Yan 15, 2024 | 05:13
shrem.az saytı science.gov.az saytına istinadən məlumat verir ki, Azərbaycanın görkəmli şairəsi və ictimai xadimi Xurşidbanu Natəvanın Fransanın Evian-le ban şəhərində 2017-ci ildə ucaldılmış heykəlinə qırmızı boyanın atılması, heykəlin selofanla örtülməsi, əraziyə verilmiş “Azərbaycan parkı” sözünün çıxarılacağı ilə bağlı ortaya atılan iddialar Fransanın insanlığa, mədəniyyət, incəsənətə, bəşəri dəyərlərə və ölkəmizə qarşı vandalizm aktının növbəti təzahürüdür.
Bu sözləri AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun yanvarın 15-də keçirilən Elmi şurasının genişləndirilmiş iclasında AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli Fransada Xurşidbanu Natəvanın abidəsinin təhqir olunmasına münasibət bildirərkən deyib.
Akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, ölkə başçısı Azərbaycan televiziyalarına dərin məzmunlu geniş müsahibəsində bu hadisəni vandalizm aktı kimi qiymətləndirib və hadisədən sonra tək Fransadakı deyil, Avropadakı diaspora nümayəndələrimiz, fəallarımız heykəlin qarşısında etiraz aksiyası keçiriblər.
Azərbaycan cəmiyyətinin, ziyalılarımızın da bu hadisəyə sərt reaksiya verdiyini deyən akademik İsa Həbibbəyli ictimaiyyət nümayəndələrinin Natəvanın heykəlinə qarşı təhqiramiz münasibəti qətiyyətlə pislədiyini, dünya mədəniyyətinə böyük töhfələrini vermiş, Qarabağda “Məclisi-üns” kimi ədəbiyyat məclisinə bacarıqla rəhbərlik etmiş qadın şairimizə, mədəniyyət xadimimizin abidəsinə qarşı atılmış addımın, tək ölkəmizə deyil, eyni zamanda bəşəri mədəni irsə qarşı cinayət aktı kimi dəyərləndirildiyini vurğulayıb.
AMEA rəhbəri 44 günlük Vətən müharibəsində qazanılan Zəfərdən sonra Fransanın Azərbaycana qarşı münasibətinin kəskinləşdiyini, rəsmi Parisin məkrli şəkildə Ermənistana dəstək verdiyini, yeni müharibə toxumları səpməkdə olduğunu qəbuledilməz fakt kimi pisləyib. Bildirib ki, bu, Fransa dövlətinin Azərbaycanın Qarabağda qazandığı tarixi Zəfəri və ölkəmizin ərazi bütövlüyünü həzm edə bilməməsinin təzahürüdür.
Vətən müharibəsindən sonra Fransanın Ermənistanı cidd-cəhdlə silahlandırdığını deyən akademik İsa Həbibbəyli Fransanın başlıca niyyətinin Qafqazda yeni müharibə ocaqları yaratmaq olduğunu, bu düşüncənin Ermənistanı fəlakətə aparacağını söyləyib.
“Son illərdə Fransa Afrikadakı öz dayaqlarını itirir, yerli xalqlar Fransameyilli dövlət başçılarını ölkədən qovurlar. Fransa müstəmləkəçiliyi bu gün bütün dünyada, eləcə də Avropanın özündə etiraz doğurur. Bir sözlə, Fransa Afrikadan biabırcasına qovulur və orada itirdiyi dayaqlarını Qafqazda bərpa etməyə çalışır. Bunun üçün də ermənilərdən alət kimi istifadə edirlər. Lakin Prezident İlham Əliyev və Azərbaycan dövləti buna qətiyyətlə imkan verməyəcəkdir. Başda Türkiyə olmaqla digər region ölkələri və Türk dövlətləri də bu məsələdə qəti münasibətlərini bildiriblər”, - deyə AMEA prezidenti diqqətə çatdırıb.
Fransa prezidenti Emmanuel Makronun Fransada, eləcə də Avropada siyasi dəstəyini və imicini itirdiyini deyən natiq başda “Sarı jiletlilər” olmaqla, Fransa cəmiyyətinin özünün də Makronun siyasətinə qarşı ciddi etirazlarını bildirdiklərini vurğulayıb.
Xurşidbanu Natəvanın Azərbaycanın görkəmli qadın ziyalılarının ən görkəmli nümayəndələrindən biri olduğunu deyən akademik İsa Həbibbəyli şairənin dünya irsinə öz töhfələrini verdiyini, “Gül dəftəri – illüstrasiyalı şeirlər albomu”nun isə 2023-cü ildə UNESCO-nun Dünya Yaddaşı Reyestrinə daxil edildiyini xatırladıb. Bildirib ki, Xurşidbanu Natəvan Qafqaza səfər etmiş tanınmış fransız yazıçısı Aleksandr Dümanı evində qonaq edərək onunla şahmat masasının arxasında əyləşib, Azərbaycanın qonaqpərvərliyini, xalqımızın Fransa xalqına olan münasibətini göstərib, bütün bunların qarşılığında isə Fransada şairəmizin heykəli vəhşi münasibətlə üzləşib.
