Fev 23, 2022 | 11:00
Beynəlxalq İpəkşünaslıq Komissiyası (İSC - BİK), dünya ipəkçilik təsərrüfatı və ipək sənayesinin inkişafı ilə məşğul olan bir dövlətlərarası təşkilatdır. Bu təşkilatın, 07-11 sentyab 2022-ci il tarixlərində, Ruminiyanın Kluj-Napoka şəhərində yerləşən Kənd təsərrüfatı elmləri və Heyvandarlıq Universitetində 26-cı - “SERITECH” mövzusunda konqresi keçiriləcəkdir. BİK-in 16-25 noyabr 2019-cu ildə Yaponiyanın Tsukuba şəhində keçirilmiş olan 25-ci konqresində AMEA-nın Şəki Regional Elmi Mərkəzinin (Şəki REM-i) direktoru, Qara, Xəzər dənizi və Orta Asiya İpəkçilik Assossasiyası”nın İdarə Heyətinin üzvü, həmin Avropa təşkilatında Azərbaycan Pespublikası üzrə koordinatoru, fizika üzrə PhD, dosent Yusif Şükürlü və AMEA-nın Şəki REM-nin “Tut ipəkqurdunun seleksiyası” şöbəsinin elmi işçisi, AMEA Zoologiya İnstitutunun dissertantı Zərintac Şükürova iştirak etmişdilər. Həmin əməkdaşlar – Y. Şükürlü və Z. Şükürova BİK-nın 2-4 mart 2019-cu ildə Hindistanın Maysori şəhərində kecirilən 6-cı konfransında iştirak etmişlər.
BİK-in 26-cı – 07-11 sentyab tarixlərində Ruminiyanın Kluj-Napoka şəhərində keçiriləcək konfransında dünyanın aparıcı ölkələrinin ipəkçi alim və mütəxəssislərinə və o mötəbər tədbirə dəvət almış əməkdaşımız Yusif Şükürlüyə müvəffəqiyyətlər arzulayırıq. Konfransda ipəkçiliklə məşğul olan dünyanın aparıcı ölkələrinin alim və mütəxəssislərinin iştirakı ilə mövcud problemlərin həlli yollarının araşdırılması, ipəkçilikdə innovasiyaların və qabaqcıl təcrübələrin ayrı-ayrı ölkələrdə ipək istehsalı və ipəkçilik sənayesi sahələrində əldə olunan nailiyyətlərin tətbiqi istiqamətində müzakirələr, ipəkçiliyin müasir şəraitdə inkişaf yollarının müəyyənləşdirilməsi nəzərdə tutulur.

Feb 23, 2022 | 11:00
International Silk studies Commission (ISC) is an interstate organization which engaged in world sericulture economy and development of silk industry. The congress on the theme of 26th – “SERITECH” of this organization will be held at the University of Agricultural Sciences and Animal Husbandry in Cluj-Napoca, Romania on September 07-11, 2022. At the 25th congress of ISC which was held on November 16-25, 2019 in Japan, Tsukuba, the director of ANAS Sheki Regional Scientific Center, member of the board of the Black, Caspian and Central Asian Silkworm Association, coordinator on the Republic of Azerbaijan in the same European organization, PhD on physics, docent Yusif Shukurlu and scientific worker of “The selection of mulberry silkworm” department of ANAS Sheki RSC, the dissertate of ANAS Zoology Institute Zarintaj Yusifova participated. These employees – Y.Shukurlu and Z.Shukurova participated in the 6th conference of ISC on March 2-4, 2019 in India, Maysori.
We wish luck to scientists and specialists of the whole world and our employee Yusif Shukurlu who have been invited to the 26th conference of ISC on 07-11 September, in Cluj-Napoca, Romania. At the conference it was considered exploring solving existing problems with the presence of scientists and specialists of all over the world who engaging with sericulture, determining the discussions in the direction of applying gained success in silk industry and silk production, and development ways of sericulture in modern condition.