Apr 24, 2024 | 05:03
24 aprel 2024-cü il tarixində Azərbaycan Respublikası Prezidentinin “Naxçıvan Muxtar Respublikasının 100 illik yubileyinin qeyd edilməsi haqqında” 30 dekabr 2023-cü il tarixli 1/2 nömrəli qərarının icrası ilə bağlı AMEA-nın Şəki Regional Elmi Mərkəzinin təşkilatçılığı ilə “Naxçıvan və Şəki teatrı: ədəbi-mədəni əlaqələr kontekstində” mövzusunda dəyirmi masa keçirilib.
Tədbirdə Şəki REM-in əməkdaşları, Şəki Dövlət Dram Teatrının nümayəndələri iştirak ediblər.
Tədbiri giriş sözü ilə açan Şəki REM-in direktoru, fiz.ü.f.d., dos. Yusif Şükürlü ümummilli lider Heydər Əliyev kimi fenomen şəxsiyyətin teatrı müqəddəs yer hesab etməsindən, onun teatr sənətinə verdiyi yüksək qiymətdən, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin teatra olan diqqət və qayğısından danışıb və sözü Ədəbi-mədəni mühit, folklor və etnoqrafiya şöbəsinin aparıcı elmi işçisi, fil.ü.f.d., dos. Kamil Adışirinova verib.
Kamil Adışirinov “Naxçıvan və Şəki teatrı: ədəbi-mədəni əlaqələr” mövzusunda çıxış edib. Məruzəçi çıxışında elmi əsərlərdən və qəzet səhifələrindən əldə edilən materiallar əsasında Şəki və Naxçıvan teatrlarının yaranma tarixindən, 1970-ci illərdən başlayaraq teatrlar arasında yaranan ədəbi-mədəni əlaqələrdən danışıb. O qeyd edib ki, Naxçıvan Şəki teatr əlaqələrinin ilk nümunəsi Sübhi Çəngərli tərəfindən Salam Qədirzadənin “Novruzqulu xoruz buraxır” əsərinin “Hardasan ay cavanlıq” adı altında məhz Şəkidə səhnələşdirilməsi ilə başlayır. Kamil Adışirinov əlavə edib ki, sonralar da Naxçıvan Şəki ədəbi-mədəni əlaqələrinin davamı olaraq Şəki teatrında K.Qoldoninin “Mehmanxana sahibəsi”, Sofoklun “Elektra”, H.Cavidin “Azər”, “Ana”, C.Məmmədquluzadənin “Kişmiş oyunu”, “Dəli yığıncağı”, “Kamança” kimi əsərləri səhnələşdirilib.
Daha sonra söz Şəki Dövlət Dram Teatrının Ədəbi hissə rəhbəri Lalə Məmmədovaya verilib. Məruzəçi çıxışında Şəki teatrının müasir vəziyyəti və qarşıda duran öhdəliklər haqqında geniş məlumat verib. O qeyd edib ki, Şəki Dövlət Dram Teatrı beynəlxalq teatr festivallarına ev sahibliyi edib, teatrın əməkdaşları müxtəlif ölkələrdə və şəhərlərdə qastrol səfərlərində olub, rejissor və aktyor heyəti Azərbaycan Respublikası Prezidentinin sərəncamı ilə fəxri adlar, döş nişanları ilə təltif ediliblər. Lalə Məmmədova həmçinin, dinləyiciləri teatrın 2024-cü il repertuarı ilə tanış edib, Şəki REM-in əməkdaşlarını teatra dəvət edib.
Şəki REM-in Tarix, arxeologiya və epiqrafika şöbəsinin rəhbəri Rahim Həsənov Naxçıvan Şəki tarixi mədəni əlaqələrinin kifayət qədər qədim tarixə söykəndiyini faktlarla diqqətə çatdırıb. O, Sovet Rusiyası dövründə Naxçıvanın nəinki Şəki, hətta digər şəhərlərlə də əlaqələrinin yaradılmasının mümkün olmadığından, lakin ulu öndər Heydər Əliyevin səyləri nəticəsində çox çətinliklə də olsa, bu əlaqələrin davam etdirilməsindən danışıb. Məruzəçi həmçinin, Şəki Dram Teatrının repertuarını, aktyorların fəaliyyətlərini yüksək qiymətləndirdiyini dilə gətirib və onlara uğurlar arzulayıb.