Akademik İsa Həbibbəyli, həmçinin ölkəmizdə Fransa ədəbiyyatı ilə bağlı önəmli tədqiqatların aparıldığını, fransız yazıçıların əsərlərinin Azərbaycan dilinə tərcümə olunaraq çap edildiyini və bütün bunların xalqımızın, dövlətimizin yüksək bəşəri, mədəni dəyərlərin daşıyıcısı olduğunu bildirib.
AMEA prezidenti Viktor Hüqonun vətənində, Luvr kimi muzeyin, eləcə də UNESCO-nun Baş qərargahının yerləşdiyi ölkədə Natəvanın heykəlinə qarşı, mədəniyyətimizə qarşı göstərilən vandalizm aktını və Fransa prezidenti Emmanuel Makronun siyasətini qətiyyətlə pislədiyini bildirib, hadisəni törədənlərin layiqli cəzalarını almasını tələb edib.
Sonra AMEA-nın vitse-prezidenti v.i.e., akademik Gövhər Baxşəliyeva, AMEA-nın Məhəmməd Füzuli adına Əlyazmalar İnstitunun direktoru akademik Teymur Kərimli, AMEA-nın Memarlıq və İncəsənət İnstitutunun direktoru AMEA-nın müxbir üzvü Ərtegin Salamzadənin etiraz ideyasını ifadə edən çıxışları səsləndirilib. Həmçinin fransız yazıçısı Aleksandr Dümanın “Qafqaz səfəri” əsərinin tərcüməçisi AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun baş elmi işçisi, professor Qəzənfər Paşayev, Natəvan haqqında yazılmış monoqrafiyanın müəllifi Ədəbiyyat İnstitutunun aparıcı elmi işçisi, filologiya elmləri doktoru İslam Qəribov, şairənin əsərlərinin tədqiqatçısı şöbə müdiri, professor Tahirə Məmməd və Azərbaycan-Fransa ədəbi əlaqələrinin araşdırıcısı institutun dissertantı Şəhla Qurbanova çıxış ediblər. Çıxışlarda Natəvanın heykəlinə qarşı törədilmiş vandalizm aktının Fransanın Azərbaycana qarşı kin-küdurətinin göstəricisi olduğu bildirilərək Azərbaycan-Fransa ədəbi əlaqələrindən danışılıb, Fransanın Evian-le ban bələdiyyəsinin üzr istəməsinin vacibliyi diqqətə çatdırılıb.
Qeyd olunub ki, Fransa tarixən Əlcəzairdə, Tunisdə, Mərakeşdə və digər Afrika ölkələrində törətdiyi soyqırımlarla bəşəriyyətə, insanlığa qarşı olan vəhşi münasibətini göstərib. Çıxışlarda vurğulanıb ki, 44 günlük Vətən müharibəsində Azərbaycanın qazandığı qətiyyətli qələbədən sonra Fransadakı erməni diasporunun təzyiqləri nəticəsində rəsmi Parisin ölkəmizə qarşı münasibəti pisləşib və ötən müddət ərzində Fransanın rəsmiləri insanlıqdan uzaq, ədalətsiz qərarlar qəbul ediblər.
Həmçinin Natəvanın “Gül dəftəri – illüstrasiyalı şeirlər albomu”nun UNESCO-nun Dünya Yaddaşı Reyestrinə daxil edilməsinin şairənin bəşəri ideyaların daşıyıcısı olduğunu, lakin buna baxmayaraq şairənin abidəsinin Fransa tərəfindən insanlığa sığmayan rəftara məruz qaldığını vurğulayıblar.
Sonda çıxış edən akademik İsa Həbibbəyli Azərbaycan dövlətinin Prezident İlham Əliyevin liderliyində qazandığı tarixi Zəfərin və əldə etdiyi iqtisadi, siyasi uğurların artıq dünya tərəfindən qəbul olunduğunu, Azərbaycanın dünyaya sülh, ədalət, qarşılıqlı etimad, əməkdaşlıq təqdim etdiyini nəzərə çatdırmaqla bildirib ki, Fransada Xurşidbanu Natəvanın heykəlinə qarşı təhqiramiz münasibət bildirənlər layiqli cəzalarını almalıdırlar.
© Bütün hüquqlar qorunur. Xəbərlərdən istifadə edərkən www.science.gov.az saytına istinad zəruridir.

Jan 15, 2024 | 05:13
The shrem.az site reports with reference to the science.gov.az site that red paint was thrown on the statue of the prominent Azerbaijani poetess and public figure Khurshidbanu Natevan in Evian-le-Bain, France in 2017, the statue was covered with cellophane, and the word "Azerbaijani Park" was given to the area, the allegations made regarding the removal are another manifestation of France's act of vandalism against humanity, culture, art, human values and our country.
