Sen 07, 2023 | 01:00
Türkiyənin nüfuzlu “Dergipark” elmi nəşrlər sisteminə daxil olan “Akademik tarix və düşüncə” jurnalının xalqımızın dahi şəxsiyyəti, dövlətinin və xalqının azadlığı, müstəqilliyi uğrunda əzmlə mübarizə aparmış, Azərbaycanın müasir müstəqilliyinin böyük memarı, hələ sağlığında xalqın Ulu Öndəri adını qazanmış Heydər Əliyevin anadan olmasının 100 illiyi, həmçinin bu il Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin 29 sentyabr 2022 ci il tarixli Sərəncamı ilə Azərbaycan Respublikasında “Heydər Əliyev İli” elan olunması münasibəti ilə xüsusi sayı yayımlanıb.
Jurnalın xüsusi sayı Azərbaycan xalqının Ulu Öndəri Heydər Əliyevin həyatını, fəaliyyətini, irsini əks etdirən bioqrafiyasının xronologiyası əsasında fəlsəfə elmləri doktoru Xatirə Quliyevanın yazdığı genişhəcmli “Keşməkeşli və şərəfli ömür” məqaləsi ilə başlayır.
35 məqalənin daxil olduğu bu xüsusi sayda ilk məqalə AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəylinin “Heydər Əliyevin müstəqil dövlətçilik idealları və müasir dövr” məqaləsidir. Məqalədə Ulu Öndər Heydər Əliyevin dövlət quruculuğu və siyasi idarəçilik məktəbi təhlil olunub, müasir dünya siyasi düşüncəsi üçün Heydər Əliyevin ideyalarının əhəmiyyəti əsaslandırılıb.
Bundan əlavə, fəlsəfə elmləri doktoru Xatirə Quliyevanın “Heydərizm konsepsiyası (problemə giriş)”, Naxçıvan Universitetinin professoru Məmməd Rzayevin “Azərbaycan xalqının Ulu Öndəri, tarixi şəxsiyyət Heydər Əliyevin yolu”, fəlsəfə elmləri doktorları Ziba Ağayevanın “Haydar Aliyev ve stratejik gelişimimizin temelinde milli manevi değerlerin yeri ve rolü”, Lalə Mövsümovanın “Концепция Гайдера Алиева об участии и роли женщин в диалоге культур”, Yusif Hüseynovun “Ümummilli Lider Heydər Əliyevin gələcəyə istiqamətlənmiş siyasi doktrinası”, AMEA MEK-nın direktoru, fəlsəfə elmləri doktoru, professor Məmməd Əliyevin “Общенациональный Лидер Гейдар Алиев и Азербайджанская модель мультикультурализма”, tarix elmləri doktoru Sevinc Abbasovanın “Ulu Önder Haydar Aliyev ve Azerbaycan kadınlarının toplumdaki rolünün genişletilmesi stratejisi”, Azərbaycan Texniki Universitetinin professoru Şikar Qasımov və Flora Qasımovanın “Heydər Əliyev siyasəti. Müstəqil Azərbaycanda insan və vətəndaş hüquqları məsələləri”, filologiya üzrə fəlsəfə doktorları Zümrüd Mənsimovanın “Heydər Əliyev irsində milli-mənəvi dəyərlər kontekstində folklor faktoru”, Aynur Novruzovanın “Heydər Əliyev və Gəncə ədəbi mühiti” və başqa bir çox tanınmış Azərbaycan aliminin müxtəlif mövzulu elmi məqalələri təqdim olunur.
Jurnalın xüsusi sayının məqalələrini AMEA-nın Fəlsəfə və Sosiologiya İnstitutunun Multikulturalizm və tolerantlıq fəlsəfəsi şöbəsinin müdiri, fəlsəfə elmləri doktoru Xatirə Quliyeva toplayıb tərtib etmişdir.
“Akademik tarix və düşüncə” jurnalının bu sayının redaktorları fəlsəfə elmləri doktoru Xatirə Quliyeva və jurnalın baş redaktoru Hakan Yılmazdır.

Сен 07, 2023 | 01:00
100-летие со дня рождения Гейдара Алиева, великой личности нашего народа, великого архитектора современного, независимого Азербайджана, завоевавшего при жизни звание Великого вождя нации является частью исследований журнала «Академическая история и мысль», входящего в престижную систему научных изданий Турции «Дергипарк». Также в этом году был опубликован специальный выпуск журнала по случаю объявления «Года Гейдара Алиева» в Азербайджанской Республике Указом Президента Азербайджанской Республики господина Ильхама Алиева от 29 сентября 2022 года.
Спецвыпуск журнала начинается с объемной статьи «Бурная и почетная жизнь», написанной доктором философских наук Хатирой Гулиевой на основе хронологии биографии великого лидера азербайджанского народа Гейдара Алиева, отражающей его жизнь, деятельность и наследие.
Первой статьей специального выпуска, включающего 35 статей, стала статья президента НАНА, академика Исы Габиббейли «Идеалы независимой государственности Гейдара Алиева и современность». В статье анализируется школа государственного строительства и политического управления Великого вождя Гейдара Алиева, обосновывается значение идей Гейдара Алиева для современной мировой политической мысли.
Кроме того, были опубликованы статьи «Концепция гейдаризма (Введение в проблему)» Хатиры Гулиевой, «Путь великого вождя азербайджанского народа, исторической личности Гейдара Алиева» Мамеда Рзаева, «Концепция участия и роли женщин в культурном диалоге Гейдара Алиева» Лалы Мовсумовой, «Устремленная в будущее политическая доктрина Общенационального лидера Гейдара Алиева» Юсифа Гусейнова, «Общенациональный лидер Гейдар Алиев и азербайджанская модель мультикультурализма» Мамеда Алиева, «Великий лидер Гейдар Алиев и стратегия расширения роли азербайджанских женщин в обществе» Севиндж Абасовой, «Политика Гейдара Алиева» Флоры Гасымовой, «Фольклорный фактор в контексте национально-нравственных ценностей в наследии Гейдара Алиева» Зумруд Мансимовой, «Гейдар Алиев и литературная среда Гянджи» Айнур Новрузовой, а также научные статьи на различные темы многих других известных азербайджанских учёных.
Статьи специального выпуска журнала были собраны и обобщены заведующей отделом «Мультикультурализма и философии толерантности» Института философии и социологии НАНА доктором Хатирой Гулиевой.
Редакторы данного номера журнала «Академическая история и мысль» – доктор философских наук Хатира Гулиева и главный редактор журнала Хакан Йылмаз.