Noy 16, 2023 | 05:00
16 noyabr 2023-cü il tarixində AMEA-nın Şəki Regional Elmi Mərkəzinin “Ədəbi-mədəni mühit, folklor və etnoqrafiya” və “Tarix, arxeologiya və epiqrafika” şöbələrinin elmi işçilərinin 2023-cü il üzrə fərdi hesabatları dinlənilib. Əvvəlcə “Ədəbi-mədəni mühit, folklor və etnoqrafiya” şöbəsinin aparıcı elmi işçisi, fil.ü.f.d., dos. Ulduz Mürşüdovanın “Azərbaycan Respublikasının şimal-qərb bölgəsinin (Şəki rayonu) folklor örnəklərində (rituallar, mərasimlər, adətlər) milli ənənələrin tədqiqi” işi üzrə hesabatında Şəki şəhəri və kəndlərində həyata keçirilən rituallar, mərasimlər və adətlərin tədqiqatı zamanı əldə edilən nəticələr təqdim olunub.
“Ədəbi-mədəni mühit, folklor və etnoqrafiya” şöbəsinin aparıcı elmi işçisi, fil.ü.f.d., dos. Kamil Adışirinovun “Azərbaycan Respublikasının şimal-qərb bölgəsinin (Şəki rayonu) folklor örnəklərində (toylar: tostlar, alqışlar və xeyir-dualar) milli ənənələrin tədqiqi” işi üzrə hesabatı dinlənilib. Məzmun etibarı ilə bölgə əhalisinin məişətini və ailə münasibətlərini əks etdirən Şəkinin toy mərasimlərində istifadə edilən tost, alqış və xeyir-duaların tədqiqata cəlb edilməsindən alınan nəticələr qeyd edilib.
“Ədəbi-mədəni mühit, folklor və etnoqrafiya” şöbəsinin kiçik elmi işçisi Tural Adışirinovun “Azərbaycan Respublikasının şimal-qərb bölgəsinin (Şəki rayonu) folklor örnəklərində (mövsüm və məişət mərasimlərində) milli ənənələrin tədqiqi” işi üzrə hesabatı dinlənilib. O, Şəki rayonu və müxtəlif kəndlərində aparılan ekspedisiyalardan əldə edilmiş materiallar və əlyazma nümunələri, eləcə də elmi ədəbiyyatlardan istifadə edərək apardığı müqayisəli təhlillərdən əldə etdiyi mühüm nəticələri təqdim edib.
Sonra “Ədəbi-mədəni mühit, folklor və etnoqrafiya” şöbəsinin elmi işçisi Təranə Abdullayeva “Azərbaycan Respublikasının şimal-qərb bölgəsinin (Şəki rayonu) folklor örnəklərində (yas mərasimlərində) milli ənənələrin tədqiqi” işi üzrə hesabat verib. O, yas mərasimlərinin ağı-dildemə, alqış, inanc, etiqad, başsağlığı, təsəlli, xeyir-dua, bəddua, qarğış kimi nümunələrinin tədqiq edilməsindən əldə edilmiş mühüm nəticələri təqdim edib.
Daha sonra “Tarix, arxeologiya və epiqrafika” şöbəsinin hesabatı dinlənilib. Əvvəlcə şöbənin böyük elmi işçisi, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Akif Məmmədlinin “Balakən rayonu və kəndlərində xalq yaşayış evləri haqqında materialların toplanması və tədqiqi” işi üzrə dinləmə aparılıb. Hesabatda Akif Məmmədlinin Balakən rayonu və ətraf kəndlərində yerləşən XIX əsrə məxsus yaşayış evlərinin eksteryeri və interyeri haqqında detallı məlumatlar, onların günmüzdəki evlərlə müqayisəli təhlilləri və əldə edilmiş yeniliklər mühüm nəticələr şəklində əksini tapıb.
“Tarix, arxeologiya və epiqrafika” şöbəsinin elmi işçisi Ələddin Sultanovun “Balakən rayonu üzrə tarixi və etnoqrafik məzmunda olan arxiv sənədləri və əlyazmaların toplanması və tədqiqi” işi üzrə hesabatı dinlənilib. O, Balakən rayonu və 24 kəndi ərazisində yerləşən türbə, qəbirüstü abidə, məscidlərin kitabələri, eləcə də sözügedən ərazilərdəki yaşayış evlərindən əldə olunan XIX-XX əsrə aid ərəb dili və əlifbası ilə yazılan kitabələrdə, bölgə imam və qazilərinin ictimai həyatla bağlı qeydlərini əks etdirən 30 əlyazma əsasında aparılan tədqiqatlar haqqında məlumat verib və mühüm elmi nəticələri təqdim edib.
“Tarix, arxeologiya və epiqrafika” şöbəsinin elmi işçisi Elşən Abdurahmanov “Bölgədə Alban məbədi irsinin tədqiqi və öyrənilməsi istiqamətində arxeoloji tədqiqatların aparılması” işi üzrə hesabatı dinlənilib. Elşən Abdurahmanov Şəki rayonunun Baş Şabalıd kəndində aparılan arxeoloji qazıntıların nəticəsi olaraq ilk dəfə sözügedən kəndin ərazisində Yaloylutəpə mədəniyyətinin (e.ə.III-e.ə.I əsrlər) yayıldığı ərazilərdən olduğunun müəyyən edildiyini söyləyib. O qeyd edib ki, bu ərazidə antik dövr torpaq qəbirlərinin və ilk orta əsr xristian qəbirlərinin aşkarlanması ərazinin antik və ilk orta əsrlər yaşayış yeri olduğunu sübut edir.
