Avg 24, 2021 | 12:00
AMEA-nın Şəki Regional Elmi Mərkəzinin “Tarixi irs və etnoqrafiya” şöbəsində Azərbaycan Respublikasının şimal-qərb bölgəsinin şəhər və kəndlərində yaşayıb-yaratmış görkəmli elm, ictimai və siyasi xadimlərin, eləcə də tarixi şəxsiyyətlərin həyat və yaradıcılığının araşdırılması istiqamətində elmi-tədqiqat işləri yerinə yetirilir, tarixi və elmi mənbələrdən əldə olunan məlumatlar əsasında konfrans materialları və məqalələr hazırlanıb müvafiq toplu və elmi jurnallarda nəşr edilir.
2020-ci ilin aprel ayında Şəki REM-in “Tarixi irs və etnoqrafiya” şöbəsinin əməkdaşı H.Xəlilov tərəfindən XIX əsrin II yarısı-XX əsrin əvvəlləri təsəvvüf nümayəndələrindən və ictimai xadimlərindən biri olan, Qax rayonu Malax kəndində yaşayıb-yaradan Hacı Mustafa Əfəndi əl-Malaxiyə məxsus əlyazmalar tədqiqata cəlb edilmiş, əldə edilən nümunələr əsasında məqalə hazırlanaraq, 2 avqust 2021-ci ildə Bakı şəhərində onlayn formatda təşkil edilən “Çağdaş Azərbaycanda elm və təhsilin prioritet istiqamətləri” adlı Respublika konfransında “Ədəbi nümunələrdə təsəvvüf həyatının izləri” adlı məruzə təqdim edilmiş və məqalə çap olunmuşdur.
Bölgənin tanınmış və nüfuzlu ictimai xadimi Hacı Mustafa Əfəndi əl-Malaxiyə (1919-cu ildə Qax rayonunun Malax kəndində vəfat edib) məxsus çoxsaylı əlyazmaların bərpası və tədqiqat işinin davam etdirilməsi zərurəti yarandığından Şəki REM-in rəhbərliyi tərəfindən AMEA M.Füzuli adına Əlyazmalar İnstitutunun “Əlyazmaların gigiyena və bərpası” laboratoriyasının müdiri Zaur Orucovun qeyd olunduğu istiqamətdə, Şəki REM-in əməkdaşları ilə birgə, tədqiqat işlərinin yerinə yetirilməsi, əsərlərin kataloqlaşdırılması məqsədilə bölgəyə ezam olunması üçün müraciət edilmişdir.
2021-ci ilin avqustunda bu istiqamətdə tədqiqat işləri davam etdirilmiş, AMEA-nın Şəki Regional Elmi Mərkəzi və AMEA M.Füzuli adına Əlyazmalar İnstitutunun əməkdaşlığı nəticəsində Mərkəzin “Tarixi irs və etnoqrafiya” şöbəsinin elmi işçisi, fəlsəfə üzrə PhD Ə.Sultanov və Əlyazmalar İnstitutunun Əlyazmaların gigiyena və bərpası laboratoriyasının müdiri Z.Orucov Qax rayonu Aşağı Malax kəndində, Hacı Mustafa Əfəndi əl-Malaxiyə məxsus əlyazma, daş basma və s. əsərlərın tədqiqi, bərpası və kataloqlaşdırılması işi icra edilmişdir. Yaxın günlərdə tədiqatlar yekunlaşaqdır.

The investigation of historical heritage of the figures lived in this district is continued by the employees of “Historical heritage and ethnography” department of ANAS Sheki Regional Scientific Center
Aug 24, 2021 | 12:00
In the "Historical heritage and ethnography" department of Sheki Regional Scientific Center of ANAS scientific-research works carry out in the direction of studying the life and work of prominent scientific, public and political figures, as well as historical figures created in the cities and villages of the north-western region of Azerbaijan and conference materials and articles are prepared on the basis of information obtained from historical and scientific sources and published in relevant collections and scientific journals.
In April 2020, manuscripts belonging to Haji Mustafa Efendi al- Malakhi, one of the representatives of Sufism and public figures of the second half of the XIX-early XX centuries, living and creating in the village of Malakh, Gakh region, were studied by H. Khalilov, an employee of the "Historical Heritage and Ethnography" department of the Sheki RSC, an article was prepared based on the obtained samples, a report entitled "Traces of Sufi life in literary samples" was presented on August 2, 2021 at the Republic conference "Priorities of science and education in modern Azerbaijan" organized online in Baku and the article was published.
Due to the need to restore and continue the research of numerous manuscripts belonging to the well-known and influential public figure of the region Haji Mustafa Efendi al-Malakhi (died in 1919 in Malakh village of Gakh region), Zaur Orujov, the head of the “Hygiene and Restoration of manuscripts” laboratory of the Institute of Manuscripts named after M.Fuzuli of ANAS, together with the staff of Sheki RSC was asked to be sent to the region to carry out research work and catalog the works by the leadership of Sheki RSC.
In August 2021, research work was continued in this direction, as a result of cooperation between Sheki Regional Scientific Center of ANAS and the Institute of Manuscripts named after M.Fuzuli of ANAS, scientific researcher of the "Historical heritage and ethnography" department of the Center, PhD on philosophy A.Sultanov and Head of “Hygiene and restoration of manuscripts” department  of the Institute of Manuscripts Z.Orujov carried out researching, restorating and cataloging the works belonging to Haji Mustafa Efendi al-Malakhi in Ashagi Malakh village of Gakh region. The research will be completed soon.