Okt 27, 2023 | 11:25
shrem.az saytı science.gov.az saytına istinad edərək bildirir ki, 2020-ci il sentyabrın 27-də ədalətin bərpası, torpaqlarımızın işğaldan azad olunması üçün Azərbaycan xalqı Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Vətən müharibəsinə başladı. Bu müqəddəs amal uğrunda bütün Azərbaycan xalqı Prezident İlham Əliyevin ətrafında birləşib səfərbər və həmrəy oldu.
Bu sözləri Rəyasət Heyətinin iclasında AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli deyib.
44 gün sürən hərbi əməliyyatlar nəticəsində müzəffər Azərbaycan Ordusunun ümumilikdə 300-dən çox yaşayış məntəqəsini işğaldan azad etdiyini deyən akademik İsa Həbibbəyli 2020-ci ilin noyabr ayının 8-də Azərbaycan əsgər və zabitlərinin dünya hərb tarixində nadir təsadüf edilən rəşadət və qəhrəmanlığı sayəsində Qarabağın tacı, Azərbaycanın qədim mədəniyyət paytaxtı Şuşa şəhərinin erməni işğalından azad olunduğunu, düşmənin təslimçi bəyanata imza atmağa məcbur edildiyini söyləyib.
“Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin ölkənin sosial-iqtisadi və mədəni-mənəvi baxımdan inkişafı istiqamətində son iyirmi ildə həyata keçirdiyi dövlət siyasəti, düzgün müəyyənləşdirilmiş xarici siyasət və diplomatik münasibətlər, Azərbaycan xalqının əzmi və iradəsi, iqtisadi gücü, müasir ordu quruculuğu və xalq-iqtidar birliyi bu müharibədə qələbəni təmin edən əsas amillər idi”, - deyə akademik İsa Həbibbəyli vurğulayıb.
Diqqətə çatdırıb ki, Prezident İlham Əliyev xalqımızın qüdrətinin və milli qürurumuzun təntənəsinə çevrilən, dövlətimizin nüfuzu və gələcək inkişafı baxımından müstəsna əhəmiyyət kəsb edən bu misilsiz qələbənin əbədiləşdirilməsi məqsədilə Şuşa şəhərinin işğaldan azad edildiyi noyabr ayının 8-nin Azərbaycan Respublikasında Zəfər Günü kimi təntənəli şəkildə qeyd edilməsi haqqında 3 dekabr 2020-ci il tarixli Sərəncam imzalayıb.
Həmçinin AMEA prezidenti bildirib ki, 19-20 sentyabr 2023-cü il tarixlərində həyata keçirilən lokal antiterror tədbirləri ilə Qarabağda Azərbaycan Respublikasının Konstitusiya quruluşu bərpa edildi, Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyev şanlı Azərbaycan bayrağını Xankəndi şəhərində ucaltdı.
“Azərbaycan Respublikası öz ərazi bütövlüyünü bərpa etməklə sosial-iqtisadi inkişafının yeni mərhələsinə qədəm qoymuşdur. İşğaldan azad edilmiş ərazilərə Böyük Qayıdış Azərbaycanın 2030-cu ilədək beş Milli Prioritetindən biri kimi müəyyən olunmuşdur. Bu prioritetə uyğun olaraq həyata keçirilən məqsədyönlü və genişmiqyaslı layihələr Qarabağ və Şərqi Zəngəzur iqtisadi rayonlarının sürətlə dirçəlməsinə, əhalinin dayanıqlı məskunlaşmasına və davamlı iqtisadi aktivliyinin təmin olunmasına xidmət edir, habelə həmin ərazilərin yüksək inkişaf etmiş regiona çevrilməsi üçün sağlam bünövrə yaradır”, - deyə AMEA prezidenti söyləyib.
İclasda, Rəyasət Heyəti tərəfindən AMEA-da Zəfər Gününə həsr olunmuş təntənəli tədbirlərin təşkili, qazilər, müharibə iştirakçıları və şəhid ailələri ilə görüşlərin, xatirə günlərinin keçirilməsi, Qarabağ müharibəsinə, müharibə qəhrəmanlarına, şəhidlərə həsr olunmuş ənənəvi və virtual kitab sərgilərinin hazırlanması barədə qərar qəbul edilib.

Oct 27, 2023 | 11:25
The website shrem.az, referring to the website science.gov.az, informs that on September 27, 2020, the people of Azerbaijan started the Patriotic War under the leadership of Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev for the restoration of justice and the liberation of our lands from occupation. For this sacred deed, the entire Azerbaijani people united, mobilized and united around President Ilham Aliyev.
These words were said by the president of ANAS, academician Isa Habibbayli at the meeting of the Presidium.
Academician Isa Habibbeyli, who said that as a result of the 44-day military operations, the victorious Azerbaijani Army freed more than 300 settlements from occupation, on November 8, 2020, thanks to the bravery and heroism of Azerbaijani soldiers and officers, which is rare in the world military history, the crown of Karabakh, Azerbaijan, said that the ancient cultural capital city of Shusha was freed from the Armenian occupation, and the enemy was forced to sign a surrender statement.
"The state policy implemented by the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev in the direction of the socio-economic and cultural-spiritual development of the country in the last twenty years, correctly defined foreign policy and diplomatic relations, determination and will of the Azerbaijani people, economic power, modern army building and people-power unity these were the main factors that ensured the victory in the war", said Academician Isa Habibbayli.
He drew attention to the fact that President Ilham Aliyev has solemnly celebrated November 8, when the city of Shusha was liberated from occupation, as the Victory Day in the Republic of Azerbaijan in order to perpetuate this unprecedented victory, which became a celebration of our people's power and national pride, and is of exceptional importance in terms of the prestige and future development of our state. He signed the Order dated December 3, 2020.
Also, the ANAS president said that the constitutional structure of the Republic of Azerbaijan was restored in Karabakh with the local anti-terrorist measures implemented on September 19-20, 2023, the victorious Commander-in-Chief Ilham Aliyev raised the glorious flag of Azerbaijan in the city of Khankendi.
"By restoring its territorial integrity, the Republic of Azerbaijan has entered a new stage of its socio-economic development. The Great Return to territories freed from occupation has been defined as one of the five National Priorities of Azerbaijan until 2030. Purposeful and large-scale projects implemented in accordance with this priority serve the rapid revival of the economic regions of Karabakh and East Zangezur, the sustainable settlement of the population and the provision of sustainable economic activity, as well as create a sound foundation for the transformation of those areas into a highly developed region," said the President of ANAS. .
At the meeting, the Presidium decided to organize ceremonial events dedicated to Victory Day in ANAS, to hold meetings with veterans, war participants and families of martyrs, to hold memorial days, to prepare traditional and virtual book exhibitions dedicated to the Karabakh war, war heroes, and martyrs.