27 mart Azərbaycanda Elm günüdür
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin 2018-ci il 9 aprel tarixli Sərəncamı ilə hər il martın 27-si ölkəmizdə “Elm günü” kimi qeyd edilir.
AMEA-nın Şəki Regional Elmi Mərkəzi olaraq Azərbaycan elminin inkişaf və tərəqqisinə, dünya elminə inteqrasiyasına böyük töhfələr verən, xalqımızın tarixi-mədəni irsinin qorunması istiqamətində əzmlə çalışan, respublikanın ictimai-siyasi həyatında mühüm rol oynayan ziyalıların yetişməsində müstəsna xidmətlər göstərən, milli ideoloji fikir tarixində özünəməxsus yeri olan, cəmiyyətdə gedən proseslərin mərkəzində dayanmaqla dövlətçiliyə sədaqətini nümayiş etdirən AMEA ailəsini, Vətənimizin gələcək inkişafı yolunda uğurla addımlayan elm adamlarını Elm günü münasibətilə təbrik edir, bundan sonrakı elmi fəaliyyətdə yeni perspektiv və nailiyyətlər arzulayırıq.

Mar 27, 2025 | 04:32
By the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev dated April 9, 2018, March 27 is celebrated as "Science Day" in our country every year.
As Sheki Regional Scientific Center of ANAS, we congratulate ANAS family, who have made great contributions to the development and progress of Azerbaijani science, its integration into world science, who have worked hard to preserve the historical and cultural heritage of our people, who have provided exceptional services in the upbringing of intellectuals who play an important role in the socio-political life of the republic, who have a unique place in the history of national ideological thought, who have demonstrated their loyalty to statehood by standing at the center of the processes taking place in society, and the scientists who have successfully stepped on the path of the future development of our Motherland on the occasion of Science Day, and we wish them new perspectives and achievements in their future scientific activities.