Azərbaycan Respublikasında 2026-cı ilin “Şəhərsalma və Memarlıq İli” elan edilməsi haqqında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamı
Dek 22, 2025 | 01:00
Azərbaycanda şəhərsalma və memarlıq ənənələrinin çoxəsrlik zəngin bir keçmişi vardır. İpək Yolu üzərində yerləşən və mühüm ticarət, sənətkarlıq, mədəniyyət mərkəzləri kimi Şərq ölkələri ilə sıx iqtisadi, siyasi və mədəni əlaqələr quran iri şəhərlərimizin özünəməxsus simasının formalaşmasında qiymətli memarlıq abidələri müstəsna rol oynamışdır.
Azərbaycan şəhərsalma və memarlıq sənətinin bariz nümunələri olub daim yüksək inkişaf səviyyəsinə görə seçilən tarixi şəhərlərimiz ötən dövrlərin memarlıq tendensiyalarına uyğun böyüyüb genişlənməklə bərabər, yerli mədəniyyətin əsas xüsusiyyətlərini qoruyub saxlamışdır.
Bu gün ölkə ərazisində dövlət tərəfindən mühafizə olunan müdafiə qalaları, karvansaralar, məscid, məbəd və türbələr milli memarlığın parlaq ənənələrini əks etdirir. Bədii-memarlıq həllinin kamilliyi baxımından iftixar hissi doğuran dünya əhəmiyyətli tarix və mədəniyyət abidələrindən Möminə xatun türbəsi, Xudafərin körpüsü, “Atəşgah” kompleksi və digər bu kimi misilsiz nümunələr Azərbaycanın memarlığının rəmzlərinə çevrilmişdir.
UNESCO-nun Ümumdünya İrs Siyahısına daxil edilmiş nadir sərvətlərimiz – qədim və orta əsrlərin şəhər mədəniyyətini özündə təcəssüm etdirən İçərişəhər və Şirvanşahlar sarayı kompleksi, əzəmətli ruhunu indiyədək qoruyan Qız Qalası, Şəkinin tarixi mərkəzi və Xan sarayı Azərbaycan şəhərsalma və memarlıq sənətinin dünya inciləri sırasında layiqli yer tutan yadigarlarıdır.
900 illiyi UNESCO çərçivəsində yubileyləri keçirilən böyük şəxsiyyətlər siyahısına daxil olunan qüdrətli sənətkar Əcəmi Naxçıvaninin Azərbaycan və Yaxın Şərq ölkələrinin orta əsrlər memarlığına güclü təsir göstərmiş yaradıcılığı dövrün memarlıq məktəbinin ən yüksək zirvəsidir.
Azərbaycan şəhərlərinin planlaşdırma quruluşunda və memarlıq tərzində artıq XIX əsrin ortalarına doğru müəyyən dəyişikliklər öz əksini tapmışdır. Sürətlə sənayeləşən Bakı şəhəri Şərq və Qərb memarlığının sintezində qədimliklə müasirliyin vəhdətindəki təkrarsız görkəmini məhz həmin vaxtlardan almağa başlamışdır.
Azərbaycan Respublikasında şəhərsalma və memarlıq fəaliyyətində milli ənənələrdən yaradıcı şəkildə istifadə olunmasına XX əsrdə xüsusi diqqət yetirilmişdir. Bu dövrdə bir sıra şəhərlər yenidən qurulmuş və onların əvvəlki siması dəyişmiş, bölgələrdə şəhərlərin planlaşdırılması önə çəkilmişdir. İki görkəmli memarın – Mikayıl Hüseynovun və Sadıq Dadaşovun fəaliyyətinin aparıcı yer tutduğu həmin dövr milli ənənələr zəminində yeni memarlıq üslubunun yaradılması ilə səciyyələnir.
Ümummilli Lider Heydər Əliyevin respublikaya rəhbərlik etdiyi illər Azərbaycan şəhərsalma və memarlığının inkişafında xüsusi mərhələ təşkil edir. Tarixən təşəkkül tapmış Azərbaycan şəhərlərinin və bütöv şəhərsalma sistemlərinin qorunması ilə bağlı bu illərdə Ulu Öndərin təşəbbüsü əsasında vacib qərarlar qəbul edilmiş, tədbirlər həyata keçirilmiş, şəhərlərdə memarlıq abidələrinin bərpası üzrə planlı iş aparılmış, memarlıq və şəhərsalma fəaliyyətinin davamlılığını təmin edən institusional təsisatlar qurulmuşdur.
