Avg 20, 2020 | 12:00
AMEA Şəki Regional Elmi Mərkəzinin “Ekoloji coğrafiya” şöbəsində AMEA-nın təsdiq etdiyi, Azərbaycan Respublikasında 2020-2024-cü illər ərzində aparılacaq elmi-tədqiqat işlərinin “Təbii fəlakətlərin və texnogen sferadakı baş verə biləcək təhlükələrin proqnozlaşdırılması və operativ məlumatlandırılması” prioritet istiqamətlərinə uyğun olaraq, “Azərbaycanın Şimal-Qərb bölgəsinin sel təhlükəli ərazilərində ekoloj vəziyyətin tədqiqi və proqnozlaşdırılması” mövzusu üzrə elmi araşdırmalar aparılır.
Bu məqsədlə 2020-ci ilin yanvar, mart və avqust aylarında Şəki rayonu, Kiş çayının Qaynar və Damarçın qollarında, Balakən rayonunun Mazım, Balakən və Silban çaylarında monitorinqlər təşkil edilib.
“Ekoloji coğrafiya” şöbəsi öz işində əsasən sellərin öyrənilməsi, onlara qarşı mübarizəsinin fiziki-coğrafi istiqamətlərinin geniş işıqlandırılması və eləcə də bu problemin mühəndis həllinin mümkün qədər yeni aspektlərdə işlənilməsi istiqamətində elmi-tədqiqat işlərini davam etdirir.
Son 5 il ərzində şöbənin əməkdaşları 11 Beynəlxalq Elmi Konfransda, 7 Respublika Elmi-Praktik Konfransında iştirak etmiş, xarici mətbuatda 3, respublika mətbuatında 26 elmi məqalə çap edilmişdir.

Seasonal monitoring has been held by “Ecological geography” department of ANAS Sheki Regional Scientific Center
Aug 20, 2020 | 12:00
In “Ecological geography” department of ANAS Sheki Regional Scientific Center according to the priority directions of “Forecasting and operative information of natural disasters and possible threats in technogenic sphere” of scientific-research works in the Republic of Azerbaijan during 2020-2024 years, scientific investigations on the theme of “Investigation and forecasting ecological position in the flood dangerous areas of North-West part of Azerbaijan”.
For this reason in January, March and August months of 2020, the monitoring was organized in Sheki,Gaynar and Damarchin branches of Kish, in Mazim, Balakan and Silban rivers of Balakan region.
“Ecological geography” department continues its work in the direction of learning flood, lightening the struggle against them in the physical and geographical directions, and working their solution in new aspects.
During the late 5 years the employees of the department participated in 11 International Scientific Conference, 7 Republic Scientific-Practical Conference, 3 scientific article in foreign press, 26 in republic press.