Avg 08, 2023 | 03:00
Azərbaycanda milli-ideoloji düşüncənin formalaşması, mənəvi dəyərlərimizin, tarixi köklərimizin tədqiq və təbliği işinə hələ sovet dövrünün ən mürəkkəb illərində xüsusi diqqət ayıran Ulu Öndər Heydər Əliyev respublikada türkoloji düşüncənin inkişafı üçün şərait yaradıb. Ümummilli Liderin siyasi-ideoloji fəaliyyətində Türk dünyası məsələlərinin araşdırılması aktual problemlərdən birinə çevrilib. AMEA-nın akademik Ziya Bünyadov adına Şərqşünaslıq İnstitutunun Türk filologiyası şöbəsində aparılan elmi-tədqiqat işlərinin əsas prioritet istiqaməti də Azərbaycan-Türkiyə arasındakı ədəbi-mədəni əlaqələrin inkişafına təkan verməkdir. 1966-cı ildən başlayaraq institutda Şərq xalqları ədəbiyyatı şöbəsi tərkibində ayrıca qrup, sonra isə müstəqil fəaliyyət göstərən Türk filologiyası şöbəsi Azərbaycan türkologiya elminin inkişafında mühüm rol oynayıb. Şöbənin ilk müdiri akademik Həmid Araslı olub.
Bu fikirləri açıqlamasında Şərqşünaslıq İnstitutunun Türk filologiyası şöbəsinin müdiri, dosent Səriyyə Gündoğdu söyləyib. O bildirib ki, Türk filologiyası şöbəsi fəaliyyət göstərdiyi ildən bu günədək Azərbaycan-Türkiyə və ümumtürk ədəbi və mədəni əlaqələrin inkişafında, xüsusilə türk ədəbiyyatının hər sahəsində folklor, divan ədəbiyyatı, yeni türk ədəbiyyatı, eləcə də türk dili, qədim yazılı abidələrin tədqiqinə dair geniş araşdırmalar aparılıb. Eyni zamanda, Azərbaycanın klassik şairləri Nizami Gəncəvi, Xətai, Füzuli və digər şairlərin ədəbi irsinin Şərq şeirinə təsirini aydınlaşdıraraq onların Şərq ədəbiyyatı, o cümlədən türk xalqları ədəbiyyatındakı yerinin müəyyənləşdirilməsi baxımından əhəmiyyətli işlər görülüb.
Yaradıldığı vaxtdan indiyədək Türk filologiyası şöbəsində Türk ədəbiyyatının tədqiqinə dair yüzdən çox elmi əsər, əlliyə yaxın kitab, yüzlərlə elmi məqalə və tərcümə sahəsində elmi əhəmiyyətli kitablar ərsəyə gətirilib. Kitablar arasında “Türk ədəbiyyatında satira”, “Füzuli və Türkiyə poeziyası”, “Türk şəxs adları (türk mənşəli şəxs adları sözlüyü)” (I-II cild), “Türk ədəbiyyatı tarixi” (I-II cild), “Qaracaoğlan”, “Əbdülhəq Hamid”, “Rəşad Nuri”, “Mehmet Akif Ərsoyun əsərlərində ictimai problemlərin bədii təcəssümü”, “Ziya Göyalp”, “Türkiyə ədəbiyyatında Dədə Qorqud”, “Sərvəti-fünun ədəbiyyatı”, “Günəşi içənlərin türküsü” (Nazim Hikmət), “Haldun Tanərin bədii nəsri”, “Nazim Hikmət yaradıcılığında Şərq”, “Türk ədəbiyyatında yeni hekayəçilik” və digər elmi əsərlər yer alır.
Vurğulanıb ki, Azərbaycan türkologiyasının inkişafına təkan verən tərcümələr də məhz Türk filologiyası şöbəsində aparılır. Əbu Hayr Ruminin üç cildlik “Saltuknamə” dastanı, “Türkiyə mətbuatında erməni məsələsi”, İsmət Bozdağın “Lətifə xanım - Atatürkün həyat yoldaşı”, Haldun Tanərin “Hekayələr” kitabı, Ə.Cəfəroğlunun redaktorluğu ilə 1942-1943-cü illərdə Türkiyədə nəşr etdirdiyi “Türk amacı” məcmuəsi, “Çar Rusiyasının Türkiyədəki siyasəti” (erməni məsələsi), Katib Çələbinin “Mizanül-Hak”, 1932-1934-cü illərdə Ə.Cəfəroğlunun redaktorluğunda nəşr olunan “Yurd Bilgisi” məcmuəsi, “1920-ci illər Azərbaycan mətbuatında Türkiyə ədəbiyyatının tədqiqinə dair materiallar” toplusu və digər elmi, ədəbi, ictimai dəyəri olan əsərlər tərcümə edilib. Türk filologiyasında görülən bu işlər Azərbaycan şərqşünaslığının inkişafına, eləcə də Azərbaycan-Türkiyə ədəbi və mədəni əlaqələrinin inkişafına xidmət edir.