Azərbaycan dövlət müstəqilliyini bərpa etdikdən sonra şəhər quruculuğu sahəsindəki yeni təzahürlər ölkədə inşa edilən monumental komplekslərin memarlıq həllində özünü qabarıq büruzə vermişdir. Ötən müddətdə dövrün qabaqcıl yanaşmalarını və milli təcrübələri əks etdirən layihələrin gerçəkləşdirilməsi sayəsində şəhərsalma sənətinin yüksək mənəvi-estetik təsir gücünə malik orijinal nümunələri yaradılmışdır. Mövcud möhtəşəm binalar sırasına daimi yeniləşmə rəmzi olan Heydər Əliyev Mərkəzi, Alov qüllələri kimi modern üslublu unikal memarlıq abidələrinin və Ağ şəhər kompleksinin əlavə edilməsi ilə paytaxtın mənzərəsi daha da zənginləşmiş, regionların memarlıq siması xeyli dəyişərək yeni şəkil almışdır.
Bu gün də Azərbaycan Respublikasının sosial-iqtisadi inkişaf strategiyasında paytaxt və regionların tarazlı inkişafının təmin edilməsi və dayanıqlı məskunlaşmanın təşviqi, Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinə uyğunluqlar təsbit edilməklə, memarlıq və şəhərsalma fəaliyyətinin prioritet istiqamətləri olaraq müəyyənləşdirilmişdir.
Ermənistanın işğal etdiyi və otuz il ərzində viran qoyduğu ərazilərimizdə 44 günlük Vətən müharibəsindəki Zəfərin ardınca innovativ yanaşmaların tətbiqi ilə həyatı yenidən canlandıran genişmiqyaslı bərpa-quruculuq işləri Azərbaycan dövlətinin memarlıq və şəhərsalmaya müfəssəl baxışını aydın nümayiş etdirir. Böyük Qayıdışa dair I Dövlət Proqramına müvafiq qaydada “yaşıl enerji” zonası elan edilmiş bu ərazilərdə 2020–2025-ci illərdə – dünya memarlıq-inşaat təcrübəsində az rast gəlinən qısa bir müddətdə 100-dən artıq yaşayış məntəqəsi, o cümlədən 12 şəhər üzrə planlaşdırma sənədləri hazırlanmış və quruculuq işlərinə başlanılmışdır. Azərbaycanın mədəniyyət paytaxtı, xalqımızın qürur mənbəyi Şuşa şəhərinin əvvəlki memarlıq mühiti və əsl tarixi siması bərpa edilməklə dirçəldilməsi isə milli iradənin təzahürüdür.
Ölkəmiz iqlim dəyişmələri və şəhərsalma ilə əlaqədar qlobal çağırışların həllində, innovativ yanaşmaların formalaşmasında etibarlı tərəfdaş kimi tanınır. BMT‑nin Məskunlaşma Proqramı (“UN-Habitat”) ilə birgə təşəbbüslər və bu çərçivədə memarların bir araya gəldiyi milli şəhərsalma forumları Azərbaycanın beynəlxalq tərəfdaşlarla ortaq fəaliyyətinin uğurlu nümunəsidir. BMT-nin Ümumdünya Şəhərsalma Forumunun On Üçüncü sessiyasının (WUF13) 2026-cı ildə Bakı şəhərində keçirilməsi qərarı Azərbaycanın dayanıqlı şəhərsalma proseslərində artan rolunu göstərir.
Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının 109-cu maddəsinin 32-ci bəndini rəhbər tutaraq, Azərbaycanın çoxəsrlik tarixə malik şəhərsalma və memarlıq mədəniyyəti ənənələrinin yaşadılması, eləcə də ölkədə bu sahədə yeni çağırışlara cavab verən mütərəqqi yanaşmaların təşviqi və tətbiqinin genişləndirilməsi məqsədilə qərara alıram:
1. Azərbaycan Respublikasında 2026-cı il “Şəhərsalma və Memarlıq İli” elan edilsin.
2. Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Administrasiyası Azərbaycan Respublikasında 2026-cı ilin “Şəhərsalma və Memarlıq İli” elan edilməsi ilə bağlı tədbirlər planına dair təkliflərini bir ay müddətində hazırlayıb Azərbaycan Respublikasının Prezidentinə təqdim etsin.

Dec 22, 2025 | 01:00
Azerbaijan has a rich centuries-old history of urban planning and architectural traditions. Valuable architectural monuments have played an exceptional role in shaping the unique image of our large cities, located on the Silk Road and establishing close economic, political and cultural ties with Eastern countries as important trade, craft and cultural centers.
Our historical cities, which are vivid examples of Azerbaijani urban planning and architecture and have always been distinguished for their high level of development, have grown and expanded in accordance with the architectural trends of past periods, while preserving the main features of local culture.
