Sen 28, 2023 | 04:00
28 sentyabr 2023-cü il tarixində AMEA–nın Şəki Regional Elmi Mərkəzinin “Ədəbi-mədəni mühit, folklor və etnoqrafiya” şöbəsinin aparıcı elmi işçisi, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Kamil Fikrət oğlu Adişirinov Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universitetinin Ədəbiyyat kafedrasının doktorantı Aytən Cəfərqulu qızı Heybətovanın filologiya üzrə fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsi almaq üçün Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun İxtisaslaşmış Dissertasiya Şurasında müdafiə etdiyi “Paşa Qəlbinurun poeziyası” mövzusunda dissertasiya işinə rəsmi opponentlik edib.
Kamil Adışirinov qeyd edib ki, tədqiqatın aktuallığı bir tərəfdən XX əsrin 80-ci illərində ədəbiyyata gələn və günümüzədək zəngin yaradıcılıq yolu keçən istedadlı şair-həkim Paşa Qəlbinurun poeziyasındakı fərdi üslubun ənənə və yenilik xüsusiyyətlərinin, şairin lirik “mən”inin təşəkkül və təkamül müəyyənliyinin və poeziyasının sənətkarlıq keyfiyyətlərinin öyrənilməsinə ehtiyacın özünü göstərməsi ilə bağlıdırsa, digər tərəfdən ümumilikdə çağdaş ədəbiyyatşünaslığımızın dolğun və obyektiv mənzərəsini yaratmaq işinə yardım etmək zərurəti ilə əlaqədardır. O vurğulayıb ki, çağdaş ədəbiyyatşünaslıqda Paşa Qəlbinurun yaradıcılığı müxtəlif istiqamətlərdə tədqiq edilib, iddiaçı A.C. Heybətovanın bu araşdırması şairin “Ay bir əlçim buluddur”, “Payız məktubu”, “Rəngli göz yaşları”, “İtmiş həsrət kimi”, “Ağlıma gələnlər başıma gəldi” kitablarına daxil olan poetik nümunələr əsasında aparılıb, müəllif P.Qəlbinur poeziyasının bədii-estetik mənzərəsini, fəlsəfi mahiyyətini aydınlaşdırmağa çalışıb və məqsədinə nail olub.
Sonda filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Kamil Adişirinov iddiaçıya uğurlar arzulayıb, dissertasiyanın məzmunu ilə bağlı tövsiyə və təkliflərini bildirib.
Əməkdaşımızı ŞREM-in rəhbərliyi və kollektivi adından təbrik edir, ona elmi fəaliyyətində uğurlar arzulayırıq.

Сен 28, 2023 | 04:00
28 сентября 2023 года ведущий научный сотрудник отдела «Литературно-культурная среда, фольклор и этнография», к-н филол. наук, доцент Камиль Фикрет оглу Адиширинов выступил в качестве оппонента диссертации на тему «Поэзия Паши Галбинура» аспиранта кафедры Литературы Азербайджанского Государственного Педагогического Университета Айтен Джафаргулу кызы Гейбатовой для соискания степени доктора филологических наук в Специализированном диссертационном совете Института литературы имени Низами Гянджеви Национальная Академия Наук Азербайджана.
Камиль Адиширинов отметил, что актуальность исследования заключается, с одной стороны, в особенностях традиции и новаторства индивидуального стиля в поэзии талантливого поэта-врача Паши Гальбинура, пришедшего в литературу в 80-е годы ХХ века и до сих пор прошел богатый творческий путь, а определение формирования и эволюции лирического «Я» и поэзии поэта, если это связано с проявлением потребности в изучении художественных качеств, с другой стороны, оно связано с необходимостью помочь создать полную и объективную картину нашего современного литературоведения в целом. Он подчеркнул, что творчество Паши Гальбинура изучается в различных направлениях современного литературоведения, отметил, что данное исследование истеца А.С. Гейбатовой осуществлено на основе поэтических примеров, вошедших в книги поэта «Осеннее письмо», «Разноцветные слезы», «Как утерянная тоска» и др., попыталась прояснить свой взгляд и философскую сущность произведений поэта и добилсась своей цели.
В завершение Камиль Адиширинов, пожелал успехов соискателю и дал свои рекомендации и предложения по содержанию диссертации.
От имени руководства и коллектива Шекинского РЦН мы поздравляем нашего сотрудника и желаем ему успехов в научной деятельности.