Türk filologiyası şöbəsində fəaliyyət göstərən gənc əməkdaşlar, eləcə də dissertant və doktorantlar əsasən müasir dövr türk ədəbiyyatı və türk xalqlarının ortaq dəyəri olması baxımından dil üzərində də tədqiqat işləri aparırlar. Burada aparılan tədqiqatların əsas prioriteti Azərbaycan-Türkiyə arasında ədəbi-mədəni əlaqələrin genişləndirilməsi, türk ədəbiyyatı, dili, tarixi və nəzəriyyəsi baxımından ortaya çıxan yeniliklərlə Azərbaycan tədqiqatçılarını və ədiblərini, türkoloqlarını elmi məqalələr və elmi əsərlər vasitəsilə məlumatlandırmaq, elmi tədbirlər keçirərək fikir mübadiləsinə, yeni elmi istiqamətlərin müəyyənləşdirilməsinə nail olmaqdır. Bu mənada şöbənin ölkə şərqşünaslığının və Azərbaycan-Türkiyə ədəbi əlaqələrinin inkişafındakı xidmətlərini ana xətləri ilə ifadə edə bilərik. Belə ki, türk ədəbiyyatı və mədəniyyəti ilə əlaqədar elmi layihələr həyata keçirilir. Bunun üçün Türkiyədə və digər türk dövlətlərinin müvafiq qurumları ilə birgə beynəlxalq simpozium, konfrans və panellər təşkil edilir. Aparılan elmi -tədqiqat işlərini dünya elm çevrələri ilə bölüşmək üçün impakt faktorlu jurnallarda və bir sıra mötəbər elmi internet resurslarında məqalələr yayımlanır, eləcə də beynəlxalq elmi simpozium və konfranslarda iştirak edilir. Azərbaycan türkologiyasını inkişaf etdirmək missiyasını yerinə yetirmək üçün gənc doktorant və dissertantların yetişməsinə imkan yaradılır. Türk filologiyası şöbəsinin elmi-tədqiqat istiqamətinə aid olan türk dili, ədəbiyyatı, milli-mənəvi dəyərləri və eləcə də türk mədəniyyəti ilə əlaqədar Türkiyə və dünyada fərqlilik yarada bilmək üçün orijinal tədqiqat əsərləri ilə beynəlxalq proqramlarda iştirak edilir. Türkologiyanın əsas inkişaf istiqamətlərini nəzərə almaqla, doktorant və dissertantlara, eləcə də şöbə əməkdaşlarına dövlətin AMEA-nın qarşısında qoyduğu vəzifələrdən çıxış etməklə tədqiqat işlərində prioritet mövzuların seçilməsinə diqqət yetirilir.
Səriyyə Gündoğdu diqqətə çatdırıb ki, Türk filologiyası şöbəsinin strateji iş planı çərçivəsində əsas missiyası türk ədəbiyyatı və mədəniyyətini Azərbaycan ədəbiyyatı və mədəniyyəti arasındakı yanaşma ilə tədqiq etmək, qarşılıqlı müqayisələr aparmaqdır. Eyni zamanda, türkcə elmi və mənəvi dəyəri olan əsərləri Azərbaycan dilinə tərcümə edərək ölkəmizdə türk ədəbiyyatını təbliğ etməkdir. Bu məqsədlə hər il olduğu kimi cari ildə də elmin, təhsilin, ədəbiyyatın inkişafına və inteqrasiyasına töhfə verə biləcək məqalə və əsərlər nəşrə hazırlanaraq, beynəlxalq simpozium və konfranslarda iştirak edərək, beynəlxalq jurnalların elmi heyətində yer alaraq elmi çərçivədə dünya elminə və ictimaiyyətinə Azərbaycan şərqşünaslığını tanıtmağa nail olunub. Bu səpkidə aparılan işlər hər iki ölkənin elmi jurnallarında və internet resurslarının portallarında yer alır.
Son illər ərzində Türk filologiyası şöbəsi əməkdaşlarının Azərbaycan və Türkiyənin elmi jurnallarında iki yüzdən çox məqaləsi dərc olunub. Həmçinin onlar türkologiya ilə əlaqədar Türkiyənin bir çox şəhərlərində, habelə Tatarıstan (Rusiya), Qazaxıstan, Özbəkistan, ABŞ, Yaponiya, İtaliya, Fransa, Almaniya və Azərbaycanda təşkil olunan bir sıra beynəlxalq simpozium və konfranslarda fəal iştirak ediblər. Bununla da dünya türkoloqları arasında ölkəmizi təmsil edərək, Azərbaycan şərqşünaslıq elmini tanıtmağa nail olublar.
