Avg 03, 2023 | 04:14
AMEA-nın Şəki Regional Elmi Mərkəzinin direktoru, f.ü.f.d., dos. Yusif Şükürlünün Milli Aviasiya Akademiyasının təşkilatçılığı ilə keçirilmiş “Süni intellekt texnologiyaları və aerokosmik problemlər” mövzusunda beynəlxalq konfransda “Azərbaycanın şimal-qərb regionunda süni intellekt sayəsində arxeologiya və mədəni irsə aid mühüm tapıntılar” adlı məruzəsi çap olunub.
Məruzədə Böyük Qafqazın cənubu Şəkinin Baş Şabalıd kəndinin şərqində dağlıq ərazidə yerləşən qədim yaşayış məskəni Danaveç, şimal-qərb regionunun ən yüksək dərəsi-Teymurçin dərəsi, “Müqəddəs Ana Od” abidəsi ilk dəfə elmi tədqiqat müstəvisinə çıxarılıb, onlar haqqında ətraflı məlumat verilib. Müəllif Kiş çayının Teymurçin qolunun mənbəyi olan Teymurçin dərəsinin arxeoloji qalıqlarla zəngin olduğunu və bu ərazinin turizm potensialı baxımından əhəmiyyətini nəzərə alaraq daha geniş miqyasda tədqiqata cəlb edilməsinin vacibliyini vurğulayıb.
ŞREM-in kollektivi adından dosent Yusif Şükürlüyə elmi fəaliyyətində uğurlarının davamını arzu edirik.

Aug 03, 2023 | 04:14
Director of Sheki Regional Scientific Center of ANAS, Ph.D., docent Yusif Shukurlu's report entitled "Important findings related to archeology and cultural heritage thanks to artificial intelligence in the northwestern region of Azerbaijan" was published at the international conference on "Artificial intelligence technologies and aerospace problems" organized by the National Aviation Academy.
In the report, the ancient settlement Danavech, located in the mountainous area east of Bash Shabalid village of Sheki, South of the Greater Caucasus, Teymurchin valley, the highest valley of the northwestern region, and the "Holy Mother Fire" monument were brought to the level of scientific research for the first time, and detailed information was given about them. The author emphasized that the Teymurchin valley, which is the source of the Teymurchin branch of the Kish River, is rich in archaeological remains and considering the importance of this area in terms of tourism potential, it is important to be involved in research on a larger scale.
On behalf of the staff of SRSC, we wish docent Yusif Shukurlu continued success in his scientific activities.