Avg 03, 2023 | 04:14
AMEA-nın Şəki Regional Elmi Mərkəzinin direktoru, f.ü.f.d., dos. Yusif Şükürlünün Milli Aviasiya Akademiyasının təşkilatçılığı ilə keçirilmiş “Süni intellekt texnologiyaları və aerokosmik problemlər” mövzusunda beynəlxalq konfransda “Azərbaycanın şimal-qərb regionunda süni intellekt sayəsində arxeologiya və mədəni irsə aid mühüm tapıntılar” adlı məruzəsi çap olunub.
Məruzədə Böyük Qafqazın cənubu Şəkinin Baş Şabalıd kəndinin şərqində dağlıq ərazidə yerləşən qədim yaşayış məskəni Danaveç, şimal-qərb regionunun ən yüksək dərəsi-Teymurçin dərəsi, “Müqəddəs Ana Od” abidəsi ilk dəfə elmi tədqiqat müstəvisinə çıxarılıb, onlar haqqında ətraflı məlumat verilib. Müəllif Kiş çayının Teymurçin qolunun mənbəyi olan Teymurçin dərəsinin arxeoloji qalıqlarla zəngin olduğunu və bu ərazinin turizm potensialı baxımından əhəmiyyətini nəzərə alaraq daha geniş miqyasda tədqiqata cəlb edilməsinin vacibliyini vurğulayıb.
ŞREM-in kollektivi adından dosent Yusif Şükürlüyə elmi fəaliyyətində uğurlarının davamını arzu edirik.

Авг 03, 2023 | 04:14
Доклад директора Шекинского РЦН, к-н физ.-мат. наук, доц. Юсифа Шукюрлу под названием «Важные открытия, связанные с археологией и культурным наследием благодаря искусственному интеллекту в северо-западном регионе Азербайджана» был опубликован на международной конференции «Технологии искусственного интеллекта и аэрокосмические проблемы», организованной Национальной авиационной академией Азербайджана.
В докладе были впервые доведены до уровня научных исследований и дана подробная информация о древней поселении Данавеч, расположенное в горной местности к востоку от села Баш-Шабалид Шекинского района, к югу от Большого Кавказа, долине Теймурчин, самой высокой долине северо-западного региона страны, и памятнике «Святая Мать-Огонь». Автор подчеркнул, что долина Теймурчин, являющаяся истоком Теймурчинского рукава реки Киш, богата археологическими находками и учитывая важность этой территории с точки зрения туристического потенциала, важно провести более масштабные исследования.
От имени коллектива Шекинского РЦН желаем доценту Юсифу Шукюрлы дальнейших успехов в его научной деятельности.