Azərbaycan Respublikasında Dövlət Suverenliyi Gününün təsis edilməsi haqqında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamı
Sen 19, 2024 | 03:01
Ermənistan Respublikası 1990-cı illərin əvvəllərindən başlayaraq Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Nizamnaməsinin tələblərini kobud şəkildə pozaraq Azərbaycan Respublikasına qarşı işğalçılıq siyasəti həyata keçirmiş və hərbi gücdən istifadə edərək ölkəmizin beynəlxalq səviyyədə tanınmış ərazisinin 20 faizini işğal etmişdir. Ermənistanda və işğal olunmuş Azərbaycan torpaqlarında azərbaycanlılara qarşı etnik təmizləmə aparılmış, insanlıq əleyhinə cinayətlər və hərbi cinayətlər nəticəsində şəhər və kəndlərimiz viran edilmiş, ölkəmizin təbii resursları talan olunmuş, dövrümüzün ən dəhşətli faciələrindən olan Xocalı soyqırımı törədilmişdir.
Ermənistanın yeni işğalçılıq planlarına, növbəti hərbi təcavüz cəhdinə və ardıcıl təxribatlarına cavab olaraq 2020-ci il sentyabrın 27-də başlamış 44 günlük Vətən müharibəsi nəticəsində Azərbaycan Silahlı Qüvvələri Ermənistan ordusunu darmadağın etmiş və tarixi Zəfər qazanmışdır. Azərbaycan öz torpaqlarını 30 illik işğaldan azad edərək ərazi bütövlüyünün bərpasına və BMT Təhlükəsizlik Şurasının qətnamələrinin yerinə yetirilməsinə nail olmuşdur.
2023-cü il sentyabrın 19-da Azərbaycanın Qarabağ iqtisadi rayonunda törədilən genişmiqyaslı təxribatların qarşısının alınması və Ermənistan silahlı qüvvələrinin qalıqlarının tərksilah edilərək torpaqlarımızdan çıxarılması, həmin ərazilərdə Azərbaycan Respublikası konstitusiya quruluşunun bərpa edilməsi məqsədilə antiterror əməliyyatına başlanmışdır. Cəmi 23 saat davam etmiş və sentyabrın 20-də başa çatmış əməliyyat nəticəsində rəşadətli Azərbaycan Ordusu qarşısına qoyulmuş bütün vəzifələri yüksək peşəkarlıqla yerinə yetirmişdir. Beləliklə, növbəti parlaq Qələbə nəticəsində Azərbaycan Respublikasının suverenliyi tam bərpa edilmişdir. Azərbaycan xalqının həyatında müstəsna əhəmiyyət kəsb edən şanlı Zəfər sayəsində bu gün Azərbaycan Respublikasının Dövlət Bayrağı suverenliyimizin bərqərar olduğu bütün ərazilərdə əzəmətlə dalğalanmaqdadır.
Hər bir xalq üçün öz taleyinə sahib olmaq, müstəqil dövlətini yaradaraq inkişaf etdirmək onun ən böyük nailiyyətidir. Tarixin müxtəlif mərhələlərində üzləşdiyi çətinliklərə, işğala, məhrumiyyətlərə baxmayaraq, heç bir qüvvə xalqımızın müstəqillik, dövlətçilik əzmini sarsıda bilməmişdir. Azərbaycan xalqı bu gün öz müstəqil dövlətinə sahibdir, qəhrəman əsgər və zabitlərimizin, şəhidlərimizin qanı hesabına əldə edilmiş ərazi bütövlüyümüz, suverenliyimiz xalqımızın milli sərvətidir.
Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının 109-cu maddəsinin 32-ci bəndini rəhbər tutaraq, 2023-cü il sentyabrın 20-də Azərbaycan Respublikasının bütün ərazisində qanunun aliliyinin təmin olunduğunu və Azərbaycan Respublikasının dövlət suverenliyinin bərpa edildiyini nəzərə alaraq qərara alıram:

Sep 19, 2024 | 03:01
Starting from the early 1990s, the Republic of Armenia grossly violated the requirements of the Charter of the United Nations and implemented a policy of aggression against the Republic of Azerbaijan and occupied 20 percent of the internationally recognized territory of our country using military force. Ethnic cleansing was carried out against Azerbaijanis in Armenia and the occupied lands of Azerbaijan, as a result of crimes against humanity and war crimes, our cities and villages were destroyed, the natural resources of our country were looted, and the Khojaly genocide, one of the most terrible tragedies of our time, was committed.
As a result of the 44-day Patriotic War, which began on September 27, 2020, in response to Armenia's new invasion plans, the next attempt at military aggression and successive provocations, the Armed Forces of Azerbaijan defeated the Armenian army and won a historic Victory. By liberating its lands from 30 years of occupation, Azerbaijan succeeded in restoring its territorial integrity and fulfilling the resolutions of the UNC Security Council.
On September 19, 2023, an anti-terrorist operation was launched in order to prevent large-scale provocations committed in the Karabakh economic region of Azerbaijan, to disarm and remove the remnants of the Armenian armed forces from our lands, and to restore the constitutional structure of the Republic of Azerbaijan in those areas. As a result of the operation, which lasted only 23 hours and ended on September 20, the brave Azerbaijani Army fulfilled all the tasks set before it with high professionalism. Thus, as a result of the next brilliant Victory, the sovereignty of the Republic of Azerbaijan was fully restored. Today, thanks to the glorious Victory, which is of exceptional importance in the life of the Azerbaijani people, the State Flag of the Republic of Azerbaijan flies majestically in all territories where our sovereignty is established.
For each nation, owning its own destiny, creating and developing its independent state is its greatest achievement. Despite the difficulties, occupation, and deprivations faced at various stages of history, no force has been able to shake our nation's determination for independence and statehood. Today, the people of Azerbaijan have their own independent state, our territorial integrity and sovereignty obtained at the expense of the blood of our heroic soldiers and officers, our martyrs, is the national wealth of our people.
Guided by Clause 32 of Article 109 of the Constitution of the Republic of Azerbaijan, on September 20, 2023, taking into account that the rule of law has been ensured in the entire territory of the Republic of Azerbaijan and the state sovereignty of the Republic of Azerbaijan has been restored, I make a decision:
- Every year, September 20 should be celebrated as the Day of State Sovereignty in the Republic of Azerbaijan
- The Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan should resolve the issues arising from this Order.