Zəfər günü milli qürur günümüzdür
Azərbaycan öz coğrafi mövqeyinə, təbii sərvətlərinə görə tarix boyu daim işğalçı dövlətlərin hücumlarına məruz qalmışdır. Ən qədim dövrlərdən başlayaraq Aşşurlar, Əhəmənilər, Makedoniyalı İsgəndər, Romalılar, Sasanilər, Ərəblər, Monqollar, Teymurilər torpaqlarımıza işğalçı hücumlar etmişlər. Xalqımız daim işğalçılara qarşı mübarizə aparmış, ərazimizin bütövlüyünü qorumağı bacarmışlar. Lakin XIX əsrdən torpaqlarımız Azərbaycan ərazisinin xırda xanlıqlara parçalanmasından istifadə edən çar Rusiyası və Qacar dövləti tərəfindən işğal edilmişdir. 1813, 1828-ci illərdə Gülüstan və Türkmənçay müqavilələri ilə torpaqlarımız xalqımızın iradəsinin əksinə olaraq Rusiya və İran arasında bölüşdürülmüşdür. Türkmənçay müqaviləsindən sonra Çar Rusiyası bölgənin etnik mənzərəsini dəyişdirib öz dayaqlarını möhkəmləndirmək üçün bütün XIX əsr boyu İrandan və Türkiyədən 1 milyondan çox ermənini Cənubi Qafqaza köçürmüşdür. Beləliklə, Ermənistanın Azərbaycana qarşı 200 ildən çox tarixi olan düşmənçiliyinin, kütləvi terror və soyqırımların əsası qoyulmuşdur. Azərbaycan xalqı 1905-1906 və 1918-ci illərdə dəhşətli soyqırım mərhələlərindən keçmişdir. Bölgənin demoqrafik mənzərəsinin dəyişdirilməsi ilə yanaşı, erməni dini-ideoloji ekspansiyasına da rəvac verilmişdir.
XIX əsrin sonlarına yaxın erməni şovinistləri “Armenakan”, “Hnçak” və “Daşnaksütyun” kimi millətçi partiyalar yaradaraq “dənizdən-dənizə kimi böyük Ermənistan” mifi ilə bağlı ideyanın həyata keçirilməsinə silahlı mübarizə və terror yolu ilə zəmin hazırlamağa başlamışlar. 1905–1906-cı illərdə, habelə 1918-ci ildə ermənilər tərəfindən Bakıda, Tiflisdə, İrəvanda, Naxçıvanda, Gəncədə, Qarabağda, Zəngəzurda, Göyçədə və digər yerlərdə azərbaycanlılara kütləvi şəkildə divan tutulmuş, şəhər və kəndlər yandırılmış, uşaq, qadın və qocalar misilsiz qəddarlıqla öldürmüşlər. Erməni vəhşiliyindən canını qurtara bilən on minlərlə azərbaycanlı doğma yurd-yuvasını tərk etməyə məcbur olmuşdur. Azərbaycanlılardan təmizlənən ərazilər 1918-ci ildə müstəqilliyini elan etmiş Ermənistan Respublikasına qatılmışdır. Ermənistanda və Azərbaycanda sovet hakimiyyəti qurulduqdan sonra bolşevik rejiminin əli ilə Azərbaycan torpaqlarının daha bir hissəsi, o cümlədən Qərbi Zəngəzur Ermənistanın tərkibinə daxil edilmiş, nəticədə onun ərazisi 9,8 min kvadrat-kilometrdən 29,8 min kvadrat-kilometrə çatdırılmışdır.
