Fev 16, 2024 | 01:11
12-14 fevral 2024-cü il tarixlərində Şəki Destinasiya Menecmenti Təşkilatı və Turizm İnformasiya Mərkəzinin təşkilatçılığı ilə “Turizm inkişaf planı”nın hazırlanması istiqamətində sənaye nümayəndələrilə görüş keçirilib və müzakirələr aparılıb. Qeyd edək ki, Dövlət Turizm Agentliyi və Azərbaycan Turizm Bürosu tərəfindən turizmin mövcud vəziyyəti və gələcək inkişaf istiqamətlərini özündə birləşdirən, hazırlanmaqda olan “Destinasiya İnkişaf Planı” adlı strategiya sənədinin əsas məqsədini regional turizm idarələrinin növbəti 5 ildəki fəaliyyətlərinə istiqamət verilməsi təşkil edir.
AMEA-nın Şəki Regional Elmi Mərkəzinin elmi işlər üzrə direktor müavini, bio.ü.f.d. Fərhad Əzizovun shrem.az saytına verdiyi məlumata əsasən, görüşdə BMT-nin İnkişaf proqramının (UNDP) layihə eksperti Don Taylor, BMT-nin İnkişaf Proqramının Azərbaycanda turizmin inkişafı layihəsinin yerli turizm eksperti Aida Bayramova, Şəki Regional Elmi Mərkəzinin əməkdaşları- elmi işlər üzrə direktor müavini, bio. ü. f. d. Fərhad Əzizov və Ekoloji coğrafiya şöbəsinin elmi işçisi Aygün İsmayılova, Şəki Regional Turizm İdarəsinin rəisi Vüqar Abbasov, Kamran Məmmədov, Qax rayon Tarix-Diyarşünaslıq Muzeyinin direktoru Əfəndi Mahir, Qax rayonu Ləkit kəndi Bal Evi - Arıçılıq kompleksinin rəhbəri Bədrəddin Həsrətov, İlisu Dövlət Tarix Mədəniyyət Qoruğunun direktoru Azər Qocayev, “Khanland Extreme” Əyləncə Mərkəzinin baş direktoru Tahir Muradov və bir çox turizm subyektləri iştirak ediblər.
Görüşdə AMEA-nın Şəki REM-in elmi işlər üzrə direktor müavini bio. ü. f. d. Fərhad Əzizov çıxış edib. O, şimal-qərb bölgəsində turizmin inkişafının stimullaşdırılmasında önəmli addımlara ehtiyac olması, turizmdə klasterləşmənin tətbiqi və kənd turizminin paradiqmasına uyğun logistik fəaliyyətlərin gücləndirilməsi, turizmdə beynəlxalq təcrübələrin öyrənilməsi və tətbiqi, xüsusən də xarici bazar konyukturuna uyğun qiymətlərin və turizm məhsullarının hazırlanması və təqdim olunmasının əhəmiyyətindən danışıb. Fərhad Əzizov həmçinin Şəki, Qax, Zaqatala və Balakən üzrə bir sıra dünya və ölkə əhəmiyyətli abidələrin, yeni turizm rekreasiya zonalarının təqdim olunan klasterlərə əlavə edilməsinin önəmli olduğunu vurğulayıb, bu sahədə fəaliyyətlərin gücləndirilməsi və əlaqələrin yaradılması məqsədilə regional turizm logistik mərkəzin yaradılması təklifini irəli sürüb.
Görüşdə iştirak edən Ekoloji coğrafiya şöbəsinin elmi işçisi Aygün İsmayılova çıxışında Qax rayonu ərazisindəki mövcud rekreasiya ehtiyatları, mineral və termal sular əsasında istirahət-müalicə obyektlərinin yaradılmasının əhalinin sağlamlığı baxımından önəmli olduğunu diqqətə çatdırıb, eyni zamanda bu addımın işsizlik probleminin həllində müsbət rol oynayacağını da qeyd edib.
Şəki REM-in təqdim etdiyi təkliflər sırasında Ekoloji coğrafiya şöbəsinin rəhbəri, c. ü. f. d. Qafqaz Ağabalayev tərəfindən 2018-ci ildə qeydə alınan Kiş çayının Damarçın qolu üzərindəki “Xudgər” və 2023-cü ildə qeydə alınan “Meşəbaşı” şəlalərinin, Danaveç yaylasının və həmçinin “Baş Şabalıd” biogeosenozunun xüsusi mühafizə olunan təbiət ərazisi olaraq klasterlərə əlavə edilməsi kimi əhəmiyyətli məsələlər də yer alıb.
Təqdim olunan təkliflərin qəbul edildiyi və “Destinasiya İnkişaf Planı” adlı strategiya sənədində nəzərə alınacağı bildirilib.

Feb 16, 2024 | 01:11
On February 12-14, 2024, a meeting with industry representatives was held and discussions were held to prepare the "Tourism Development Plan" organized by Sheki Destination Management Organization and the Tourism Information Center. It should be noted that the main goal of the strategy document called "Destination Development Plan", which includes the current state of tourism and future directions of development by State Tourism Agency and Azerbaijan Tourism Bureau, is to direct the activities of regional tourism offices in the next 5 years.
According to the information given by Farhad Azizov to shrem.az- deputy director on scientific affairs of Sheki Regional Scientific Center of ANAS, PhD on biology, the meeting was attended by Don Taylor, a project expert of the United Nations Development Program (UNDP), Aida Bayramova, a local tourism expert of the tourism development project of the United Nations Development Program in Azerbaijan, employees of Sheki Regional Scientific Center - deputy director for scientific affairs, PhD on biology Farhad Azizov and Aygun Ismayilova, scientific worker of the Department of Ecological Geography, Vugar Abbasov, head of Sheki Regional Tourism Department, Kamran Mammadov, Efendi Mahir, director of Gakh region History and Local History Museum, Badraddin Hasratov, head of the Honey House - Beekeeping Complex, Lakit village, Gakh region, Badraddin Hasratov, head of the Ilisu State Historical and Cultural Reserve director Azer Gocayev, general director of "Khanland Extreme" Entertainment Center Tahir Muradov and many tourism subjects participated.
At the meeting, deputy director of scientific affairs of Sheki RSC of ANAS PhD in biology Farhad Azizov gave a speech. He spoke about the need for important steps in stimulating the development of tourism in the north-western region, the application of clustering in tourism and the strengthening of logistics activities in accordance with the paradigm of rural tourism, the study and application of international experiences in tourism, especially the importance of preparing and presenting prices and tourism products suitable for the foreign market conjuncture. Farhad Azizov also emphasized the importance of adding a number of world and national monuments of Sheki, Gakh, Zagatala and Balakan, new tourist recreation zones to the presented clusters.
Aygun Ismayilova, a scientific worker of the Department of Ecological Geography, who participated in the meeting, pointed out in her speech that the creation of recreation and treatment facilities based on existing recreational resources, mineral and thermal waters in the territory of Gakh region is important from the point of view of the health of the population, and at the same time, she noted that this step will play a positive role in solving the unemployment problem.
It was stated that the submitted proposals have been accepted and will be taken into account in the strategy document called "Destination Development Plan".