of the Department of History and Epigraphy, PhD Rahim Hasanov stated that the toponomic system of the North-West region reflects the rich historical and cultural heritage of the Turkic world. He voiced his proposals for expanding research in this area. He noted that the ideas of the First Turkological Congress are still relevant today and guide the scientific activities of researchers. Rahim Hasanov also stressed the importance of a complex methodological approach in the study of toponyms, noting the need to study them against the background of mutual analysis of archival documents, historical maps, oral folk memory and modern language materials.