Azərbaycanlılara qarşı düşmənçilik siyasəti sovet hakimiyyəti illərində də davam etdirilmişdir. Ermənistan ərazisində qalan, ata-baba torpaqlarında elliklə yaşayan yüz minlərlə azərbaycanlıya muxtariyyət verilmədiyi halda, Azərbaycan ərazisində ermənilər üçün qondarma “Dağlıq Qarabağ Muxtar Vilayəti” təşkil edilmişdir. SSRİ rəhbərliyinin köməyi ilə Ermənistan SSR-in hakim dairələri 1948–1953-cü illərdə Ermənistandan yüz minlərlə azərbaycanlının deportasiya edilməsinə nail olmuşlar. Azərbaycanlılara qarşı kəskin mənəvi təcavüz kampaniyası aparılmışdır. Son yüz ildən artıq dövrdə erməni xalqının bir neçə nəsli milli müstəsnalıq ruhunda tərbiyə edilmişdir. Erməni “alim”lərinin səyləri ilə bölgənin tarixi saxtalaşdırılmış, erməni dövlətinin olmayan tarixi uydurulmuş, Cənubi Qafqazda baş verən hadisələr bilərəkdən təhrif edilmişdir.
Azərbaycana qarşı ərazi iddialarını həyata keçirmək üçün Ermənistanın 1988-ci ildə başladığı, 1992-ci ildə isə miqyasını genişləndirdiyi etnik təmizləmə siyasəti və işğalçılıq müharibəsi nəticəsində Azərbaycan Respublikası ərazisinin 20 faizi işğal olunmuş, Ermənistan ərazisindən və Azərbaycanın işğal edilmiş bölgələrindən 1 milyondan çox azərbaycanlı qovulmuşdur. Azərbaycanlılara qarşı milli nifrət və düşmənçilikdən qaynaqlanan ağır cinayət aktları həyata keçirilmiş, XX əsrin ən dəhşətli faciələrindən olan Xocalı soyqırımı, bir sıra digər qətliam əməlləri törədilmişdir.
1994-cü ilin mayında münaqişənin sülh yolu ilə həllinə şərait yaratmaq məqsədi ilə Ermənistanla Azərbaycan arasındakı cəbhə xəttində atəşkəs elan olunduqdan sonra Ermənistan rəhbərliyinin bütün fəaliyyəti münaqişənin həllinə deyil, işğalın nəticələrinin möhkəmləndirilməsinə yönəlmişdir. Azərbaycan Respublikasının suverenliyini, ərazi bütövlüyünü və sərhədlərinin toxunulmazlığını birmənalı şəkildə təsdiqləyən və Ermənistan silahlı qüvvələrinin işğal etdikləri Azərbaycan ərazilərindən dərhal və qeyd-şərtsiz çıxarılmasını tələb edən BMT Təhlükəsizlik Şurasının 1993-cü ildə qəbul etdiyi 822, 853, 874 və 884 nömrəli qətnamələrə, eləcə də BMT Baş Məclisinin 2008-ci ildə qəbul etdiyi 62/243 nömrəli qətnaməyə, Avropa Parlamentinin, Avropa Şurası Parlament Assambleyasının, İslam Əməkdaşlığı Təşkilatının, digər beynəlxalq qurumların müxtəlif illərdə qəbul etdikləri qətnamələrə etinasızlıq göstərilmişdir. Münaqişənin nizama salınması üçün yaradılmış ATƏT-in Minsk qrupunun vasitəçiliyi ilə aparılan danışıqlardan Azərbaycan torpaqlarının işğalının nəticələrini bu və ya digər şəkildə rəsmiləşdirmək, bu mümkün olmadıqda isə vaxt uzatmaq üçün istifadə edilmişdir.
Ermənistan rəhbərliyi cəzasız qalmasından istifadə edərək, sülh prosesini birdəfəlik pozmağa cəhdlər göstərmişdir. Ermənistan rəsmiləri öz bəyanatları və davranışları ilə sübut etmişlər ki, bu dövlət nəinki işğal altında olan əraziləri qaytarmağa və ədalətli sülh əldə etməyə hazırlaşmır, əksinə, Azərbaycanın yeni ərazilərini işğal etmək niyyəti güdür. İşğal olunmuş ərazilərdə qanunsuz məskunlaşdırma siyasətinin genişləndirilməsi, danışıqların formatını dəyişdirməyə cəhdlər göstərilməsi, Ermənistan müdafiə nazirinin “yeni ərazilər üçün yeni müharibə” iddialarını səsləndirməsi, digər bəyanatlar və hərəkətlər işğalçı dövlətin rəhbərliyinin əsl niyyətlərini üzə çıxarmışdır.
