Sen 28, 2023 | 04:00
28 sentyabr 2023-cü il tarixində AMEA–nın Şəki Regional Elmi Mərkəzinin “Ədəbi-mədəni mühit, folklor və etnoqrafiya” şöbəsinin aparıcı elmi işçisi, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Kamil Fikrət oğlu Adişirinov Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universitetinin Ədəbiyyat kafedrasının doktorantı Aytən Cəfərqulu qızı Heybətovanın filologiya üzrə fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsi almaq üçün Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun İxtisaslaşmış Dissertasiya Şurasında müdafiə etdiyi “Paşa Qəlbinurun poeziyası” mövzusunda dissertasiya işinə rəsmi opponentlik edib.
Kamil Adışirinov qeyd edib ki, tədqiqatın aktuallığı bir tərəfdən XX əsrin 80-ci illərində ədəbiyyata gələn və günümüzədək zəngin yaradıcılıq yolu keçən istedadlı şair-həkim Paşa Qəlbinurun poeziyasındakı fərdi üslubun ənənə və yenilik xüsusiyyətlərinin, şairin lirik “mən”inin təşəkkül və təkamül müəyyənliyinin və poeziyasının sənətkarlıq keyfiyyətlərinin öyrənilməsinə ehtiyacın özünü göstərməsi ilə bağlıdırsa, digər tərəfdən ümumilikdə çağdaş ədəbiyyatşünaslığımızın dolğun və obyektiv mənzərəsini yaratmaq işinə yardım etmək zərurəti ilə əlaqədardır. O vurğulayıb ki, çağdaş ədəbiyyatşünaslıqda Paşa Qəlbinurun yaradıcılığı müxtəlif istiqamətlərdə tədqiq edilib, iddiaçı A.C. Heybətovanın bu araşdırması şairin “Ay bir əlçim buluddur”, “Payız məktubu”, “Rəngli göz yaşları”, “İtmiş həsrət kimi”, “Ağlıma gələnlər başıma gəldi” kitablarına daxil olan poetik nümunələr əsasında aparılıb, müəllif P.Qəlbinur poeziyasının bədii-estetik mənzərəsini, fəlsəfi mahiyyətini aydınlaşdırmağa çalışıb və məqsədinə nail olub.
Sonda filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Kamil Adişirinov iddiaçıya uğurlar arzulayıb, dissertasiyanın məzmunu ilə bağlı tövsiyə və təkliflərini bildirib.
Əməkdaşımızı ŞREM-in rəhbərliyi və kollektivi adından təbrik edir, ona elmi fəaliyyətində uğurlar arzulayırıq.

Sep 28, 2023 | 04:00
On September 28, 2023, the leading researcher of the "Literary-cultural environment, folklore and ethnography" department of Sheki Regional Scientific Center of ANAS, PhD in philology, associate professor Kamil Adishirinov Fikret was an official opponent of Ayten Jafargulu gizi Heybatova’s dissertation on "Poetry of Pasha Galbinur- PhD student of the Department of Literature of Azerbaijan State Pedagogical University that she " defended at the Specialized Dissertation Council of the Nizami Ganjavi Institute of Literature of the Azerbaijan National Academy of Sciences in order to receive a Ph.D. degree in philology.
Kamil Adishirinov noted that the relevance of the research is the characteristics of the tradition and innovation of the individual style in the poetry of the talented poet-physician Pasha Galbinur, who came to literature in the 80s of the 20th century and has followed a rich creative path to this day, and the determination of the formation and evolution of the poet's lyrical "I" and poetry if it is related to the manifestation of the need for the study of artistic qualities, on the other hand, it is related to the need to help create a complete and objective picture of our contemporary literary studies in general. He emphasized that Pasha Galbinur's creativity has been studied in various directions in contemporary literary studies, claimant A.C. Heybatova was carried out on the basis of the poetic examples included in the poet's books "Autumn Letter", "Colorful Tears", " Like Lost Longing " he tried to clarify his view and philosophical essence and achieved his goal.
In the end, Kamil Adishirinov, Ph.D. in philology, associate professor, wished success to the applicant and gave his recommendations and suggestions regarding the content of the dissertation.
On behalf of the management and staff of SRSC, we congratulate our employee and wish him success in his scientific activities.