Okt 13, 2025 | 02:01
Türk dünyasının siyasi-ictimai, mədəni tarixində müstəsnə rola malik olan Türk Dövlətləri Təşkilatının Dövlət Başçıları Şurasının XII Zirvə Görüşü Azərbaycan Respublikasının Qəbələ şəhərində reallaşdı. Azərbaycanın ev sahibliyi etdiyi Zirvə görüşü yalnız diplomatik bir hadisə deyil, həm də vətənimizin, onun dövlət başçısının böyük etimadının rəsmi təsdiqidir. Dünyanın mövcud geosiyasi mənzərəsində türk dövlətləri arasında əlaqələrin genişlənməsi, Türk dövlətləri Təşkilatının gücləndirilməsi Azərbaycanın xarici siyasətinin prioritet istiqamətlərindən birini təşkil edir. Belə ki, Türk Dövlətləri Təşkilatı tarixi, mədəni bağlılığın ifadəsi deyil, həm də müasiri olduğumuz əsrin geosiyasi reallıqları fonunda gələcək müqəddəratını özü müəyyən edən cümhuriyyətlərin möhkəm strateji yol xəritəsidir.
Qəbələ Zirvə görüşünün mövzusu olan “Regional sülh və təhlükəsizlik” müasir zəmanəmizin ən əsas tələbidir. Çünki dünyada gedən geosiyasi prosseslər onu göstərir ki, bəşəriyyətin bir mərkəzdən idarə edilməsi prinsipləri özünü doğrultmamışdır. Buna görə də türk dövlətlərinin siyasi, iqtisadi birlik ideyaları zamanın hökmünə uyğundur.
Onu da qeyd etmək lazımdır ki, Azərbaycanın bu təşkilatda fəaliyyəti və rolu türk dünyası üçün olduqca vacibdir. Əlverişli coğrafi şəraiti, təbii sərvətləri ilə bərabər, apardığı uğurlu siyasət, dünya siyasi meydanında öz sözünü deməsi Azərbaycanı lider dövlətə çevirmişdir. 44 günlük Vətən müharibəsi və Antiterror əməliyyatı ilə dövlət sərhədlərini bərpa edən Azərbaycan Respublikası türk dünyasının əsas hərəkətverici qüvvəsinə çevrilmişdir. Cənab Prezident Ali Baş Komandan İlham Əliyevin üzaqgörən siyasəti ilə Azərbaycan türk birliyinin əsas lokomativi və siyasi, ideoloji konsepsiyasının müəllifidir.
Cənab Prezident İlham Əliyevin Qəbələ Zirvə görüşündə etdiyi açılış nitqi Türk dövlətləri Təşkilatının gələcək perspektivlərinin xəritəsinin cızılması baxımından olduqca əhəmiyyətlidir. Ali Baş Komandanın “Bu gün Türk Dövlətləri Təşkilatı yalnız əməkdaşlıq platforması deyil, ciddi geosiyasi mərkəzlərdən biri kimi formalaşır” ifadəsi böyük türk ailəsinin dünyanın sosial-iqtisadi durumuna təsirini təsdiqləyir və tarixi kökləri olduqca zəngin olan bir millətin gələcək dünya siyasətində önəmli rol oyanayacağına bir işarədir.
Azərbaycan Respublikası Prezidenti cənab İlham Əliyevin nitqində regionun gələcək perspektivləri, iqtisadi inkişafla bağlı irəli sürdüyü fikirlər Türk Dövlətləri Təşkilatının möhkəm dayağa əsaslandığını göstərir. Cənab Prezident Azərbaycanın iqtisadi cəhətdən necə böyük möveyə malik olduğunu göstərərək qeyd etmişdir ki, “nəqliyyat və komunikasiya əlaqələri Türk Dövlətləri təşkilatı çərçivəsində strateji əhəmiyyətə malikdir. Türk dünyasının nəqliyyat, komunikasiya, tranzit və digər istiqamətlərdə potensialından istifadə məqsədilə görülən işlər qlobal əhəmiyyətli layihələrin icrasına gətirib çıxarır. Azərbaycan şərq-qərb, şimal-cənub nəqliyyat dəhlizinin fəal iştirakçısıdır. Ölkəmiz Türkiyə ilə Mərkəzi Asiya arasında coğrafi, iqtisadi, nəqliyyat və digər sahələrdə körpu rolunu oynayır”. Ölkə rəhbərimiz bu sözləri ilə onu göstərmək istəyir ki, Azərbaycan hal-hazırda nəinki türk-müsəlman aləmində, həm də dünya geosiysətində önəmli rola malik ölkələrdən birinə çevrilmişdir.