“Tarix, arxeologiya və epiqrafika” şöbəsinin kiçik elmi işçisi Aygül Xəlilova “Balakən rayonu və kəndlərində milli geyimlərin, bəzək əşyalarının araşdırılması” işi üzrə hesabatında sözügedən bölgədə yaşayan xalqların qədim zinət əşyaları, ənənəvi qadın bəzəkləri, qədim milli geyimləri, dərzilik sənəti, kişi geyimləri, kustar istehsalı kimi məsələlərin tədqiq edilməsi zamanı əldə edilən nəticələri diqqətə çatdırıb.
“Tarix, arxeologiya və epiqrafika” şöbəsinin kiçik elmi işçisi Ülkər Sərkərova “Balakən rayonu və kəndlərində xalq mərasimləri, bayramlar haqqında etnoqrafik materialların araşdırılması” işi üzrə hesabatında Balakən rayonu və 24 kəndindən toplanan materiallar əsasında toy mərasimləri-qızbəyəmə, elçilik, nişan, toya dəvət, ətlik günü, bəy tərifi, gəlin atdanma, üzə çıxdı, yas mərasimləri və bayramlarla bağlı araşdırmaların nəticələrini təqdim edib.
Hər iki şöbənin əməkdaşları bildiriblər ki, əldə olunan mühüm elmi nəticələr müxtəlif yerli və beynəlxalq elmi dərgilərdə nəşr olunub.

Nov 16, 2023 | 05:00
On November 16, 2023, the annual reports of the scientific staff of "Literary-cultural environment, folklore and ethnography" and "History, archeology and epigraphy" departments of Sheki Regional Scientific Center of ANAS for the year 2023 were listened. First, the leading researcher of "Literary-cultural environment, folklore and ethnography" department, PhD in philology, docent Ulduz Murshudova's report on the work "Research of national traditions in the folklore examples (rituals, ceremonies, customs) of the northwestern region of the Republic of Azerbaijan (Sheki region)" presents the results obtained during the study of rituals, ceremonies and customs carried out in the city and villages of Sheki.
Leading researcher of "Literary-cultural environment, folklore and ethnography" department, PhD in philology, docent Kamil Adishirinov's report on "Research of national traditions in folklore examples (weddings: toasts, applause and blessings) of the northwestern region of the Republic of Azerbaijan (Sheki district)" was listened. Based on the content, the results obtained from the study of toasts, applause and blessings used in wedding ceremonies of Shaki, which reflect the life and family relations of the people of the region, were noted.
Junior researcher of "Literary-cultural environment, folklore and ethnography" department Tural Adishirinov’s report was listened on the work "Research of national traditions in folklore examples (seasonal and household ceremonies) of the northwestern region of the Republic of Azerbaijan (Sheki region)". He presented the important results obtained from the comparative analysis using materials and manuscript samples, as well as scientific literature, obtained from the expeditions conducted in Sheki region and various villages.
Then Tarana Abdullayeva, researcher of "Literary-cultural environment, folklore and ethnography" department, gave a report on the work "Research of national traditions in folklore examples (mourning ceremonies) of the northwestern region of the Republic of Azerbaijan (Sheki region)". She presented the important results obtained from the study of the examples of mourning, applause, faith, belief, condolence, consolation, blessing, cursing.
Later, the report of "History, archeology and epigraphy" department was listened. First, Akif Mammadli, senior researcher of the department, PhD in History was listened on "Collection and research of materials about folk dwellings in Balakan region and its villages". In the report, Akif Mammadli's detailed information about the exterior and interior of the 19th century residential houses located in the Balakan region and surrounding villages, their comparative analysis with modern houses, and the obtained innovations were reflected in the form of important results.
Aladdin Sultanov, scientific worker of "History, archeology and epigraphy" department, was listened to the report on "Collection and research of historical and ethnographic archival documents and manuscripts of Balakan region". It contains 30 manuscripts that reflect the notes of the region's imams and veterans about public life in inscriptions written in the Arabic language and alphabet of the 19th-20th centuries, which were obtained from tombs, tombstones, mosques located in the territory of Balakan region and 24 villages, as well as from residential houses in the said areas provided information about the research conducted based on it and presented important scientific results.
Scientific worker of "History, Archeology and Epigraphy" department Elshan Abdurahmanov’s report, was listened on the work "Conducting archaeological research in the direction of research and study of the heritage of the Albanian temple in the region". Elshan Abdurahmanov said that as a result of the archaeological excavations conducted in Bash Shabalid village of Sheki district, it was determined for the first time that Yaloylutepe culture (III-I centuries BC) was spread in the territory of the said village. He noted that the discovery of ancient earth graves and early medieval Christian graves in this area proves that the area was an ancient and early medieval settlement.
Aigul Khalilova, junior researcher of "History, Archeology and Epigraphy" department, in her report on "Research of national costumes and ornaments in the Balakan region and its villages" found ancient jewelry, traditional women's ornaments, ancient national costumes, tailoring, men's clothing, of the peoples living in the said region and brought to attention the results obtained during the study of issues such as handicraft production.
Ulkar Sarkarova, junior researcher of "History, Archeology and Epigraphy" department, in her report on "Research of Ethnographic Materials on Folk Ceremonies and Holidays in Balakan Region and its Villages" based on the materials collected from Balakan Region and 24 villages, wedding ceremonies - gizbeyam, embassy, engagement, wedding invitation, she presented the results of the research on meat day, bridegroom's praise, bride's departure, revealed, mourning ceremonies and holidays.
Employees of both departments said that the obtained important scientific results were published in various local and international scientific journals.