İyn 07, 2021 | 10:00
Elmi Mərkəzin “Tut ipək qurdunun seleksiyası” şöbəsinin elmi işçisi, AMEA-nın Zooloiya İnstitutunun dissertantı Zərintac Şükürovanın yerinə yetirdiyi dissertasiya işi üzrə əldə etdiyi ilkin nəticə Azərbaycan Respublikası Əqli Mülkiyyət Agentliyinin tabeliyində olan Patent və Əmtəə Nişanlarının Ekspertizası Mərkəzinin 21 may 2021-ci il tarixli Qərarı ilə “Vəhşi ipəkqurdunun yetişdirilməsi üsulu” ixtira kimi qiymətləndirilmiş və buna dair məlumatların Agentliyin “Sənaye mülkiyyəti” büllütenində dərc olunması haqqında ekspertiza rəyi verilmişdir. İxtiranın müəllifləri Şəki REM-in “Tut ipək qurdunun seleksiyası” şöbəsinin elmi işçisi Z.Şükürova, ŞREM-in direktoru, fizika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Y.Şükürlü, ŞREM-in elmi işlər üzrə direktor müavini, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru F.Əzizov, ”Tut ipək qurdunun seleksiya şöbəsinin rəhbəri, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Q.Bəkirovdur.
Hazırda qeyd olunan mövzu üzrə elmi-tədqiqat işləri davam etdirilir. Təklif olunan ixtira üzrə yenilik ondan ibarətdir ki, Saturniidae ailəsinə aid olan “Saturnia pyri” vəhşi ipəkqurdunun məhz ipəkçilik üçün yetişdirilməsi, ondan parametirlərinə yüksək davamlılıq qabiliyyətinə malik olan spesifik ipək alınmışdır.
İlkin nəticələr göstərir ki, ənənəvi tut ipəkqurdu (Bombyx mori) ipəyi ilə müqayisə etdikdə Saturniya pyri-nin ipəyinin lifləri davamlıdır, ondan iki dəfə möhkəmdir, digər toxuculuq lifləri ilə yaxşı uzlaşır.
Tut ipək qurdundan fərqli olaraq onlar heteretrof canlıdır: armud, alma, alça, gilas və digər meyvə və giləmeyvə bitkilərinin yarpaqları ilə qidalanırlar.
Adı çəkilən ixtira elmi və təsərrüfat əhəmiyyətinə malik olub “Azərbaycan Respublikasında baramaçılığın və ipəkçiliyin inkişafına dair 2018-2025-ci illər üçün Dövlət Proqramı” üzrə AMEA-nın Şəki Regional Elmi Mərkəzinə tapşırılmış Tədbirlər Planının “Baramaçılıq və ipəkçilik sahəsində qabaqçıl təcrübənin yeni üsul və texnologiyaların öyrənilməsi və tətbiqi” istiqamətində yerinə yetirilən ilkin tədqiqat işidir.
Elmi Mərkəzin alimləri hazırda bu istiqamətdə tədqiqatların dairəsini genişləndirmiş daha uğurlu nəticələr əldə etməyi planlaşdırırlar.

Jun 07, 2021 | 10:00
The employees of Sheki Regional Scientific Center of ANAS have achieved new scientific achievements.
An initial result of the dissertation work performed by Zarintaj Shukurova, a scientific worker of “Mulberry silkworm selection” department of Scientific Center, dissertation of the Institute of Zoology of ANAS, Decision of the Patent and Trademark Examination Center under the Intellectual Property Agency of the Republic of Azerbaijan the “Wild Silkworm Growing Method” was evaluated as an invention and an expert opinion was issued on the publication of the information in the Agency's “Industrial Property” bulletin. The authors of the invention are Z.Shukurova, scientific worker of “Selection of mulberry silkworm” department of Sheki RSC, the director of SRSC, PhD on physics, docent Y.Shukurlu, deputy director on scientific affairs, PhD on biology F.Azizov, head of “Mulberry silkworm selection”, PhD on biology, docent G. Bakirov.
Now, scientific research works on this topic is continued. The novelty of the proposed invention is that the wild silkworm "Saturdaynia pyri" belonging to the family Satniidae was bred specifically for silkworm breeding, and it was gained specific silk with high durability to its parameters.
The initial results show that compared to traditional mulberry silkworm (Bombyx mori) silk, the silk fibers of Saturn's pyri are durable, twice as strong, and conform well to other textile fibers.
Unlike mulberry silkworm, they are heterotrophic: they feed with the leaves of pears, apples, cherries, and other fruit and berry plants.
The mentioned invention has scientific and economic significance in the direction of “Study and application of new methods and technologies of advanced experience in the field of cocoon and silkworm breeding” of the Action Plan assigned to Sheki Regional Scientific Center of ANAS on “State Program on development of cocoon and silkworm breeding in the Republic of Azerbaijan for 2018-2025”.
The scientists of Scientific Center plan to achieve more successful results, expanding the scope of research in this area now.