AMEA-nın Şəki Regional Elmi Mərkəzinin təşəbbüsü və təşkilatçılığı ilə Ümummilli Lider Heydər Əliyevin 100 illiyi və 27 mart “Elm günü”nün qeyd olunması ilə əlaqədar tədbir keçirilib
Mart 27, 2023 | 12:00
27 mart 2023-cü il tarixində Şəki şəhər Heydər Əliyev Mərkəzində AMEA-nın Şəki Regional Elmi Mərkəzinin təşəbbüsü və təşkilatçılığı ilə Ümummilli Lider Heydər Əliyevin 100 illiyi və 27 mart “Elm günü”nün qeyd olunması ilə əlaqədar tədbir keçirilib. Tədbirdə Şəki şəhər İcra Hakimiyyətinin, YAP-ın Şəki Rayon Təşkilatının, Regional Mədəniyyət İdarəsinin və ADPU-nun Şəki filialının rəhbər işçiləri və nümayəndələri iştitak ediblər. Tədbir iştirakçıları ilk öncə Heydər Əliyev mərkəzində Ümummilli Liderin abidəsini ziyarət edərək, dahi liderin həyat və fəaliyyətinə həsr olunmuş sərgiyə baxış keçiriblər. Sonra iştirakçılar Elmi Mərkəzin elmi-təşkilati fəaliyyətinə, elmi nailliyyətlərinə həsr olunmuş sərgiylə tanış olublar.
Tədbir Heydər Əliyev Mərkəzinin Akt zalında plenar çıxışlarla davam etdirilib. Şəki REM-in direktoru, fiz.ü.f.d., dosent Yusif Şükürlü tədbirin mahiyyəti, “Elm günü”nün təsis olunması, Azərbaycan elminin keçmişi və bugünü haqqında məlumat verib.
AMEA-nın Şəki REM-in elmi katibi E.Abdurahmanov “Heydər Əliyev və Azərbaycanda elmin inkişaf dinamikası”, “Folklorşünaslıq və el sənətləri” şöbəsinin rəhbəri İ.Yusifova “Heydər Əliyev və Azərbaycan dili”, “Folklorşünaslıq və el sənətləri” şöbəsinin kiçik elmi işçisi, Gənc alim və mütəxəssislər şurasının sədri T.Adışirinov “Heydər Əliyev və gənclər siyasəti” mövzularında məruzələr ediblər.
Daha sonra Şəki şəhər İcra Hakimiyyətinin “İctimai-siyasi humanitar” şöbənin baş məsləhətçisi Anar Məmmədov Şəki şəhərində Ulu Öndərin anadan olmasının 100 illiyi ilə əlaqədar silsilə tədbirlərin keçirildiyini, bu günkü tədbirin həmin xarakterdə, yüksək səviyyədə təşkil olunduğunu qeyd edib. Yeni Azərbaycan Partiyasının Şəki Rayon Təşkilatının sədr müavini Ziya Vəliyev Yeni Azərbaycan Partiyasının, onun Şəki Təşkilatının yaranması və fəaliyyəti ilə bağlı məlumatları iştirakçılarla bölüşüb, dahi liderin respublikaya rəhbərliyi dövründə həyata keçirilən quruculuq işlərindən bəhs edib. Z.Vəliyev Elmi Mərkəzin kollektivinə “Elm günü” və Ramazan ayının gəlişi ilə bağlı YAP-ın Şəki rayon rəhbərliyinin təbrikini çatdırıb.
Daha sonra Şəki Regional Mədəniyyət İdarəsinin tabeliyində fəaliyyət göstərən Vaqif İbrahim adına şəhər Folklor evinin direktoru Rövzət Hacızəkəryəyev çıxış edərək, elmi mərkəzin elmi nailiyyətlərinə həsr olunmuş sərgini və təşkil olunan tədbiri yüksək qiymətləndirdiyini bildirib.
Tədbirin sonunda Ulu Öndərin həyat və fəaliyyətinə həsr olunmuş “Sən elə bir zirvəsən” adlı videoçarx nümayiş etdirilib.

An event was held related to March 27 “Science day” and the 100th anniversary of the National Leader Haydar Aliyev with the organization of Sheki Regional Scientific Center of ANAS
Mar 27, 2023 | 12:00
On March 27, 2023 an event was held related to March 27 “Science day” and the 100th anniversary of National Leader Haydar Aliyev with the organization of Sheki Regional Scientific Center of ANAS in Sheki Haydar Aliyev Center. In the ceremony head workers and delegations of Sheki Executive Power, Sheki District Organization of  NAP, Regional Cultural Administration and Sheki branch of ASPU participated. The participants of the event first visited the monument of the National Leader in Haydar Aliyev Center and viewed the exhibition dedicated to the life and activities of the great leader. Then the participants got acquainted with the exhibition dedicated to the scientific-organizational activity and scientific achievements of the Scientific Center.
The event continued with plenary speeches in the assembly hall of Heydar Aliyev Center. The director of Sheki RSC, docent Yusif Shukurlu informed about the essence of the event, establishment of "Science Day", past and present of Azerbaijani science.
Scientific secretary of Sheki RSC of ANAS E.Abdurahmanov made report about "Haydar Aliyev and dynamics of development of science in Azerbaijan", head of "Folklore and handicrafts" department I.Yusifova, "Haydar Aliyev and Azerbaijani language", junior researcher of "Folklore and handicrafts" department, chairman of the Council of Young Scientists and Specialists T.Adishirinov on "Haydar Aliyev and youth policy".
Later, Chief Advisor of "Social-Political Humanitarian" department of Sheki Executive Power Anar Mammadov, noted that a series of events were held in Sheki in connection with the 100th anniversary of the Great Leader's birth, and today's event was organized at a high level. Deputy Chairman of Sheki District Organization of the New Azerbaijan Party Ziya Valiyev shared information with the participants about the establishment and activity of the New Azerbaijan Party, its Shaki Organization, and talked about the construction works carried out during the leadership of the genius leader to the Republic. Z.Valiyev conveyed the congratulations of Sheki district administration of NAP to the staff of Scientific Center on the "Day of Science" and the arrival of the month of Ramadan.
Later, Rovzat Hajizakaryayev director of the city Folklore house named after Vagif Ibrahim, which operates under Sheki Regional Culture Department, spoke and said that he appreciated the exhibition and the organized event dedicated to the scientific achievements of the scientific center.
At the end of the event, a video titled "You are such a height" dedicated to the life and activities of the Great Leader was shown.