“Ümummilli Liderin türk dünyası ilə bağlı strateji hədəfləri, türkdilli dövlətləri bir araya gətirən mötəbər kürsülərdəki çıxışları, bir çox mühüm əhəmiyyət daşıyan tədbirlərin Azərbaycanda həyata keçirilməsi ölkəmizdə türkoloji tədqiqatları məzmunca yeni keyfiyyət müstəvisinə qaldırıb və bu sahədə elmi əlaqələrin miqyası daha da genişlənib. Müzəffər Ali Baş Komandan, Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə rəşadətli Ordumuzun qazandığı böyük tarixi Zəfər ölkəmizin Türk dünyasındakı nüfuzunu daha da gücləndirdi. Prezident İlham Əliyevin mühüm beynəlxalq tədbirlərdə, dünyanın müxtəlif ölkələrində yaşayan türk xalqlarının maddi-mədəni irsinin qorunması istiqamətində çağırışları türkoloji araşdırmaların məzmunca yenilənməsinə və aktual məsələlərin tədqiqinə geniş imkan yaradıb. Dövlətimizin başçısının Türk dünyasının mənəvi-siyasi birliyinin möhkəmlənməsi istiqamətində atdığı tarixi addımlar Şərqşünaslıq İnstitutunun Türk filologiyası şöbəsində aparılan elmi-tədqiqatların inkişaf etdirilməsinə böyük stimul yaradır. Bu mənada Azərbaycan türkologiyası geniş perspektivlər vəd edir. Türk filologiyası şöbəsi bundan sonra da dövlətimizin AMEA-nın qarşısında qoyduğu vəzifələrdən çıxış edərək, dərin köklərə sahib olan Azərbaycan türkologiyasını inkişaf etdirəcək və ölkə şərqşünaslığına öz töhfəsini verəcək”, - deyə şöbə müdiri fikrini yekunlaşdırıb.

Авг 08, 2023 | 03:00
Великий лидер Гейдар Алиев, уделявший особое внимание формированию национально-идеологической мысли, изучению и пропаганде наших нравственных ценностей и исторических корней в самые трудные годы советской эпохи, создал условия для развития тюркологической мысли в республике. В политико-идеологической деятельности Национального лидера исследование проблем тюркского мира стало одной из актуальных задач. Основным приоритетным направлением научно-исследовательских работ, проводимых в отделе «Тюркской филологии» Института востоковедения им. академика Зии Буньядова НАНА, является содействие развитию литературных и культурных связей между Азербайджаном и Турцией. С 1966 года отдел «Литературы народов Востока» представляла собой отдельную группу в институте, а затем важную роль в развитии азербайджанской тюркологической науки сыграла отдел «Тюркской филологии», действовавшая самостоятельно. Первым директором отдела был академик Хамид Арасли.
Такие мысли высказал в своем заявлении заведующий отделом «Тюркской филологии» Института востоковедения, доцент Сериййа Гюндогду. По ее словам, с момента создания отдела «Тюркской филологии» были проведены обширные исследования в области развития азербайджано-турецких и общетюркских литературно-культурных связей, особенно во всех областях тюркской литературы, фольклора, диванной литературы, нового турецкого языка и литературы, а также изучение древних письменных памятников. В то же время проделана важная работа по исследованию влияния литературного наследия поэтов-классиков Азербайджана – Низами Гянджеви, Хатаи, Физули и других поэтов на восточную поэзию, определению их места в восточной литературе, в том числе литературе тюркских народов.
С момента создания и по настоящее время в отделе выпущено более ста научных работ по изучению турецкой литературы, около пятидесяти книг, сотни научных статей и научно важных книг с в области перевода. Среди них такие научные труды, как «Сатира в турецкой литературе», «Физули и турецкая поэзия», «Турецкие личные имена (Словарь личных имен турецкого происхождения)» (I-II тома), «История турецкой литературы» (I-II тома), «Гараджаоглан», «Абдулхак Хамид», «Рашад Нури», «Художественное изображение социальных проблем в произведениях Мехмета Акифа Эрсоя», «Зия Гёйалп», «Деде КорКуд в турецкой литературе», «Литература богатства и веселья». Включены «Турция любителей солнца» (Назим Хикмет), «Художественная проза Халдуна Танера», «Восток в творчестве Назима Хикмета», «Новое повествование в турецкой литературе» и др.
