Okt 29, 2023 | 01:00
2023-cü ilin dekabr ayında Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının həqiqi üzvü, görkəmli tarixçi və şərqşünas alim, tanınmış ictimai xadim, tarix elmləri doktoru, professor, Dövlət mükafatı laureatı, Əməkdar elm xadimi, Sovet İttifaqı Qəhrəmanı Ziya Musa oğlu Bünyadovun anadan olmasının 100 ili tamam olur.
Akademik Ziya Bünyadov zəngin elmi yaradıcılıq yolu keçmiş, respublikamızda şərqşünaslıq və tarix elmlərinin yeni mərhələyə yüksəlməsinə, ümumən, elmin təşkili işinə böyük əmək sərf etmişdir. Geniş erudisiyalı alim mənbəşünaslıq və orta əsrlər dövrü üzrə professional hazırlığa malik mütəxəssislərdən ibarət elmi məktəb formalaşdırmışdır. Ziya Bünyadovun fundamental araşdırmalarında orta əsr müsəlman Şərqi dövlətlərinin ictimai-siyasi, sosial-iqtisadi və mədəni həyatı dərin təhlillər əsasında dolğun əksini tapmışdır. İlk dəfə onun elmi ictimaiyyətə çatdırdığı və dilimizə mükəmməl surətdə çevirərək əhatəli müqəddimə və şərhlərlə nəşr etdirdiyi bir çox nadir mənbələr bu gün də davamlı istinad olunan ən mötəbər qaynaqlar sırasındadır. Ziya Bünyadov Azərbaycan xalqının tarixinin saxtalaşdırılması cəhdlərinə qarşı daim ardıcıl və qətiyyətli mübarizə aparmış, taleyüklü milli məsələlərə münasibətdə hər zaman vətənpərvər ziyalı mövqeyi ilə seçilmişdir.
Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının 109-cu maddəsinin 32-ci bəndini rəhbər tutaraq, ölkəmizdə tarix elminin inkişafına dəyərli töhfələr vermiş akademik Ziya Bünyadovun 100 illik yubileyinin qeyd olunmasını təmin etmək məqsədilə qərara alıram:
- Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası akademik Ziya Bünyadovun 100 illik yubileyi ilə bağlı tədbirlər planı hazırlayıb həyata keçirsin.

Окт 29, 2023 | 01:00
В декабре 2023 года исполняется 100-летие со дня рождения Зии Мусы оглы Буньядова, действительного члена Национальной академии наук Азербайджана, выдающегося историка и учёного-востоковеда, известного общественного деятеля, доктора исторических наук, профессора, лауреата Государственной премии, заслуженный деятель науки, Герой Советского Союза.
У академика Зии Буньядова был богатый путь научного творчества, он посвятил большую работу выдвижению востоковедения и исторических наук на новый этап в нашей республике, организации науки в целом. Ученый с широкой эрудицией сформировал научную школу, состоящую из специалистов, имеющих профессиональную подготовку в области источниковедения и средневекового периода. В фундаментальных исследованиях Зии Буньядова на основе глубокого анализа всесторонне отражена общественно-политическая, социально-экономическая и культурная жизнь средневековых мусульманских государств Востока. Многие редкие источники, которые он впервые представил научному сообществу, прекрасно перевел на наш язык и опубликовал с исчерпывающими предисловиями и комментариями, относятся к числу наиболее достоверных источников, на которые сегодня постоянно ссылаются. Зия Буньядов последовательно и решительно боролся с попытками фальсификации истории азербайджанского народа и всегда избирался с позиции патриотически настроенного интеллектуала по отношению к судьбоносным национальным вопросам.
«Руководствуясь пунктом 32 статьи 109 Конституции Азербайджанской Республики, постановляю обеспечить празднование 100-летия академика Зии Буньядова, внесшего ценный вклад в развитие истории в нашей стране:
- Национальной академии наук Азербайджана следует подготовить и реализовать план мероприятий, связанных со 100-летием академика Зии Буньядова.
- Кабинету Министров Азербайджанской Республики решить вопросы, вытекающие из настоящего Распоряжения.