Azərbaycan dövlətinin rəhbərliyi onilliklər boyu bəyan etmişdir ki, Azərbaycan Respublikası öz ərazisinin bir hissəsində suverenliyinin qəsb edilməsinə, torpaqlarının quldurcasına zəbt edilməsinə və qoparılmasına heç zaman razı ola bilməz və bütün imkanlardan istifadə edərək ərazi bütövlüyünün bərpasına nail olacaqdır.
Beləliklə, tarixi zəfərə aparan yolun başlanğıcı Ulu Öndər Heydər Əliyev tərəfindən qoyulmuşdur. Möhtərəm prezidentimiz İlham Əliyev böyük iqtisadi və hərbi gücə malik qüdrətli Azərbaycan dövləti qurmaq istiqamətində Ulu Öndərin başladığı yolu uğurla davam etdirmiş, Azərbaycan ordusu ən müasir silah-sursat və hərbi texnika ilə təmin olunmuş, şəxsi heyətin döyüş qabiliyyətinin artırılması, mənəvi-psixoloji ruhunun yüksəldilməsi məqsədilə bütün zəruri tədbirlər görülmüşdür. Həmçinin xalqımızın öz lideri ətrafında yumruq kimi birləşməsi tarixi qələbənin təmin edilməsində mühüm rol oynamışdır.
2020-ci il sentyabrın 27-də Ermənistan silahlı qüvvələrinin növbəti təcavüz aktından sonra Azərbaycan Respublikası BMT-nin Nizamnaməsinin verdiyi özünümüdafiə hüququndan istifadə edərək, təcavüzkarı sülhə məcbur etmək, Azərbaycan torpaqlarının işğalına son qoymaq məqsədi ilə əks-hücum əməliyyatına başlamışdır.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Azərbaycan Silahlı Qüvvələri 44 gün davam edən Vətən müharibəsində heyrətamiz qələbələr əldə edərək dünya hərb tarixinə yeni şanlı səhifələr yazmışlar. 2020-ci ilin 27 sentyabrında başlayan Vətən müharibəsi ölkəmizin ərazi bütövlüyünün bərpası üçün apardığı mübarizənin ən parlaq və şərəfli mərhələsi olmuş, işğalçı qüvvələrə ağır zərbələr endirilmiş, onların çoxlu sayda canlı qüvvəsi və hərbi texnikası məhv edilmişdir. Ölkəmizin işğal altında olan ərazisinin böyük bir hissəsi, o cümlədən Füzuli, Cəbrayıl, Zəngilan, Qubadlı rayonları, Hadrut və Suqovuşan qəsəbələri, ümumən 300-ə yaxın yaşayış məntəqəsi azad edilmişdir.
Vətən müharibəsinin şərəfli səhifələrindən biri də noyabr ayının 8-də Qarabağın incisi və tacı, Azərbaycan mədəniyyətinin beşiyi olan Şuşanın əsarətdən xilas edildiyi gün olmuşdur. Şuşanın azad edilməsi müharibənin taleyində həlledici rol oynamışdır. 44 gün davam edən bu müharibədə Azərbaycan Ordusu erməni işğalında olan Qarabağ torpaqlarını azad etmişdir. 10 noyabr 2020-ci il tarixində imzalanan üçtərəfli bəyanatla Ermənistan məğlubiyyətini qəbul etmiş və Azərbaycan öz ərazi bütövlüyünü, tarixi ədaləti bərpa etmişdir. Bu qələbə xalqın birliyinin, ordunun gücünün və dövlət siyasətinin nəticəsi olaraq tarixə “Qarabağ zəfəri” kimi düşmüşdür.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin 3 dekabr 2020-ci il sərəncamı ilə Şuşa şəhərinin işğaldan azad edilməsinin tarixi əhəmiyyətini nəzərə alınaraq noyabrın 8-i hər il ölkəmizdə təntənəli şəkildə “Zəfər Günü” olaraq qeyd olunur.

