Noy 17, 2023 | 04:21
17 noyabr 2023-cü il tarixində AMEA-nın Şəki Regional Elmi Mərkəzinin “Tut ipəkqurdunun seleksiyası” və “Bitkilərin biomüxtəlifliyi və genofond” şöbələrinin elmi işçilərinin 2023-cü il üzrə fərdi hesabatları dinlənilib. Əvvəlcə “Tut ipəkqurdunun seleksiyası” şöbəsinin elmi işçisi Aqil Mustafayev ““Tut ipəkqurdunun seleksiyası” şöbəsində patentləşdirilmiş cins və hibridlərin pasportlaşdırılması” işi üzrə hesabat verib. O, nəticə olaraq rayonlaşdırılmış cins və hibridlərin müvafiq nəzarət hibridi ilə müqayisədə 1 qutu qrenadan yaş barama məhsulu hesabına verdiyi iqtisadi səmərənin ŞZEM-4x GE-143, GE-143x ŞZEM4 hibridlərində və GE-143, ŞZEM4 cinslərində ötən ilə nisbətən yüksək olduğunu bildirib. Hesabat dinlənildikdən sonra alınan nəticələrin işin adına uyğunlaşdırılması məsləhət bilinib.
“Tut ipəkqurdunun seleksiyası” şöbəsinin elmi işçisi Zərintac Şükürovanın “” “Vəhşi ipəkqurdu üzrə tədqiqatların davam etdirilməsi” işi üzrə hesabatı dinlənilib. Qeyd olunub ki, 2023-cü ilin yaz-yaz yemləmə mövsümündə qapalı şəraitdə 2500 ədəd yüksək keyfiyyətli S. pyri ipəkqurdunun baramaları əldə edilmişdir. Baramalar hərəsindən eyni miqdarda natrium karbonat və natrium bikarbonatın təmiz su əsaslı məhlulunda termiki işlənmə nəticəsində rahat açılmışdır. Baramalarin ipəklilik faizi 11.43%, fibroin 77% olmuşdur. Pupun tərkibində 52,50% xam zülal, 27,89% yağ; 100 q yağında 25 mq alfa-tokoferol olması aşkarlanmışdır. Rentgen fluoressent analizi ilə S. pyri pupunun tərkibində 25 makro və mikroelement aşkarlanmış və onlardan K, Mg, Na, Ca, Al kimi elementlərin nisbi miqdarının daha yüksək olduğu müəyyən edilmişdir. AMEA-nın ŞREM-nin Baş Şabalıd biogeosenozunda (41°18′12′N – 47°07′1′E) 2023-cü il payız-qış monitorinqləri nəticəsində ərazidə 150 S. pyri sarınmış baraması qeydə alınmışdır.
“Tut ipəkqurdunun seleksiyası” şöbəsinin kiçik elmi işçisi Əliyə Kanjenbekova
“Yeni xətlər yaratmaq üçün intraduksiya olunmuş və yerli cinslərin bioloji göstəricilərinin təyin edilməsi” işi üzrə hesabatında yeni hibrid və xətlərin yaradılması, müxtəlif coğrafi mühitdən götürülmüş hibridlərin daha məhsuldar olması haqda nəticələri cədvəl üzrə təqdim edib.
“Bitkilərin biomüxtəlifliyi və genofond” şöbəsinin baş aqronomu İlqar Seyidzadə “Qax rayonu ərazisində yayılmış xalq seleksiyası sortlarına məxsus tumlu, çəyirdəkli meyvə nümunələrinin toplanması, kompleks öyrənilməsi, saxlanması, səmərəli istifadəsi” işi üzrə hesabatında Qax rayonundan götürülmüş ümumilikdə 10 növ müxtəlif adda tumlu və çəyirdəkli meyvə nümunələrinin bioloji xüsusiyyətlərinin öyrənildiyini, eyni zamanda, Şəki REM-in təcrübə sahəsində göz calağı edildiyini nəzərə çatdırıb.
Hər iki şöbənin əməkdaşları əldə olunan mühüm elmi nəticələrin müxtəlif yerli və beynəlxalq elmi dərgilərdə nəşr olunduğunu qeyd ediblər.

Nov 17, 2023 | 04:21
On November 17, 2023, the scientific staff of the "The mulberry silkworm selection" and "Plant biodiversity and gene fund" departments of Sheki Regional Scientific Center of ANAS listened to individual reports for 2023. Firstly, Agil Mustafayev, scientific worker of the "Mulberry Silkworm Breeding" department, reported on the case "Pasporting of patented breeds and hybrids in the "Mulberry Silkworm Breeding" department. As a result, he said that compared to the corresponding control hybrid, the economic efficiency of the regionalized breeds and hybrids due to the yield of wet cocoons from 1 box of grain is higher than last year in the hybrids of ŞZEM-4x GE-143, GE-143x ŞZEM4 and GE-143, ŞZEM4 breeds. After listening to the report, it was advised to adapt the results to the name of the case.
The report of Zarintaj Shukurova, scientific worker of "The mulberry silkworm selection" department, on "Continuing research on wild silkworm" was heard. It was noted that during the spring-spring feeding season of 2023, 2,500 high-quality S. pyri silkworm cocoons were obtained indoors. The cocoons were easily opened as a result of heat treatment in a pure water-based solution of sodium carbonate and sodium bicarbonate in equal amounts of each. Silkiness percentage of cocoons was 11.43%, fibroin was 77%. Pup contains 52.50% crude protein, 27.89% fat; 100 g of oil was found to contain 25 mg of alpha-tocopherol. X-ray fluorescent analysis revealed 25 macro and microelements in S. pyri pupa, and it was determined that the relative amount of elements such as K, Mg, Na, Ca, Al was higher. As a result of autumn-winter monitoring in 2023, 150 wrapped cocoons of S. pyri were recorded in the Bash Shabalid biogeocenosis of SRSC of ANAS (41°18′12′N – 47°07′1′E).
Aliya Kanjenbekova, junior researcher of the Mulberry Silkworm selection Department, presented the results of the creation of new hybrids and lines, the more productive hybrids taken from different geographical environments, in her report on the work "Determining the biological indicators of introduced and local breeds to create new lines".
Ilgar Seyidzadeh, chief agronomist of the "Biodiversity of plants and gene fund" department, in his report on "Collection, comprehensive study, storage, and efficient use of seeded and seeded fruit samples belonging to folk selection varieties distributed in the territory of Gakh region", a total of 10 types of seeded fruits of different names taken from Gakh region that the biological properties of the samples are being studied, and at the same time, in the area of Sheki RSC.
The employees of both departments noted that the obtained important scientific results were published in various local and international scientific journals.