İyn 15, 2022 | 12:00
14 iyun 2022-ci il tarixində şöbə müdiri İradə Yusifova və şöbə əməkdaşı kiçik elmi işçi Tural Adışirinov folklor nümunələri
toplamaq üçün Şəkinin Baş Zəyzid və Vərəzət kəndlərində
olublar.
Əvvəlcə, Baş Zəyzid kəndində el ağbirçəyi, folklor bilicisi, geniş mütaliəsi olan Fatimə Səlimova ilə görüş keçirilib. Müsahibə zamanı yeni bayatı, tapmaca, bağlama və 1 rəvayət qeydə
alınıb.
Daha sonra ekspedisiya üzvlərinin görüşü bölgənin tanınmış ağsaqqalı və ziyalısı Fikrət Məmmədovla söhbət apararaq dəyərli məlumatlar əldə ediblər.
Gün ərzində “Folklorşünaslıq və el sənətləri” şöbəsinin əməkdaşları kənd ağsaqqalları Pirəli Əliyev, Etibar Şükürov, Soltan Xəlilovla görüşüb, yeni folklor nümunələri, lətifələr, zərbi-məsəllər, atalar sözləri toplayıblar.

The employees of “Folklore and crafts” department in the next folklore expedition
On June 14, 2022 the head of the department Irade Yusifova and junior scientific researcher Tural Adishirinov  were in Bash Zayzid and Varazat villages of Sheki for collecting folklore samples.
Firstly, the meeting was held with the elder of the village Fatima Salimova in Bash Zayzid. During the interview a new bayati, riddle and legend were noted.
Then the members of the expedition gained valuable information from the well-known elder of the district Fikret Mammadov.
During the day the employees of “Folklore and crafts” department met with village elders Pirali Aliyev, Etibar Shukurov, Soltan Khalilov and collected new folklore samples, anecdotes, proverbs and sayings.