Nov 07, 2025 | 04:38
Due to its geographical location and natural resources, Azerbaijan has been constantly attacked by occupying states throughout history. Starting from the most ancient times, the Assyrians, Achaemenids, Alexander the Great, Romans, Sassanids, Arabs, Mongols, and Timurids have made occupying attacks on our lands. Our people have always fought against the invaders and managed to protect the integrity of our territory. However, since the 19th century, our lands have been occupied by Tsarist Russia and the Qajar state, which took advantage of the fragmentation of the territory of Azerbaijan into small khanates. In 1813 and 1828, our lands were divided between Russia and Iran against the will of our people with the Gulustan and Turkmenchay treaties. After the Turkmenchay treaty, Tsarist Russia, in order to change the ethnic landscape of the region and strengthen its foothold, relocated more than 1 million Armenians from Iran and Turkey to the South Caucasus throughout the 19th century. Thus, the foundation of Armenia's hostility towards Azerbaijan, which has a history of more than 200 years, mass terror and genocide were laid. The Azerbaijani people went through terrible stages of genocide in 1905-1906 and 1918. Along with changing the demographic landscape of the region, Armenian religious and ideological expansion was also encouraged.
Towards the end of the 19th century, Armenian chauvinists created nationalist parties such as "Armenakan", "Hnchak" and "Dashnaktsutyun" and began to prepare the ground for the implementation of the idea of a "great Armenia from sea to sea" through armed struggle and terror. In 1905–1906, as well as in 1918, Azerbaijanis were massacred by Armenians in Baku, Tbilisi, Yerevan, Nakhchivan, Ganja, Karabakh, Zangezur, Goycha and other places, cities and villages were burned, children, women and the elderly were killed with unparalleled cruelty. Tens of thousands of Azerbaijanis who managed to escape from Armenian barbarity were forced to leave their native lands. The territories cleared of Azerbaijanis were incorporated into the Republic of Armenia, which declared its independence in 1918. After the establishment of Soviet power in Armenia and Azerbaijan, another part of Azerbaijani lands, including Western Zangezur, was incorporated into Armenia by the Bolshevik regime, as a result of which its territory was increased from 9.8 thousand square kilometers to 29.8 thousand square kilometers.
The policy of hostility towards Azerbaijanis continued during the years of Soviet rule. While the hundreds of thousands of Azerbaijanis who remained in the territory of Armenia and lived in their ancestral lands for fifty years were not granted autonomy, the so-called “Nagorno-Karabakh Autonomous Region” was organized for Armenians in the territory of Azerbaijan. With the help of the USSR leadership, the ruling circles of the Armenian SSR achieved the deportation of hundreds of thousands of Azerbaijanis from Armenia in 1948–1953. A sharp campaign of moral aggression was carried out against Azerbaijanis. Over the past hundred years, several generations of the Armenian people have been brought up in the spirit of national exclusivity. Through the efforts of Armenian “scholars”, the history of the region has been falsified, the non-existent history of the Armenian state has been fabricated, and the events taking place in the South Caucasus have been deliberately distorted. As a result of the ethnic cleansing policy and war of aggression that Armenia began in 1988 and expanded in 1992 to implement its territorial claims against Azerbaijan, 20 percent of the territory of the Republic of Azerbaijan has been occupied, and more than 1 million Azerbaijanis have been expelled from the territory of Armenia and the occupied regions of Azerbaijan. Serious criminal acts stemming from national hatred and hostility were committed against Azerbaijanis, the Khojaly genocide, one of the most terrible tragedies of the 20th century, and a number of other massacres were committed.
