Okt 27, 2023 | 11:25
shrem.az saytı science.gov.az saytına istinad edərək bildirir ki, 2020-ci il sentyabrın 27-də ədalətin bərpası, torpaqlarımızın işğaldan azad olunması üçün Azərbaycan xalqı Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Vətən müharibəsinə başladı. Bu müqəddəs amal uğrunda bütün Azərbaycan xalqı Prezident İlham Əliyevin ətrafında birləşib səfərbər və həmrəy oldu.
Bu sözləri Rəyasət Heyətinin iclasında AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli deyib.
44 gün sürən hərbi əməliyyatlar nəticəsində müzəffər Azərbaycan Ordusunun ümumilikdə 300-dən çox yaşayış məntəqəsini işğaldan azad etdiyini deyən akademik İsa Həbibbəyli 2020-ci ilin noyabr ayının 8-də Azərbaycan əsgər və zabitlərinin dünya hərb tarixində nadir təsadüf edilən rəşadət və qəhrəmanlığı sayəsində Qarabağın tacı, Azərbaycanın qədim mədəniyyət paytaxtı Şuşa şəhərinin erməni işğalından azad olunduğunu, düşmənin təslimçi bəyanata imza atmağa məcbur edildiyini söyləyib.
“Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin ölkənin sosial-iqtisadi və mədəni-mənəvi baxımdan inkişafı istiqamətində son iyirmi ildə həyata keçirdiyi dövlət siyasəti, düzgün müəyyənləşdirilmiş xarici siyasət və diplomatik münasibətlər, Azərbaycan xalqının əzmi və iradəsi, iqtisadi gücü, müasir ordu quruculuğu və xalq-iqtidar birliyi bu müharibədə qələbəni təmin edən əsas amillər idi”, - deyə akademik İsa Həbibbəyli vurğulayıb.
Diqqətə çatdırıb ki, Prezident İlham Əliyev xalqımızın qüdrətinin və milli qürurumuzun təntənəsinə çevrilən, dövlətimizin nüfuzu və gələcək inkişafı baxımından müstəsna əhəmiyyət kəsb edən bu misilsiz qələbənin əbədiləşdirilməsi məqsədilə Şuşa şəhərinin işğaldan azad edildiyi noyabr ayının 8-nin Azərbaycan Respublikasında Zəfər Günü kimi təntənəli şəkildə qeyd edilməsi haqqında 3 dekabr 2020-ci il tarixli Sərəncam imzalayıb.
Həmçinin AMEA prezidenti bildirib ki, 19-20 sentyabr 2023-cü il tarixlərində həyata keçirilən lokal antiterror tədbirləri ilə Qarabağda Azərbaycan Respublikasının Konstitusiya quruluşu bərpa edildi, Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyev şanlı Azərbaycan bayrağını Xankəndi şəhərində ucaltdı.
“Azərbaycan Respublikası öz ərazi bütövlüyünü bərpa etməklə sosial-iqtisadi inkişafının yeni mərhələsinə qədəm qoymuşdur. İşğaldan azad edilmiş ərazilərə Böyük Qayıdış Azərbaycanın 2030-cu ilədək beş Milli Prioritetindən biri kimi müəyyən olunmuşdur. Bu prioritetə uyğun olaraq həyata keçirilən məqsədyönlü və genişmiqyaslı layihələr Qarabağ və Şərqi Zəngəzur iqtisadi rayonlarının sürətlə dirçəlməsinə, əhalinin dayanıqlı məskunlaşmasına və davamlı iqtisadi aktivliyinin təmin olunmasına xidmət edir, habelə həmin ərazilərin yüksək inkişaf etmiş regiona çevrilməsi üçün sağlam bünövrə yaradır”, - deyə AMEA prezidenti söyləyib.
İclasda, Rəyasət Heyəti tərəfindən AMEA-da Zəfər Gününə həsr olunmuş təntənəli tədbirlərin təşkili, qazilər, müharibə iştirakçıları və şəhid ailələri ilə görüşlərin, xatirə günlərinin keçirilməsi, Qarabağ müharibəsinə, müharibə qəhrəmanlarına, şəhidlərə həsr olunmuş ənənəvi və virtual kitab sərgilərinin hazırlanması barədə qərar qəbul edilib.

Окт 27, 2023 | 11:25
Сайт shrem.az со ссылкой на сайт science.gov.az сообщает, что 27 сентября 2020 года азербайджанский народ под руководством победоносного Верховного Главнокомандующего Ильхама Алиева начал Отечественную войну для восстановления справедливости и освобождение наших земель от оккупации. Ради этого священного дела весь азербайджанский народ объединился, мобилизовался и объединился вокруг Президента Ильхама Алиева. Такие слова сказал президент НАНА, академик Иса Габиббейли на заседании президиума.
Академик Иса Габиббейли, заявил, что благодаря редкому в мировой истории храбрости и героизму азербайджанских солдат и офицеров в результате 44-дневных боевых действий победоносная азербайджанская армия освободила к 8 ноябрю 2020 года от оккупации более 300 населенных пунктов, корону Карабаха, древнюю культурную столицу Азербайджана – город Шуша, а противник был вынужден подписать акт о капитуляции.
«Государственная политика, реализуемая Президентом Азербайджанской Республики Ильхамом Алиевым в направлении социально-экономического и культурно-духовного развития страны за последние двадцать лет, правильно определила внешнюю политику и дипломатические отношения, решимость и волю нашего народа. Азербайджанский народ, экономическая мощь, современное армейское строительство и единство народа – вот основные факторы, обеспечившие победу в войне», - сказал академик Иса Габиббейли.
Он обратил внимание на то, что Президент Ильхам Алиев торжественно отметил 8 ноября с подписанием Указа от 3 декабря 2020 года, когда город Шуша был освобожден от оккупации, как День Победы в Азербайджанской Республике, чтобы увековечить эту беспрецедентную победу, ставшую праздником национальной гордости и силы, имеет исключительное значение с точки зрения престижа и дальнейшего развития нашего государства.
Также президент НАНА сообщил, что в Карабахе с помощью локальных антитеррористических мер было восстановлено конституционное устройство Азербайджанской Республики. 19-20 сентября 2023 года победоносный Главнокомандующий Ильхам Алиев поднял славный флаг Азербайджана в городе Ханкенди.
«Восстановив свою территориальную целостность, Азербайджанская Республика вступила в новый этап своего социально-экономического развития. Великое возвращение на территории, освобожденных от оккупации определено как один из пяти национальных приоритетов Азербайджана до 2030 года. Целенаправленные и масштабные проекты, реализуемые в соответствии с этим приоритетом, служат скорейшему возрождению экономических районов Карабаха и Восточного Зангезура, устойчивому расселению населения и обеспечению устойчивой экономической деятельности, а также создают прочную основу для преобразований этих территорий в высокоразвитый регион», – сказал президент НАНА.
На заседании Президиум принял решение организовать в НАНА торжественные мероприятия, посвященные Дню Победы, провести встречи с ветеранами, участниками войны и семьями шехидов, провести дни памяти, подготовить традиционные и виртуальные книжные выставки, посвященные Карабахской войне, героям и шехидам.