Yan 10, 2024 | 05:00
AMEA-nın Şəki Regional Elmi Mərkəzinin Elektron xidmətlər şöbəsinin müdiri Namiq Abduramanov AMEA-nın Rəyasət Heyəti aparatının Elektron Akademiya şöbəsinin təşəbbüsü ilə “4Sİ Akademiyası” layihəsi çərçivəsində keçirilən təlimlərdə iştirak edib.
“4Sİ Akademiyası” layihəsi İqtisadiyyat Nazirliyinin tabeliyində Dördüncü Sənaye İnqilabının Təhlili və Koordinasiya Mərkəzinin, Elm və Təhsil Nazirliyinin tabeliyində Təhsilin İnkişafı Fondunun Dördüncü Sənaye İnqilabının Təhlili və Koordinasiya Mərkəzinin ABŞ-ın “Coursera” şirkəti ilə birgə əməkdaşlığı çərçivəsində keçirilir. Layihənin məqsədi müxtəlif ölkələrdə dördüncü sənaye inqilabı texnologiyaları sahəsində bilik və bacarıqların inkişaf etdirilməsi və əmək bazarında bu sahə üzrə ixtisaslı kadrların hazırlanmasına dəstək olmaqdır. Şöbənin müdiri Namiq Abdurahmanov “DeepLearning.AI” şirkətinin “AI for Everyone”, Miçiqan Universitetinin “Introduction to HTML5”, “IBM” şirkətinin “What is Data Science?”, Qualcomm Akademiyasının “5G for Everyone”, “Deep Teaching Solutions” şirkətinin “Learning How to Learn: Powerful mental tools to help you master tough subjects”, Georgia of System Universitetinin “Ethics of Artificial İntelligence” və “Cybersecurity and Mobility” “Microsoft” şirkətinin “Computer Vision in Microsoft Azure”, “Google” şirkətinin “Introduction to Generative AI”, Yonsei Universitetinin “Deep Learning for Business”, California San Diego of Universitetinin “İnternet of Things: Communication Technologies” və “İnternet of Things: Multimedia Technologies”, New York Universitetinin “İntroduction to Cyber Attacks”, Pohang of Science and Technology (POSTECH) Universitetinin “İntroduction and Programming with IoT Boards”, California of Irvine Universitetinin “İELTS Writing Section Skills Mastery”, “İNSEAD” şirkətinin “İntroduction to Blockchain Technologies”
“Meta” şirkətinin “İntroduction to Android Mobile Application Development”, Northwestern Universitetinin ““Leadership Through Social İnfluence”, New York Universitetinin “Enterprise and İnfrastructure Security” və “Real-Time Cyber Threat Detection and Mitigation”, Boulder Kolorado Universitetinin “Successful Presentation”, Miçiqan Universitetinin “Critical Thinking for the Information Age”, Mines-Télécom İnstitutunun “5G Network Fundamentals” kurslarını müvəffəqiyyətlə başa vurduğuna görə “Coursera” platforması tərəfindən ümumilikdə 49 sertifikatla təltif olunub.
Qeyd edək ki, “Coursera” 100 milyondan çox insanın təhsil aldığı, 7000-dən çox kursun tədris olunduğu onlayn təhsil platformasıdır. Proqram çərçivəsində tədris dili ingilis dilində olmaqla 4Sİ texnologiyaları, o cümlədən süni intellekt, maşın öyrənməsi, böyük verilənlər (Big Data), data analitika, blokçeyn və bulud texnologiyaları, proqramlaşdırma dilləri, eləcə də liderlik, kommunikasiya kimi bacarıqlar da daxil olmaqla ümumilikdə 89 ixtisaslaşdırılmış alt kateqoriyanı əhatə edən 800-ə yaxın kursdan yararlanmaq mümkündür.

Jan 10, 2024 | 05:00
The head of the electronic services department of Sheki Regional Scientific Center of ANAS, Namig Abduramanov, participated in the trainings held within the "4SI Academy" project at the initiative of Electronic Academy department of the Presidium of ANAS.
The "4SI Academy" project is held in the framework of the cooperation of the Analysis and Coordination Center of the Fourth Industrial Revolution under the Ministry of Economy, the Analysis and Coordination Center of the Fourth Industrial Revolution of the Education Development Fund under the Ministry of Science and Education, and the US company "Coursera". The purpose of the project is to develop knowledge and skills in the field of technologies of the fourth industrial revolution in different countries and to support the training of qualified personnel in this field in the labor market. Head of the department, Namig Abdurahmanov, "AI for Everyone" from "DeepLearning.AI", "Introduction to HTML5" from the University of Michigan, "What is Data Science?" from "IBM", "5G for Everyone" from Qualcomm Academy, "Deep Teaching Solutions" "Learning How to Learn: Powerful mental tools to help you master tough subjects", "Ethics of Artificial Intelligence" and "Cybersecurity and Mobility" of Georgia System University, "Computer Vision in Microsoft Azure" of "Microsoft", "Google" Introduction to Generative AI”, “Deep Learning for Business” of Yonsei University, “Internet of Things: Communication Technologies” and “Internet of Things: Multimedia Technologies” of University of California San Diego, “Introduction to Cyber Attacks” of New York University, Pohang of "Introduction and Programming with IoT Boards" of the University of Science and Technology (POSTECH), "IELTS Writing Section Skills Mastery" of the University of California of Irvine, "Introduction to Blockchain Technologies" of the "İNSEAD" company.
"Introduction to Android Mobile Application Development" by "Meta" company, "Leadership Through Social Influence" by Northwestern University, "Enterprise and Infrastructure Security" and "Real-Time Cyber Threat Detection and Mitigation" by New York University, "Successful Presentation" by University of Colorado Boulder ", was awarded a total of 49 certificates by the Coursera platform for successfully completing the courses "Critical Thinking for the Information Age" of the University of Michigan, "5G Network Fundamentals" of the Mines-Télécom Institute.
It should be noted that "Coursera" is an online education platform where more than 100 million people study and more than 7,000 courses are taught. In the framework of the program, the teaching language is in English, 4SI technologies, including artificial intelligence, machine learning, big data (Big Data), data analytics, blockchain and cloud technologies, programming languages, as well as a total of 89 specialized sub-skills, including skills such as leadership and communication. it is possible to benefit from about 800 courses covering the category.