İyn 08, 2023 | 12:00
08.06.2023- cü il tarixində Şəki MKS-nin İ.S.Nakam adına mərkəzi kitabxanasında AMEA-nın Şəki Regional Elmi Mərkəzinin təşkilatçılığı ilə “Azərbaycan və Türk mədəniyyətinin inkişafında Şuşa ədəbi mühitinin rolu” (ədəbi məclislər kontekstində) mövzusunda seminar keçirilib. Tədbir Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin “Şuşa şəhərinin 2023-cü il üçün Türk dünyasının mədəniyyət paytaxtı” elan edilməsi ilə bağlı Sərəncamının icrasının təmin edilməsi məqsədilə AMEA Rəyasət Heyətinin 08 dekabr 2022-ci il 22/1 nömrəli qərarına əsasən 16 yanvar 2023-cü il tarixli 2/2 saylı qərarı ilə təsdiqlənmiş “Tədbirlər Planı”na dair təkliflərin tərkib hissəsini təşkil edib.
Seminarda Şəki REM-in “Folklorşünaslıq və el sənətləri”, “Tarixi İrs və Etnoqrafiya”, “İctimaiyyətlə Əlaqələr” şöbələrinin, həmçinin İ.S.Nakam adına mərkəzi kitabxananın əməkdaşları, 10 və 18 saylı orta məktəblərin müəllimləri, ASAN xidmət könüllüləri, Şəki Regional Tibb Kollecinin tələbələri iştirak ediblər.
Tədbiri açan Şəki MKS-nin İ.S.Nakam adına mərkəzi kitabxanasının “Xidmət və abonoment” şöbəsinin müdiri D.Ş.Yaqubova elmi seminarın məhz onların müəssisəsində təşkil edildiyinə görə Şəki REM-in rəhbərliyinə təşəkkürünü çatdırıb və tədbirin işinə uğurlar arzu edib.
Sonra “Folklorşünaslıq və el sənətləri” şöbəsinin rəhbəri İ. Ə. Yusifova yaradılmış münbit şəraitə görə Şəki MKS-nin rəhbərliyinə dərin təşəkkürünü bildirib və “Şuşa ədəbi məclisləri: funksiyalar və qarşılıqlı əlaqələr” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. O həmin dövrün ədəbi mühiti, ədəbi məclisləri, musiqi məclisləri, xanəndələr məclisləri, həmçinin yeni tipli üsuli-cədid məktəbləri, dərsliklərin tərtibi haqqında məlumat verib.
Daha sonra AMEA-nın Şəki Regional Elmi Mərkəzinin “Folklorşünaslıq və el sənətləri” şöbəsinin aparıcı elmi işçisi, fil.ü.f.d., dosent Kamil Adışirinov “Mir Möhsün Nəvvabın ədəbi və elmi fəaliyyəti” ilə bağlı maraqlı məruzə ilə çıxış edib. O Mir Möhsün Nəvvabın rəhbərlik etdiyi “Məclisi- FəramuşanXamuşan” ədəbi məclisinin ideya və istiqamətləri, qəzəl ədəbiyyatı, mərsiyyə ədəbiyyatı haqqında məlumat vermiş, həmçinin Mir Möhsün Nəvvabın təzkirəçi, pedaqoq, uzaqgörən, coğrafiyaçı alim olduğunu vurğulamışdır.
Sonra AMEA-nın Şəki Regional Elmi Mərkəzinin “Folklorşünaslıq və el sənətləri” şöbəsinin elmi işçisi Təranə Abdullayeva “Abdulla bəy Asinin həyat və yaradıcılığı” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. O çıxışında “Məclisi-Fəramuşan”ın üzvlərindən biri olan Abdulla bəy Asinin Şuşada anadan olması, ilk təhsilini mədrəsədə alması, Qasım bəy Zakirin nəvəsi olması, Nizami və Füzuli ənənələrinin davamçısı olması, həmçinin onun ədəbi irsi, lirikası, sadə və aydın dili və yaradıcılığında bədii təsvir və ifadə vasitələrindən geniş istifadəsi haqqında məlumat verib.
