AMEA-nın Şəki Regional Elmi Mərkəzinin əməkdaşları Zaqatala şəhərində keçirilən maarifləndirmə təlimində iştirak ediblər
Fev 24, 2025 | 11:20
Şəki REM-in əməkdaşları- N.Abdurahmanov, Y.Rəhimov və X.Bəşirov Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinin maliyyə dəstəyi, Əqli Mülkiyyət Agentliyinin köməyi ilə “Hüquqi Tədqiqatlar Mərkəzi” İctimai Birliyi tərəfindən “Əqli mülkiyyət hüququ sahiblərinin müdafiə potensialının artırılması” layihəsi çərçivəsində keçirilən təlimdə iştirak ediblər.
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) Zaqatala filialında təşkil olunan tədbiri Hüquqi Tədqiqatlar Mərkəzi İctimai Birliyinin sədri, Bakı Dövlət Universitetinin dosenti, hüquq üzrə fəlsəfə doktoru Bəxşeyiş Əsgərov açaraq təlimin məqsədinin yaradıcı şəxslərin əqli mülkiyyət hüquqlarının qorunması və yaradıcılıq nəticələrindən istifadə ilə bağlı biliklərinin genişləndirilməsi, onların yaradıcılıq potensialının gücləndirilməsi istiqamətində görülən işlərə dəstək verilməsi və yaradıcılıq məhsullarını yaradıcı şəxslərin maddi-mənəvi və sosial təminatının yüksəldilməsinə yönəltmək olduğunu diqqətə çatdırıb. O, tədbirin əqli mülkiyyət hüquqları sahiblərinin sahə üzrə biliklərinin təkmilləşdirilməsinə fayda verəcəyinə ümid etdiyini vurğulayıb.
Sonra Əqli Mülkiyyət Agentliyinin eksperti Natiq İsayev və Azərbaycan Mədəniyyət və İncəsənət Universitetinin hüquqşünası Aydın Kərimov mövzu ilə bağlı məruzələrlə çıxış ediblər.
Daha sonra təlimə cəlb olunmuş yaradıcılıq təşkilatlarının üzvləri - rəssamlar, yazıçılar, musiqiçilər, elm adamları və digər intellektual mülkiyyət sahibləri ilə birlikdə mövzu ətrafında müzakirələr aparılıb. Müzakirələr zamanı bu istiqamətdə problemlərin həllində belə tədbirlərin müsbət praktiki əhəmiyyətinin olduğu qeyd edilib.

The employees of Sheki Regional Scientific Center of ANAS participated in an awareness-raising training held in Zagatala
Feb 24, 2025 | 11:20
The employees of Sheki RSC - N. Abdurahmanov, Y. Rahimov and Kh. Bashirov participated in the training held by the "Legal Research Center" Public Union with the financial support of the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan and the assistance of the Intellectual Property Agency within the framework of the project "Increasing the protection potential of intellectual property rights holders".
Opening the event organized at Zagatala branch of the Azerbaijan State University of Economics (UNEC), the Chairman of the Legal Research Center Public Union, Associate Professor of Baku State University, Doctor of Philosophy in Law Bakhsheyish Askerov drew attention to the fact that the purpose of the training is to expand the knowledge of creative individuals on the protection of intellectual property rights and the use of creative results, to support the work done to strengthen their creative potential, and to direct creative products to improve the material, moral and social security of creative individuals. He emphasized that he hoped that the event would benefit the improvement of the knowledge of intellectual property rights holders in the field.
Then, Natig Isayev, an expert from the Intellectual Property Agency, and Aydin Karimov, a lawyer from the Azerbaijan University of Culture and Arts, made reports on the topic.
Then, discussions were held on the topic with members of creative organizations involved in the training - artists, writers, musicians, scientists and other intellectual property owners. During the discussions, it was noted that such measures have a positive practical significance in solving problems in this direction.