AMEA-nın Şəki REM-də Dünya Azərbaycanlılarının soyqırımı günü ilə əlaqədar tədbir keçirilmışdir
31 mart 2021-ci il tarixində AMEA-nın Şəki REM-də Dünya Azərbaycanlılarının soyqırımı günü ilə əlaqədar tədbir keçirilmışdir. Tədbiri açan AMEA Şəki REM-in direktoru fiz.ü. f.d, dosent Y.H.Şükürlü tarixən azərbaycanlılara qarşı ermənilərin törətdikləri qanlı hadisələrin, təcavüzkar siyasətin mahiyyətindən bəhs etdi. 44 günlük Vətən müharibəsi nəticəsində qazanılan qələbənin torpaqlarımızın işğaldan azad edilməsi ilə yanaşı, xalqımıza qarşı tarixən yeridilən ədalətsiz siyasətə lazımi cavab xarakteri daşıdığını qeyd etdi.
AMEA-nın Şəki REM-nin “Tarixi İrs və Etnoqrafiya” şöbəsinin rəhbəri Rahim Həsənov “31 mart soyqırımına yol açan hadisələr və soyqırım siyasətinin mahiyyəti” adlı məruzəsində Çar Rusiyası dövründə yeridilən etnik siyasətin xarakteri, erməni himayəçiliyi, 1917-ci il inqilabından sonra Cənubi Qafqazda cərəyan edən hadisələr haqda məlumat verdi. Soyqırım siyasətinin Şimali Azərbaycanla yanaşı, Cənubi Azərbaycanda da davam etdirildiyini qeyd etdi. Bu mənfur siyasətin davamı olaraq Şimal-qərbi Azərbaycanda etnik və dini pərakəndəlik salmaqla soyqırım siyasətinin həyata keçirilməsinə təşəbbüs edildiyini, lakin bu siyasətin iflasa uğradığını tarixi faktlar əsasında tədbir iştirakçılarının diqqətinə çatdırdı.

Mar 31, 2021 | 01:00
The director of ANAS Sheki RSC, PhD on physics, docent Y.H. Shukurlu spoke about the essence of the bloody events and aggressive policy committed by Armenians against Azerbaijanis historically. He noted that the victory gained as a result of the 44-day Patriotic War was a necessary response to the historically unjust policy against our people along with the liberation of our lands from occupation.
Head of "Historical Heritage and Ethnography" department of ANAS Sheki RSC Rahim Hasanov, in his report named "Events leading to the March 31 genocide and the essence of the genocide policy" informed about the characteristics of ethnic policy pursued during Tsarist Russia, Armenian patronage, and the events in the South Caucasus after the 1917 revolution. He noted that the policy of genocide continues in North Azerbaijan as well as in South Azerbaijan. As a continuation of this abominable policy, he informed the participants on the basis of historical facts that a policy of genocide was initiated in North-West Azerbaijan by inciting ethnic and religious divisions, but this policy failed.
At the end of the event, the memory of the victims of the genocide was commemorated with a minute of silence.