AMEA-nın Şəki Regional Elmi Mərkəzinin əməkdaşları Kanal S televiziyasının "Məclisi şüəra" adlı ədəbi verilişinin qonağı olublar
Mart 05, 2024 | 01:00
05 mart 2024-cü il tarixində AMEA-nın Şəki Regional Elmi Mərkəzinin əməkdaşları-Ədəbi-mədəni mühit, folklor və etnoqrafiya şöbəsinin aparıcı elmi işçisi, fil.ü.f.d., dos. Ulduz Mürşüdova, şöbə rəhbəri Təranə Abdullayeva, şöbənin kiçik elmi işçisi, şair Tural Adışirinov, İctimaiyyətlə əlaqələr şöbəsinin rəhbəri Reyhan Mənəfova Kanal S televiziyasının "Məclisi şüəra" adlı ədəbi verilişinin qonağı olublar.
Qeyd edək ki, verilişin budəfəki buraxılışı Novruz çərşənbələrindən olan Yel çərşənbəsinə həsr olunub.
Verilişin aparıcısı, Bəxtiyar Vahabzadənin ev-muzeyinin direktoru Elşən Zəkəriyyəbəyli qonaqları salamladıqdan sonra sözü Ulduz Mürşüdovaya verib. Ulduz xanım çıxışında Novruz adətləri, bu bayram zamanı həyata keçirilən rituallar, xalqın inanc sistemi haqqında məlumat verib.
Daha sonra söz Təranə Abdullayevaya verilib. O təkcə Novruz adətləri deyil, xalqımızın mətbəx və süfrə mədəniyyəti, bayram süfrəsi və yeməkləri barəsində danışıb. Şair Tural Adışirinin, şair Reyhan Miqdadqızının, bədii qiraətçi Dilbər Yaqubovanın səsləndirdikləri şeirlər, Şəki Folklor qrupu muğam üçlüyünün möcüzəli ifaları verilişə rəngarənglik gətirib.

Mar 05, 2024 | 01:00
On March 5, 2024, the employees of Sheki Regional Scientific Center of ANAS - the leading researcher of the Department of Literary and Cultural Environment, Folklore and Ethnography, Ph.D. on philology, docent Ulduz Murshudova, head of the department Tarana Abdullayeva, junior researcher of the department, poet Tural Adishirinov, head of the Public Relations Department Reyhan Manafova were the guests of the literary program "Majlisi shuera" of Channel S television.
It should be noted that the next edition of the program is dedicated to Yel chershenbesi, one of the Novruz Wednesdays.
After welcoming the guests, the host of the program, the director of the house-museum of Bakhtiyar Vahabzade, Elshan Zakariyabeyli gave the floor to Ulduz Murshudova. In her speech, Mrs. Ulduz gave information about Novruz customs, rituals performed during this holiday, and the belief system of the people.
Later, the floor was given to Tarana Abdullayeva. She spoke not only about Novruz customs, but also about the cuisine and table culture of our people, holiday table and food. Poems recited by poet Tural Adishirin and Reyhan Migdadgizi, artistic reciter Dilbar Yagubova, and wonderful performances of the Sheki Folklore group mugham trio brought color to the show.