Avg 17, 2020 | 12:00
Yığıncaqda AMEA Şəki REM-in 2020-ci ilin ötən dövrü ərzində yeni elmi istiqamətlər üzrə görülən işlərin müzakirəsi aparılmış və sərt karantinlə bağlı Şəki REM-də tətbiq edilən məhdudlaşdırılmış iş rejimində elmi tədqiqatların yerinə yetirilməsi sahəsində mövcud vəziyyət, problemlər və həlli istiqamətində görüləcək tədbirlər geniş müzakirə edilmişdir. Eyni zamanda Şəki REM-in direktoru, fizika-riyaziyyat üzrə fəlsəfə doktoru dosent Yusif Şükürlünün AMEA Rəyasət Heyətinin 4/3 saylı qərarının 5-ci bəndində qeyd olunan yarım bəndlərin icrası ilə bağlı məlumat dinlənilmiş və qəbul edilmişdir.
Yığıncaqda 2-ci məsələ ilə bağlı AMEA Rəyasət Heyətinin 16 iyul 2020-ci il tarixli 12/4 saylı qərarının 2-ci bəndinə əsasən yenidən hazırlanmış Şəki REM-in Əsasnaməsi ilə bağlı elmi işlər üzrə direktor müavini F.Əzizov məlumat vermiş, əsasnamə müzakirə edilmiş, irad və təkliflər üzrə düzəlişlər edilərək Rəyasət Heyətinə göndərilməsi qərara alınmışdır.
Yığıncaq Şəki REM-in Folklor və el sənətləri şöbəsinin rəhbəri, Azərbaycan Universitetinin dissertantı Pakizə Əliyevanın dissertasiyası işinin vəziyyətinə dair məlumatı dinlənilmiş, Elmi Şura üzvləri tərəfindən dissertasiya işinin yüksək peşəkarlıq səviyyəsində yerinə yetirilməsi qeyd olunmuş, dissertanta bəzi irad və təkliflər bildirilmiş və ona dissertasiya işini yekunlaşdıraraq müdafiə üçün təqdim etməsi tövsiyyə olunmuşdur.
Yığıncaqda cari məsələ kimi Şəki REM-də distant tədris mərkəzinin yaradılması sahəsində ortaya çıxan problemlər müzakirə edilmiş, əməkdaşlar tərəfindən çap edilməsi üçün hazırlanmış elmi məqalələrə dair məlumatlar dinlənilmiş və çap edilməsi üçün təqdim olunması qərara alınmışdır.
Yığıncaq karantin rejiminin tələblərinə uyğun olaraq sanitar epidemioloji tələblərə riayət etməklə təşkil olunmuşdur.

Aug 17, 2020 | 12:00
In the meeting the works on new scientific directions during the last period of 2020 were discussed. At the same time the information of the director of SRSC, PhD on physics-math, docent Yusif Shukurlu about the execution of sub-items mentioned in item 5 of the decision No. 4/3 of the Presidium of ANAS was listened and adopted.
In the meeting about the Regulation of SRSC of the Presidium of ANAS according to the II item of the decision number 12/4 dated July 16, 2020, the deputy director on scientific affairs F.Azizov informed, the regulation was discussed, and decided to send the Presidium.
In the meeting the information about the dissertation work of the head of “Folklore and crafts” department, dissertate of Azerbaijan University Pakize Aliyeva was listened, denoted its performance at a high level of professionalism, and recommended her to submit the dissertation work for defense.
In the meeting as a current issue the problem in the field of establishing a distance learning center in SRSC was discussed, the information about the scientific articles was listened and decided to print.
The meeting was organized following sanitary epidemiological requirements according to the requirements of the quarantine regime.