Academician Isa Habibbeyli, president of ANAS, said these words at the extended meeting of the Scientific Council of the Institute of Literature named after Nizami Ganjavi of ANAS, which was held on January 15, while expressing his opinion on the insulting of Khurshidbanu Natevan's monument in France.
Academician Isa Habibbeyli said that the head of the country in his extensive interview with Azerbaijani television evaluated this incident as an act of vandalism, and after the incident, not only in France, but also in Europe, our diaspora representatives and activists held a protest in front of the statue.
Academician Isa Habibbayli, who said that the Azerbaijani society and our intellectuals reacted strongly to this incident, strongly condemned the insulting attitude of public representatives towards Natevan's statue stressed that the step is considered as a criminal act not only against our country, but also against human cultural heritage.
The head of ANAS denounced as an unacceptable fact that after the Victory in the 44-day Patriotic War, France's attitude towards Azerbaijan worsened, that official Paris supported Armenia in an insidious way, and that it was sowing the seeds of a new war. He said that this is a manifestation of the French state's inability to digest the historical victory of Azerbaijan in Karabakh and the territorial integrity of our country.
Academician Isa Habibbayli, who said that after the Patriotic War, France armed Armenia, said that the main intention of France is to create new hotbeds of war in the Caucasus, and this thinking will lead Armenia to disaster.
"In recent years, France has been losing its foothold in Africa, local peoples are expelling pro-French heads of state from the country. French colonialism is today protested all over the world, as well as in Europe itself. In a word, France is shamefully expelled from Africa and tries to regain the foothold it lost there in the Caucasus. For this, they use Armenians as a tool. However, President Ilham Aliyev and the state of Azerbaijan will definitely not allow this. Other countries of the region, especially Turkey, and the Turkic states have also expressed their firm attitude on this issue," the ANAS president pointed out.
Saying that French President Emmanuel Macron has lost his political support and image in France as well as in Europe, the speaker emphasized that the French society itself, especially the "Yellow Vests", expressed serious objections to Macron's policy.
Academician Isa Habibbayli, who said that Khurshidbanu Natevan is one of the most prominent representatives of prominent female intellectuals of Azerbaijan, reminded that the poetess made her contributions to the world heritage, and the "Flower notebook - an album of illustrated poems" was included in the UNESCO World Memory Register in 2023. He said that Khurshidbanu Natavan hosted the well-known French writer Alexandre Duma, who visited the Caucasus, and sat with him at the chess table, showing the hospitality of Azerbaijan and the attitude of our people to the people of France, and in return for all this, the statue of our poetess in France faced brutal treatment.
Academician Isa Habibbeyli also said that important studies on French literature are conducted in our country, French writers' works are translated into Azerbaijani and all these are carriers of high human and cultural values of our nation and state.
President of ANAS expressed his strong condemnation of Victor Hugo's act of vandalism against Natevan's statue and our culture in the country where a museum like the Louvre is located, as well as the headquarters of UNESCO, as well as French President Emmanuel Macron's policy, and demanded that those who committed the incident receive appropriate punishment.
Then the speeches of Vice-President of ANAS, Academician Govhar Bakhshaliyeva, academician Teymur Karimli, Director of the Institute of Manuscripts named after Muhammad Fuzuli of ANAS, Director of the Institute of Architecture and Art of ANAS, Ertegin Salamzade, corresponding member of ANAS, expressing the idea of protest were heard. Also, translator of French writer Alexander Duma's "Voyage to the Caucasus", senior researcher of the Institute of Literature named after Nizami Ganjavi of ANAS, professor Gazanfar Pashayev, author of the monograph written about Natavan, leading researcher of the Institute of Literature, doctor of philology Islam Garibov, head of department, researcher of the poet's works, professor Tahira Mammad and the researcher of Azerbaijani-French literary relations Shahla Gurbanova, dissertation researcher of the institute, spoke. In the speeches, it was stated that the act of vandalism committed against Natevan's statue is an indicator of France's malice against Azerbaijan, Azerbaijan-France literary relations were discussed, and the importance of the French municipality of Evian-le-Ban's apology was brought to attention.
It was noted that France has historically shown its brutal attitude towards humanity and humanity with the genocides it committed in Algeria, Tunisia, Morocco and other African countries. In the speeches, it was emphasized that after the decisive victory of Azerbaijan in the 44-day Patriotic War, as a result of the pressures of the Armenian diaspora in France, the attitude of official Paris towards our country worsened, and during the past period, French officials made inhumane and unfair decisions.
They also emphasized that the inclusion of Natevan's "Flower Notebook - an album of illustrated poems" in the UNESCO World Memory Register shows that the poetess is the bearer of human ideas, but despite this, the monument of the poetess was subjected to inhumane treatment by France.
Speaking at the end, academician Isa Habibbeyli said that the historical victory of the Azerbaijan state under the leadership of President Ilham Aliyev and the economic and political successes it has achieved have already been accepted by the world, that Azerbaijan has presented peace, justice, mutual trust and cooperation to the world, and said that against the statue of Khurshidbanu Natevan in France who express abusive behavior should receive their deserved punishment.