After the ceasefire was declared on the front line between Armenia and Azerbaijan in May 1994 in order to create conditions for a peaceful resolution of the conflict, all the activities of the Armenian leadership were aimed not at resolving the conflict, but at consolidating the results of the occupation. The UN Security Council resolutions No. 822, 853, 874 and 884 adopted in 1993, which unequivocally affirmed the sovereignty, territorial integrity and inviolability of the borders of the Republic of Azerbaijan and demanded the immediate and unconditional withdrawal of the Armenian armed forces from the occupied Azerbaijani territories, as well as the UN General Assembly resolution No. 62/243 adopted in 2008, and the resolutions adopted in various years by the European Parliament, the Parliamentary Assembly of the Council of Europe, the Organization of Islamic Cooperation, and other international organizations, were ignored. The negotiations conducted through the mediation of the OSCE Minsk Group, established to resolve the conflict, were used to formalize the results of the occupation of Azerbaijani lands in one way or another, and if this was not possible, to prolong the time.
The Armenian leadership, taking advantage of its impunity, has made attempts to disrupt the peace process once and for all. Armenian officials have proven with their statements and behavior that this state is not only not preparing to return the occupied territories and achieve a just peace, but on the contrary, intends to occupy new territories of Azerbaijan. The expansion of the policy of illegal settlement in the occupied territories, attempts to change the format of the negotiations, the claims of the Armenian Defense Minister of “a new war for new territories”, and other statements and actions have revealed the true intentions of the leadership of the occupying state.
For decades, the leadership of the Azerbaijani state has declared that the Republic of Azerbaijan can never agree to the usurpation of its sovereignty in part of its territory, the plundering and expropriation of its lands, and will use all opportunities to achieve the restoration of its territorial integrity.
Thus, the beginning of the path to historical victory was laid by the Great Leader Heydar Aliyev. Our esteemed President Ilham Aliyev has successfully continued the path begun by the Great Leader towards building a powerful Azerbaijani state with great economic and military power, the Azerbaijani army has been provided with the most modern weapons and military equipment, all necessary measures have been taken to increase the combat capability of the personnel, and to raise their moral and psychological spirit. Also, the unity of our people around their leader played an important role in ensuring the historic victory.
On September 27, 2020, after another act of aggression by the Armenian armed forces, the Republic of Azerbaijan, using the right of self-defense granted by the UN Charter, launched a counter-offensive operation with the aim of forcing the aggressor to peace and ending the occupation of Azerbaijani lands.
Under the leadership of the President of the Republic of Azerbaijan, the victorious Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev, the Azerbaijani Armed Forces have achieved amazing victories in the 44-day Patriotic War and written new glorious pages in the history of world military. The Patriotic War, which began on September 27, 2020, was the brightest and most glorious stage of our country's struggle to restore its territorial integrity, inflicting heavy blows on the occupying forces, destroying a large number of their manpower and military equipment. A large part of the occupied territory of our country, including the Fuzuli, Jabrayil, Zangilan, Gubadli regions, Hadrut and Sugovushan settlements, and about 300 settlements in general, were liberated.
One of the glorious pages of the Patriotic War was the day on November 8 when Shusha, the pearl and crown of Karabakh and the cradle of Azerbaijani culture, was liberated from captivity. The liberation of Shusha played a decisive role in the fate of the war. In this 44-day war, the Azerbaijani Army liberated the Armenian-occupied Karabakh lands. With the trilateral statement signed on November 10, 2020, Armenia accepted its defeat and Azerbaijan restored its territorial integrity and historical justice. This victory, as a result of the unity of the people, the strength of the army and state policy, went down in history as the “Karabakh Victory”.
By the decree of the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev dated December 3, 2020, taking into account the historical significance of the liberation of the city of Shusha from occupation, November 8 is solemnly celebrated in our country every year as “Victory Day”.