Okt 29, 2023 | 01:00
2023-cü ilin dekabr ayında Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının həqiqi üzvü, görkəmli tarixçi və şərqşünas alim, tanınmış ictimai xadim, tarix elmləri doktoru, professor, Dövlət mükafatı laureatı, Əməkdar elm xadimi, Sovet İttifaqı Qəhrəmanı Ziya Musa oğlu Bünyadovun anadan olmasının 100 ili tamam olur.
Akademik Ziya Bünyadov zəngin elmi yaradıcılıq yolu keçmiş, respublikamızda şərqşünaslıq və tarix elmlərinin yeni mərhələyə yüksəlməsinə, ümumən, elmin təşkili işinə böyük əmək sərf etmişdir. Geniş erudisiyalı alim mənbəşünaslıq və orta əsrlər dövrü üzrə professional hazırlığa malik mütəxəssislərdən ibarət elmi məktəb formalaşdırmışdır. Ziya Bünyadovun fundamental araşdırmalarında orta əsr müsəlman Şərqi dövlətlərinin ictimai-siyasi, sosial-iqtisadi və mədəni həyatı dərin təhlillər əsasında dolğun əksini tapmışdır. İlk dəfə onun elmi ictimaiyyətə çatdırdığı və dilimizə mükəmməl surətdə çevirərək əhatəli müqəddimə və şərhlərlə nəşr etdirdiyi bir çox nadir mənbələr bu gün də davamlı istinad olunan ən mötəbər qaynaqlar sırasındadır. Ziya Bünyadov Azərbaycan xalqının tarixinin saxtalaşdırılması cəhdlərinə qarşı daim ardıcıl və qətiyyətli mübarizə aparmış, taleyüklü milli məsələlərə münasibətdə hər zaman vətənpərvər ziyalı mövqeyi ilə seçilmişdir.
Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının 109-cu maddəsinin 32-ci bəndini rəhbər tutaraq, ölkəmizdə tarix elminin inkişafına dəyərli töhfələr vermiş akademik Ziya Bünyadovun 100 illik yubileyinin qeyd olunmasını təmin etmək məqsədilə qərara alıram:
- Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası akademik Ziya Bünyadovun 100 illik yubileyi ilə bağlı tədbirlər planı hazırlayıb həyata keçirsin.

Oct 29, 2023 | 01:00
In December 2023, it is the 100th anniversary of the birth of Ziya Musa oglu Bunyadov, full member of the Azerbaijan National Academy of Sciences, outstanding historian and orientalist scientist, well-known public figure, doctor of historical sciences, professor, laureate of the State Prize, Honored Scientist, Hero of the Soviet Union.
Academician Ziya Bunyadov had a rich path of scientific creativity, and he devoted a lot of work to the promotion of oriental studies and historical sciences to a new stage in our republic, and to the organization of science in general. A scholar with wide erudition formed a scientific school consisting of specialists with professional training in source studies and the medieval period. In Ziya Bunyadov's fundamental studies, the social-political, socio-economic and cultural life of the medieval Muslim Eastern states was fully reflected on the basis of deep analysis. The many rare sources that he brought to the scientific community for the first time and translated into our language perfectly and published with comprehensive introductions and comments are among the most reliable sources that are constantly referred to today. Ziya Bunyadov has consistently and decisively fought against the attempts to falsify the history of the Azerbaijani people, and was always elected with the position of a patriotic intellectual in relation to the fateful national issues.
Guided by paragraph 32 of Article 109 of the Constitution of the Republic of Azerbaijan, to ensure the celebration of the 100th anniversary of Academician Ziya Bunyadov, who made valuable contributions to the development of history in our country I decide:
- The Azerbaijan National Academy of Sciences should prepare and implement a plan of events related to the 100th anniversary of Academician Ziya Bunyadov.
- The Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan should resolve the issues arising from this Order.