Было подчеркнуто, что переводы, способствующие развитию азербайджанской тюркологии, осуществляются в отделе «Тюркской филологии». Были переведены трехтомный эпос Абу Хайра Руми «Салтукнаме», «Армянский вопрос в турецкой прессе», Исмета Боздага «Лятифа Ханум – жена Ататюрка», книга Халдуна Танера «Рассказы», изданная в Турции в 1942-1943 годах под редакцией А. Джафароглу, сборник «Турецкие цели», «Политика царской России в Турции (армянский вопрос)», «Мизанюл-Хак» Катиба Челеби, сборник «Юрд Билгиси», изданный под редакцией А. Джафароглу в 1932-1934 годах, «Материалы по изучению турецкой литературы в азербайджанской прессе 1920-х годов» и другие произведения, имеющие научное, литературное и общественное значение. Эти работы по турецкой филологии служат развитию азербайджанского востоковедения, а также развитию азербайджано-турецких литературных и культурных связей.
Молодые сотрудники, работающие в отделе, а также диссертанты и докторанты в основном проводят исследования языка с точки зрения современной турецкой литературы и общих ценностей тюркских народов. Основным приоритетом проводимых здесь исследований является расширение литературных и культурных связей между Азербайджаном и Турцией, информирование азербайджанских исследователей и писателей, тюркологов о нововведениях, появившихся в области турецкой литературы, языка, истории и теории посредством научных статей и научных работ, обмена идеями путем проведения научных мероприятий, знакомства с новыми научными направлениями. Таким образом, реализуются научные проекты, связанные с турецкой литературой и культурой. Для этого в Турции и в сотрудничестве с соответствующими учреждениями других тюркских государств организуются международные симпозиумы, конференции и панельные дискуссии. В целях ознакомления с мировыми научными кругами проведенных научно-исследовательских работ осуществляется публикация статей в журналах с импакт-фактором и ряде авторитетных научных интернет-ресурсах, а также участие в международных научных симпозиумах и конференциях. Принимая во внимание основные направления развития тюркологии, внимание уделяется выбору приоритетных тем в научно-исследовательских работах с учетом задач, поставленных государством перед НАНА, докторантами и диссертантами, а также сотрудниками отдела.
Сериййа Гюндогду отметила, что основной миссией отдела в рамках стратегического плана работы является изучение турецкой литературы и культуры с позиций азербайджанской литературы и культуры, проведение взаимных сравнений. В то же время, целью является популяризация турецкой литературы в нашей стране путем перевода произведений турецкой научной и духовной ценностей на азербайджанский язык. С этой целью, как и каждый год, в текущем году подготовлены к изданию статьи и работы, способствующие развитию и интеграции науки, образования, литературы, участие в международных симпозиумах и конференциях, и в рамках этих мероприятий удалось познакомить мировую науку и общественность с азербайджанским ориентализмом. Выполненные таким образом работы публикуются в научных журналах и на порталах интернет-ресурсов обеих стран.
За последние годы в научных журналах Азербайджана и Турции опубликовано более двухсот статей сотрудников отдела. Также они активно участвовали в ряде международных симпозиумов и конференций, связанных с тюркологией, во многих городах Турции, а также в Татарстане (Россия), Казахстане, Узбекистане, США, Японии, Италии, Франции, Германии и Азербайджане. Таким образом, представляя нашу страну среди тюркологов мира, они добились продвижения азербайджанского востоковедения.
«Стратегические цели Национального лидера в отношении тюркского мира, его выступления на престижных форумах, объединяющие тюркоязычные страны, реализация многих важных мероприятий в Азербайджане подняли тюркологические исследования в нашей стране на новый качественный уровень по содержанию, а масштаб научных связей в этой области еще больше расширился. Великая историческая победа, одержанная нашей храброй Армией под руководством победоносного Главнокомандующего, Президента Ильхама Алиева, еще больше укрепила авторитет нашей страны в тюркском мире. Призывы Президента Ильхама Алиева к защите материального и культурного наследия тюркских народов, проживающих в разных странах мира, на важных международных мероприятиях создали широкую возможность для обновления содержания тюркологических исследований и исследования актуальных проблем. Исторические шаги, предпринятые главой нашего государства в направлении укрепления духовно-политического единства тюркского мира, создают большой стимул для развития научных исследований, проводимых в отделе «Тюркской филологии» Института востоковедения. В этом смысле тюркология Азербайджана обещает широкие перспективы» – сказала заведующая отделом «Тюркской филологии» Сериййа Гюндогду. По ее словам, отныне отдел будет и дальше развивать глубоко укоренившуюся азербайджанскую тюркологию и вносить свой вклад в востоковедение страны.