Birinci Türkoloji Qurultayın 100 illik yubileyinin keçirilməsi haqqında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamı
Okt 22, 2025 | 04:44
2026-cı ilin fevral ayında Bakı şəhərində Birinci Türkoloji Qurultayın təşkilinin 100 ili tamam olur.
Birinci Türkoloji Qurultay ortaq zəngin keçmişə və qədim irsə malik türk xalqlarının mədəni inteqrasiyasında mərhələ yaratmış müstəsna əhəmiyyətli hadisələrdəndir. Beynəlxalq miqyaslı bu unikal elmi forumda türkologiyanın ən aktual məsələləri geniş və sistemli müzakirə obyektinə çevrilmiş, türk dünyasının dili, tarixi, etnoqrafiyası, ədəbiyyatı və mədəniyyətinin gələcəyi ilə bağlı vacib qərarlar qəbul edilmiş, latın qrafikası əsasında vahid ümumtürk əlifbasına keçilməsi xüsusi diqqət mərkəzində saxlanılmışdır.
Bakı şəhəri XX əsrin əvvəllərindən intellektual həyatın yüksək səviyyəsi ilə seçildiyi və dünya türkologiyasının nüfuzlu mərkəzlərindən biri kimi tanındığı üçün Birinci Türkoloji Qurultaya ev sahibliyi etmişdir. Türk respublikaları arasında yeni əlifbanın ilk kütləvi tətbiqinə məhz Azərbaycanda başlanılması isə hələ XIX əsrdən etibarən burada mütərəqqi düşüncəli ziyalıların əlifba islahatı uğrunda apardıqları ardıcıl mübarizənin nəticəsi idi.
Birinci Türkoloji Qurultayda səslənən başlıca fikir və müddəaların həyata keçməsinin qarşısı az sonra bolşevik rejiminin və sovet totalitar idarə üsulunun yaratdığı maneələrlə sərt formada alınmış, qurultay nümayəndələrinin böyük əksəriyyəti 1930-cu illər repressiyasına məruz qalmış, bununla da türkologiyanın inkişafına olduqca ağır zərbə vurulmuşdur. Yalnız ötən əsrin sonlarında əldə etdikləri milli müstəqillik türk xalqlarının mənəvi dirçəliş yollarını işıqlandırmış, mühüm problemlər sırasında latın qrafikalı ümumtürk əlifbasının tətbiqini bir daha aktuallaşdırmışdır.
Birinci Türkoloji Qurultayın vaxtilə irəli sürdüyü bir çox ideyalar müasir şəraitdə uğurla gerçəkləşdirilir. Türk dünyasının yenidən vahid ailə şəklində formalaşması istiqamətində diqqətəlayiq nailiyyətlər qazanılmışdır. Türk ölkələri arasında qardaşlıq ruhu ilə müttəfiqlik münasibətlərinin möhkəmləndirilməsi və qarşılıqlı mədəni əməkdaşlıq əlaqələrinin dərinləşdirilməsinə doğru qətiyyətlə atılan addımlar artıq davamlı xarakter daşımaqdadır. 2025-ci il oktyabrın 6–7-də Qəbələ şəhərində keçirilən Türk Dövlətləri Təşkilatı Dövlət Başçılarının 12-ci Zirvə Görüşünün Bəyannaməsində Birinci Türkoloji Qurultayın 100 illik yubileyinin qeyd edilməsi çağırışının öz əksini tapması bunun daha bir təzahürüdür.
Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının 109-cu maddəsinin 32-ci bəndini rəhbər tutaraq, Azərbaycanın və bütövlükdə türk dünyasının XX əsr elmi-mədəni həyatının parlaq səhifəsini təşkil etdiyini nəzərə alaraq, Birinci Türkoloji Qurultayın 100 illik yubileyinin keçirilməsinin təmin olunması məqsədilə qərara alıram:
1. Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyi Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası və Azərbaycan Respublikasının Elm və Təhsil Nazirliyi ilə birlikdə Birinci Türkoloji Qurultayın 100 illik yubileyinə dair tədbirlər planı hazırlayıb həyata keçirsin.

Oct 22, 2025 | 04:44
Decree of the President of the Republic of Azerbaijan on the 100th anniversary of the First Turkological Congress
February 2026 will mark the 100th anniversary of the organization of the First Turkological Congress in Baku.
The First Turkological Congress is one of the exceptionally important events that created a stage in the cultural integration of the Turkic peoples with a common rich past and ancient heritage. In this unique scientific forum of international scale, the most pressing issues of Turkology became the subject of extensive and systematic discussion, important decisions were made regarding the future of the language, history, ethnography, literature and culture of the Turkic world, and the transition to a single all-Turkic alphabet based on the Latin script was kept in the spotlight.
Baku hosted the First Turkological Congress, as it has been distinguished by its high level of intellectual life since the beginning of the 20th century and is recognized as one of the influential centers of world Turkology. The first mass introduction of the new alphabet among the Turkic republics was the result of the consistent struggle of progressive intellectuals for alphabet reform in Azerbaijan since the 19th century.
The implementation of the main ideas and provisions voiced at the First Turkological Congress was soon prevented by the obstacles created by the Bolshevik regime and the Soviet totalitarian system of government, and the vast majority of the congress delegates were subjected to repression in the 1930s, thus dealing a very heavy blow to the development of Turkology. Only the national independence they gained at the end of the last century illuminated the paths of spiritual revival of the Turkic peoples and once again made the application of the Latin script all-Turkic alphabet relevant among important problems.
Many of the ideas put forward by the First Turkological Congress are being successfully implemented in modern conditions. Remarkable achievements have been achieved in the direction of re-forming the Turkic world as a single family. The steps taken with determination towards strengthening the relations of alliance and deepening mutual cultural cooperation between the Turkic countries in the spirit of brotherhood are already of a sustainable nature. The fact that the call to celebrate the 100th anniversary of the First Turkological Congress was reflected in the Declaration of the 12th Summit of the Heads of State of the Organization of Turkic States, held in Gabala on October 6-7, 2025, is another manifestation of this.
Guided by paragraph 32 of Article 109 of the Constitution of the Republic of Azerbaijan, and taking into account that it constitutes a bright page in the scientific and cultural life of Azerbaijan and the Turkic world as a whole in the 20th century, in order to ensure the holding of the 100th anniversary of the First Turkological Congress, I decide:
- The Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan, together with the Azerbaijan National Academy of Sciences and the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan, shall prepare and implement a plan of events for the 100th anniversary of the First Turkological Congress.