AMEA Şəki Regional Elmi Mərkəzində 27 sentyabr-Anım Gününə həsr olunmuş tədbir keçirilib
Tədbirdə Vətən müharibəsində qəhrəmancasına döyüşən, Azərbaycan bayrağını işğaldan azad edilən torpaqlarımızda dalğalandıran, ölkəmizin ərazi bütövlüyü yolunda canlarını fəda edən əsgər və zabitlərimizin xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Anım tədbirində çıxış edənlər 44 günlük Vətən müharibəsində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə şanlı Azərbaycan Ordusunun əsgər və zabitlərinin göstərdiyi qəhrəmanlıqlardan danışıblar.
Çıxışlarda qeyd olunub ki, Vətən müharibəsində Azərbaycan xalqının Vətən sevgisi, əzmkarlığı, iradəsi, xalq və ordunun ali məqsəd naminə həmrəyliyi, Ali Baş Komandanın qətiyyəti Azərbaycan Respublikası ərazilərinin işğaldan azad olunmasında əsas amil olub. Şəhidlərimizin bu Qələbədə ən çox payı vardır. Onların əziz xatirəsi böyüməkdə olan nəsil üçün örnəkdir.
Sonra mərasim Şəki şəhərindəki Şəhidlər xiyabanını ziyarətlə davam edib. Ziyarət zamanı Şəhid məzarlarının önünə gül-çiçək dəstələri düzülərək, onların əziz xatirəsi ehtiramla yad edilib, ruhlarına dualar səsləndirilib.
Kollektiv üzvləri eyni zamanda həmin gün Mərkəzin genefond bağında Şəhidlərin xatirəsinə həsr olunan ağacəkmə aksiyası həyata keçiriblər.

Sep 27, 2021 | 12:00
At the ceremony the memory of our soldiers and officers who fought heroically in the Great Patriotic War, waved the Azerbaijani flag in our liberated lands and sacrificed their lives for the territorial integrity of our country was commemorated with a minute of silence.
Speakers at the memorial ceremony spoke about the heroism shown by soldiers and officers of the glorious Azerbaijani Army under the leadership of President of the Republic of Azerbaijan, Victorious Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev during the 44-days war.
It was noted in the speeches that the love, perseverance, will of the Azerbaijani people, solidarity of the people and the army for the highest goal, the determination of the Supreme Commander-in-Chief were the main factors in the liberation of the territories of the Republic of Azerbaijan. Our martyrs have the largest share in this victory. Their memory is an example for the younger generation.
Then the ceremony continued with a visit to the Alley of Martyrs in Sheki. During the visit, flowers were laid at the graves of martyrs, their memory was honored and prayers were said for their souls.
At the same time, the members of the collective held a tree-planting campaign in memory of the Martyrs in the gene fund garden of the Center.