Fev 17, 2023 | 12:00
17 fevral 2023-cü il tarixində AMEA-nın Şəki REM-nin Elmi Şura yığıncağı keçirilib. İclası açan Şəki REM-nin direktoru, fiz.ü.f.d.,dosent Y.H.Şükürlü gündəlikdəki məsələlərlə Şura üzvlərini tanış edib. Elmi Şuranın tərkibi təsdiq olunduqdan sonra Şura yığıncağı davam etdirilib.
Dosent Y.H.Şükürlü AMEA-nın Rəyasət Heyətinin 30 yanvar tarixli iclası və Şəki REM- in həmin iclasdakı hesabatı ilə bağlı məlumat verib. O, həmçinin bildirib ki, “ELM” qəzetinin 3 fevral 2023-cü il tarixli sayında həmin hesabatla bağlı ətraflı məlumat dərc olunub.
Sonra 2023-cü il üzrə AMEA- nın Şəki REM-də icra ediləcək elmi-tədqiqat işlərinin əhatəli planları üzrə müzakirə aparılıb və təsdiq edilib.
“Şuşa şəhərinin 2023-cü il üçün Türk dünyasının mədəniyyət paytaxtı” elan edilməsi haqqında AMEA Rəyasət Heyətinin 16 yanvar 2023-cü il tarixli 2/2№-li qərarının əsası ilə əlaqədar işçi qrupunun yaradılmasına qərar verilib.
Azərbaycan Respublikası Prezidenti cənab İlham Əliyevin 2023-cü ili “Heydər Əliyev İli” elan edilməsi ilə bağlı “Tədbirlər Planı”nın təsdiq edilməsi haqqında 28 noyabr 2022-ci il tarixli Sərəncamının icrasına dair AMEA Rəyasət Heyəti tərəfindən tövsiyə olunan və Şəki REM tərəfindən keçiriləcək “Heydər Əliyev ideyalarının zəfər yürüşü” adlı elmi-praktik konfransın 2023-cü ilin fevral ayı ərzində keçirilməsi qərara alınıb.
Daha sonra Şəki şəhərinin İH aparatından Şəki REM-ə daxil olmuş 26 yanvar 2023- cü il tarixli 5-7/2-5/150/2023- №li müraciətlə bağlı məsələ müzakirə edilib. Həmin müraciətlə əlaqədar AMEA-nın Şəki REM-nin mütəxəssisləri tərəfindən kütləvi informasiya vasitələrində Azərbaycan ədəbi dilinin düzgün tətbiq olunması məqsədilə mütəmadi olaraq maarifləndirmə tədbirləri və treninqlərin təşkil edilməsi qərarı alınıb.

A meeting of the Scientific Council of Sheki RSC of ANAS was held
On February 17, 2023 a meeting of the Scientific Council of Sheki RSC of ANAS was held. The director of Sheki RSC, PhD on physics, docent Y.H.Shukurlu introduced the members of the Council with the issues on the agenda. After the composition of the Scientific Council was approved, the meeting of the Council continued.
Docent Y.H.Shukurlu gave information about the January 30 meeting of the Presidium of ANAS and the report of Sheki REM at that meeting. He also said that detailed information about that report was published in the February 3, 2023 issue of "ELM" newspaper.
Then, a discussion was held and approved on comprehensive plans of scientific research works to be carried out in Sheki RSC of ANAS for 2023.
It was decided to create a working group on the basis of the decision No. 2/2 of ANAS Presidium dated January 16, 2023 on declaring "Shusha city the cultural capital of the Turkic world for 2023".
Later, the issue related to application No. 5-7/2-5/150/2023, dated January 26, 2023, received from the EP apparatus of Sheki city to Sheki RSC was discussed. In connection with that request, a decision was made by the specialists of Sheki RSC of ANAS to regularly organize educational events and trainings in order to properly apply the literary language of Azerbaijan in the mass media.