Today, defensive fortresses, caravanserais, mosques, temples and tombs protected by the state throughout the country reflect the bright traditions of national architecture. The Momina Khatun Mausoleum, Khudaferin Bridge, Ateshgah Complex and other such unique examples, which are world-famous historical and cultural monuments that inspire pride in terms of the perfection of their artistic and architectural solutions, have become symbols of Azerbaijani architecture.
Our rare treasures included in the UNESCO World Heritage List - the Old City and the Palace of the Shirvanshahs, which embody the urban culture of ancient and medieval centuries, the Maiden Tower, which has preserved its majestic spirit to this day, the historical center of Sheki and the Khan's Palace - are relics that occupy a worthy place among the world pearls of Azerbaijani urban planning and architectural art.
The creativity of the powerful artist Ajami Nakhchivani, whose 900th anniversary is celebrated within the framework of UNESCO, which had a strong influence on the medieval architecture of Azerbaijan and the countries of the Middle East, is the highest peak of the architectural school of the period.
Certain changes were reflected in the planning structure and architectural style of Azerbaijani cities by the middle of the 19th century. The rapidly industrializing city of Baku began to acquire its unique appearance in the unity of antiquity and modernity in the synthesis of Eastern and Western architecture from that time.
In the 20th century, special attention was paid to the creative use of national traditions in urban planning and architectural activities in the Republic of Azerbaijan. During this period, a number of cities were rebuilt and their previous appearance changed, and urban planning in the regions was brought to the fore. That period, in which the activities of two prominent architects - Mikayil Huseynov and Sadig Dadashov - took a leading place, is characterized by the creation of a new architectural style on the basis of national traditions.
The years when the National Leader Heydar Aliyev led the republic constitute a special stage in the development of Azerbaijani urban planning and architecture. In these years, important decisions were made and measures were implemented on the initiative of the Great Leader regarding the preservation of historically formed Azerbaijani cities and entire urban planning systems, planned work was carried out on the restoration of architectural monuments in cities, and institutional institutions were established to ensure the continuity of architectural and urban planning activities.
After Azerbaijan regained its independence, new manifestations in the field of urban planning have been clearly manifested in the architectural solutions of monumental complexes built in the country. Over the past period, thanks to the implementation of projects reflecting the advanced approaches of the time and national experiences, original examples of urban planning art with high moral and aesthetic impact have been created. With the addition of modern-style unique architectural monuments such as the Heydar Aliyev Center, the Flame Towers, which are a symbol of constant renewal, and the White City complex, the landscape of the capital has been further enriched, and the architectural image of the regions has changed significantly and taken on a new shape.
Today, the socio-economic development strategy of the Republic of Azerbaijan has identified ensuring balanced development of the capital and regions and promoting sustainable settlement, as well as compliance with the United Nations Sustainable Development Goals, as priority directions of architectural and urban planning activities.
In the territories occupied by Armenia and devastated for thirty years, the large-scale reconstruction and construction works that revived life with the application of innovative approaches following the Victory in the 44-day Patriotic War clearly demonstrate the comprehensive vision of the Azerbaijani state towards architecture and urban planning. In these territories, which were declared a “green energy” zone in accordance with the First State Program on the Great Return, in 2020–2025, planning documents were prepared and construction work began on more than 100 settlements, including 12 cities, in a short period of time rarely seen in world architectural and construction practice. The revival of the cultural capital of Azerbaijan, the source of pride of our people, the city of Shusha, by restoring its former architectural environment and true historical image, is a manifestation of national will.
Our country is known as a reliable partner in solving global challenges related to climate change and urban planning, and in the formation of innovative approaches. Joint initiatives with the UN-Habitat and national urban planning forums, where architects come together within this framework, are a successful example of Azerbaijan’s joint activities with international partners. The decision to hold the Thirteenth Session of the UN World Urban Forum (WUF13) in Baku in 2026 demonstrates Azerbaijan’s growing role in sustainable urban planning processes.
Guided by Article 109, Paragraph 32 of the Constitution of the Republic of Azerbaijan, in order to preserve the centuries-old traditions of urban planning and architectural culture of Azerbaijan, as well as to promote and expand the application of progressive approaches that respond to new challenges in this field in the country, I decide:
- To declare 2026 the “Year of Urban Planning and Architecture” in the Republic of Azerbaijan.
- The Administration of the President of the Republic of Azerbaijan shall prepare proposals on the action plan for declaring 2026 the “Year of Urban Planning and Architecture” in the Republic of Azerbaijan within one month and submit them to the President of the Republic of Azerbaijan.