Noy 13, 2023 | 01:00
13 noyabr 2023-cü il tarixində AMEA-nın Şəki Regional Elmi Mərkəzinin əməkdaşları-elmi katib Vəfa Atayeva və Ekoloji biofizika şəbəsinin elmi işçisi Ayşən Salmanovanın müştərək məqaləsi 26-28 October 2023 tarixlərində Yaponiyanın Tokio şəhərində keçirilən “Proceedings of II International Scientific and Practical Conference” konfransının materiallarında çap edilib.
Qeyd edək ki, məqalədə “Mərəvcə” (Smilax L) bitkisinin tünd qırmızı rəngli payız yarpaqlarından əldə olunmuş bioekstraktların ekstragentlərdən asılı olaraq otaq temperaturunda, keyfiyyətini və rəngini dəyişmədən saxlama müddətinin öyrənilməsindən bəhs edilir. Məqalədə eksperimentlərin nəticəsi olaraq 1% limon turşusu və 70% etil spirtinin binar məhlulundan əldə edilən bioekstraktın digər bioekstraktlara nisbətən daha çox saxlama müddətinə malik olduğu müəyyənləşdirilib.

Nov 13, 2023 | 01:00
On November 13, 2023, the employees of Sheki Regional Scientific Center of ANAS- the scientific secretary Vafa Atayeva and the scientific worker of Ecological biophysics department Ayshen Salmanova’s article was published in the materials of the conference “Proceedings of II International Scientific and Practical Conference” in Tokio, Japan on October 26-28, 2023.
It must be noted that, in the article it is dealt with the learning of storage period of Similax L plant without changing its quality and colour in room temperature. It is defined that as a result of the experiments the bioextract gained from the binary solution of 1 per cent citric acid and 70 per cent ethyl alcohol has a longer shelf life in comparison with the other bioextracts.