Azərbaycan Prezidenti cənab İlham Əliyevin təşəbbüsü ilə Türk dövlətləri Təşkilatı bu gün türk ailəsinin kimlik modelidir. İqtisadi inteqrasiya, siyasi ideoloji birlik konsepsiyaları təşkilatın möhkəmliyini sübut edən faktora çevrilib. Hal-hazırda Azərbaycanın təşkilata rəhbərlik etməsi ölkəmizin regionda və dünyada siyasi, iqtisadi gücə malik olduğunu göstərir.

The Organization of Turkic States is a model of identity for the Turkish family
The XII Summit of the Council of Heads of State of the Organization of Turkic States, which has an exceptional role in the political, social and cultural history of the Turkic world, took place in the city of Gabala, Azerbaijan. The Summit hosted by Azerbaijan is not only a diplomatic event, but also an official confirmation of the great trust of our homeland and its head of state. In the current geopolitical landscape of the world, the expansion of relations between Turkic states and the strengthening of the Organization of Turkic States constitute one of the priority directions of Azerbaijan's foreign policy. Thus, the Organization of Turkic States is not only an expression of historical and cultural ties, but also a solid strategic roadmap of republics that determine their own future destiny against the backdrop of the geopolitical realities of the century we live in.
The theme of the Gabala Summit, "Regional peace and security", is the most basic requirement of our modern era. Because the geopolitical processes taking place in the world show that the principles of controlling humanity from a single center have not justified themselves. Therefore, the ideas of political and economic unity of the Turkic states are in line with the dictates of time.
It should also be noted that Azerbaijan's activity and role in this organization are very important for the Turkic world. Its favorable geographical location, natural resources, successful policy, and its ability to speak its mind on the world political stage have made Azerbaijan a leading state. The Republic of Azerbaijan, which restored its state borders with the 44-day Patriotic War and the Anti-Terrorist Operation, has become the main driving force of the Turkic world. With the far-sighted policy of Mr. President, Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev, Azerbaijan is the main locomotive of Turkish unity and the author of the political and ideological concept.
Mr. President Ilham Aliyev's opening speech at the Gabala Summit is very important in terms of mapping the future prospects of the Organization of Turkic States. The statement of the Supreme Commander-in-Chief, "Today, the Organization of Turkic States is not only a cooperation platform, but also one of the serious geopolitical centers," confirms the influence of the great Turkic family on the socio-economic situation of the world and is a sign that a nation with very rich historical roots will play an important role in future world politics.
In his speech, the President of the Republic of Azerbaijan, Mr. Ilham Aliyev, expressed his views on the future prospects of the region and economic development, indicating that the Organization of Turkic States is based on a solid foundation. Mr. President, showing how great the economic position of Azerbaijan is, noted that "transport and communication relations are of strategic importance within the framework of the Organization of Turkic States. The work done to utilize the potential of the Turkic world in transport, communication, transit and other directions leads to the implementation of projects of global importance. Azerbaijan is an active participant in the east-west, north-south transport corridor. Our country plays the role of a bridge between Turkey and Central Asia in geographical, economic, transport and other areas". With these words, our country's leader wants to show that Azerbaijan has now become one of the countries that plays an important role not only in the Turkic-Muslim world, but also in world geopolitics.
At the initiative of the President of Azerbaijan, Mr. Ilham Aliyev, the Organization of Turkic States is today a model of identity for the Turkic family. The concepts of economic integration and political ideological unity have become a factor proving the strength of the organization. The fact that Azerbaijan currently leads the organization shows that our country has political and economic power in the region and the world.