Daha sonra Şəki Regional Elmi Mərkəzinin “Folklorşünaslıq və el sənətləri” şöbəsinin kiçik elmi işçisi Tural Adışirinov “Natəvan və Kəminə yaradıcılıq əlaqələri” mövzusunda məruzə ilə çıxış etmişdir. O həmin dövrün üç möhtərəm şairəsi – Aşiq Pəri, Natəvan, Fatma xanım Kəminə haqqında məlumat vermiş, həmçinin Fatma xanım Kəminənin iki ədəbi məclisdə fəal iştirak etməsini, onların həyat və yaradıcılığını, xüsusilə də qəzəl yaradıcılığını vurğulamışdır.
Yekunda AMEA-nın Şəki Regional Elmi Mərkəzinin elmi katibi Elşən Abdurahmanov MKS-nin İ.S.Nakam adına mərkəzi kitabxanasının rəhbərliyinə və iştirak edən qonaqlara öz dərin təşəkkürünü bildirmiş və bu ədəbi məclislərin görkəmli bir nəsil yetişdirdiyini qeyd etmişdir.
Məruzələr seminar iştirakçıları tərəfindən maraqla dinlənilib və mövzular ətrafında maraqlı müzakirələr aparılıb.

Jun 08, 2023 | 12:00
On 08.06.2023, a seminar on "The role of Shusha literary environment in the development of Azerbaijani and Turkish culture" (in the context of literary meetings) was held in the central library of Sheki CLS named after I.S. Nakam with the organization of Sheki Regional Scientific Center of ANAS. In order to ensure the implementation of the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev on the declaration of "Shusha city as the cultural capital of the Turkic world for 2023", the Presidium of ANAS decided on December 8, 2022 No. 22/1 dated January 16, 2023 and it was part of the proposals on the "Plan of Actions" approved by decision No. 2/2.
At the seminar, employees of "Folklore and handicrafts", "Historical Heritage and Ethnography", "Public Relations" departments of Sheki RSC, as well as the central library named after I.S. Nakam, teachers of secondary schools No. 10 and 18, ASAN service volunteers, students of Sheki Regional Medical College participated.
Opening the event, D. Sh. Yagubova, the head of the "Service and subscription" department of the central library of Sheki CLS named after I.S. Nakam, expressed her gratitude to the management of Sheki RSC for organizing the scientific seminar in their institution and wished success to the work of the event.
Then the head of "Folklore and crafts" department I. A. Yusifova expressed deep gratitude to the management of Sheki CLS for the fertile conditions created and made a speech on "Shusha Literary Assemblies: Functions and Interactions". She gave information about the literary environment of that period, literary meetings, music meetings, singers' meeting, as well as new type of modern schools, and the compilation of textbooks.
Later, the leading researcher of "Folklore and handicrafts" department of the Sheki Regional Scientific Center of ANAS, associate professor Kamil Adishirinov made an interesting report on "Literary and scientific activity of Mir Mohsun Navvab". He gave information about the ideas and directions of the "Majlisi Faramushan Khamushan" literary assembly led by Mir Mohsun Navvab, ghazal literature, lamentation literature, and also emphasized that Mir Mohsun Navvab was a tazkirahist, pedagogue, visionary, and geographer.
Then Tarana Abdullayeva, a researcher of "Folklore and handicrafts" department of the Sheki Regional Scientific Center of ANAS, made a speech on "Life and creativity of Abdulla bey Asi". In her speech she gave information about Abdulla bey Asi, one of the members of "Majlisi-Faramushan", was born in Shusha, received his first education in a madrasah, was the grandson of Gasim bey Zakir, was a follower of Nizami and Fuzuli traditions, as well as his literary heritage, lyrics, simple and clear language, and artistic creativity the wide use of descriptive and expressive means.
Later, Tural Adishirinov, a junior researcher of "Folklore and handicrafts" department of Sheki Regional Scientific Center, gave a speech on "Creative relations between Natavan and Kamina". He gave information about three respected poets of that time - Ashiq Pari, Natavan, Fatma khanim Kamina, and also emphasized Fatma Kamina's active participation in two literary meetings, their life and creativity, especially the creation of ghazals.
At the end, Elshan Abdurahmanov, the scientific secretary of the Sheki Regional Scientific Center of ANAS, expressed his deep gratitude to the management of the central library named after I.S. Nakam of CLS and the participating guests, and noted that these literary gatherings have raised an outstanding generation.
The lectures were listened to by the participants of the seminar with interest and interesting discussions were held on the topics.