Təqdim edilən məruzələri dinlədikdən sonra Şəki REM-in elmi işlər üzrə direktor müavini, bio.ü.f.d. Fərhad Əzizov Naxçıvan, Şəki teatrları arasında ədəbi-mədəni əlaqələrin qənaətbəxş olmadığını əsas gətirərək, Naxçıvanın 100 illiyi ilə bağlı Azərbaycan Respublikası Prezidentinin sərəncamına əsasən nəzərdə tutulan tədbirlərdə Şəki, Naxçıvan teatrlarında bu əlaqələrin genişləndirilməsi və dərinləşdirilməsi məqsədilə tamaşaların qoyulmasını məqsədəuyğun hesab edib. Şəki Dövlət Dram Teatrının 145 illik yubileyi ilə əlaqədar keçiriləcək festivala Naxçıvan teatrının dəvət edilməsini təklif edib və bunun mədəni əlaqələrin genişləndirilməsində önəmli addım olacağını vurğulayıb.

Apr 24, 2024 | 05:03
On April 24, 2024, in connection with the implementation of the decision No. 1/2 dated December 30, 2023 "On the celebration of the 100th anniversary of the Nakhchivan Autonomous Republic" of the President of the Republic of Azerbaijan, organized by Sheki Regional Scientific Center of ANAS, "Nakhchivan and Sheki Theater": in the context of literary and cultural relations" a round table was held.
Employees of Sheki RSC, representatives of Sheki State Drama Theater took part in the event.
Sheki RSC's director, PhD on physics, docent Yusif Shukurlu spoke about the fact that a phenomenon like the national leader Haydar Aliyev considered the theater a sacred place, the high value he gave to the art of theater, the attention and care of the President of the Republic of Azerbaijan to the theater, and the leading researcher of the Department of Literary-Cultural Environment, Folklore and Ethnography, PhD on Philology, docent Kamil Adishirinov.
Kamil Adishirinov spoke on the topic "Nakhchivan and Shaki theater: literary and cultural relations". In his speech, the speaker talked about the history of Sheki and Nakhchivan theaters, and the literary and cultural relations between the theaters starting from the 1970s, based on materials obtained from scientific works and newspaper pages. He noted that the first example of theater relations between Nakhchivan and Sheki begins with the staging of Salam Gadirzade's "Novruzgulu khoruz khoruzyar" by Subhi Changarli under the title "Hardasan ay javanlig" in Sheki. Kamil Adishirinov added that as a continuation of Nakhchivan Shaki literary and cultural relations, K. Goldoni's "Innkeeper", Sophocles' "Elektra", H. Javid's "Azer", "Mother", J. Mammadguluzade's "Raisin Game" were performed in Sheki theater. Such works as "Assembly of Madmen" and "Kamancha" have been staged.
Later, the word was given to Lala Mammadova, head of the literary section of Sheki State Drama Theater. In her speech, the speaker gave extensive information about the current state of Shaki theater and the upcoming obligations. She noted that Shaki State Drama Theater hosted international theater festivals, the theater's employees went on tour in different countries and cities, and the director and cast members were awarded honorary titles and badges by order of the President of the Republic of Azerbaijan. Lala Mammadova also introduced the audience to the 2024 repertoire of the theater and invited the employees of Sheki RSC to the theater.
Rahim Hasanov, head of the Department of History, Archeology and Epigraphy of Sheki RSC, pointed out with facts that the historical and cultural relations of Nakhchivan Sheki are based on quite ancient history. He spoke about the fact that it was impossible to establish relations between Nakhchivan not only with Sheki, but also with other cities during the Soviet Russia, but as a result of the efforts of the great leader Heydar Aliyev, these relations were continued with great difficulty. The speaker also expressed his high appreciation of the repertoire of Sheki Drama Theater and the activities of the actors and wished them success.
After listening to the presented reports, Sheki RSC's deputy director for scientific affairs, PhD on biology Farhad Azizov stated that the literary and cultural relations between the theaters of Nakhchivan and Sheki are not satisfactory, and considered it appropriate to stage performances in the theaters of Sheki and Nakhchivan in order to expand and deepen these relations in the events planned for the 100th anniversary of Nakhchivan. Sheki suggested inviting the Nakhchivan theater to the festival to be held in connection with the 145th anniversary of the State Drama Theater and emphasized that this would be an important step in the expansion of cultural relations