Yan 17, 2020 | 11:22
17 Yanvar 2020-ci il tarixdə 20 Yanvar hadisəsinin 30-cu ildönümünə həsr olunmuş tədbiri AMEA Şəki Regional Elmi Mərkəzin direktoru, fizika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Yusif Şükürlü açdı və “20 Yanvar xalqımızın qəhrəmanlıq tarixində yeni səhifədir” mövzusunda məruzə etdi. Məruzəçi 20 Yanvar hadisəsinin baş verməsinin səbəblərinə tədbir iştiraçılarının diqqətini çəkərək, Ulu Öndər Heydər Əliyevin 20 Yanvar faciəsinə hüquqi-siyasi qiymət verilməsi ilə bağlı nümayiş etdirdiyi siyasi iradəyə xüsusi dəyər vermişdir. Dosent Y.Şükürlü 20 Yanvarla bağlı bütün sualları cavablandıran elmi-tarixi tədqiqatların əhəmiyyətinə münasibət bildirdi və bu barədə akademik R.Ə.Mehdiyevin “Azərbaycanlılara qarşı soyqırım gerçəklikləri” əsərinin ilk sanballı elmi-analitik araşdırma olduğunu söylədi və əlavə etdi ki, əsərin bu vaxtadək 20 Yanvar barədə yazılanlardan ən mühüm fərqi ondadır ki, müəllif ilk dəfə olaraq 20 Yanvar hadisələrini dərin tarixi-elmi planda və ümumdünya tarixi kontekstində qələmə almışdır. Akademik Ramiz Mehdiyev 1990-cı ilin yanvarında Bakıda törədilmiş qanlı faciənin tarixi və sosial-siyasi köklərini araşdırıb üzə çıxarmış, ona çox geniş məkanda və uzun zaman kəsiyində nəzər salmış, bu istiqamətdə vacib və əhəmiyyətli ümumiləşdirmələr aparmışdır. Çünki bu mənbə, 20 Yanvar faciəsi ilə əlaqədar olan hadisələri, prosesləri elmi nöqteyi-nəzərdən qiymətləndirməyə imkan verir.
20 Yanvar hadisədinə həsr olunmuş tədbirdə “Tarixi irs və etnoqrafiya” şöbəsinin müdiri, tarixçi- doktorant Rahim Həsənov, həmin şöbənin əməkdaşı, doktorant Elçin Vəliyev maraq doğuran elmi mülahizələrini tədbir iştirakçıları ilə bölüşdülər.

The event dedicated to the 30th anniversary of January 20 tragedy was held in SRSC
On January 17, 2020 the ceremony dedicated to the 30th anniversary of January 20 tragedy was opened by the director of ANAS Sheki Regional Scientific Center, PhD on physics, docent Yusif Shukurlu and he reported the theme named “The 20th of January is a new page in heroic history of our people”. The reporter valued the legal and political evaluation of Great Lider Haydar Aliyev for 20 January tragedy. Docent Yusif Shukurlu commented on the importance of scientific and historical research about January 20 and he said academician R.A.Mehdiyev’s book named “Genocide facts against Azerbaijanis” was the first major scientific and analytical research and added that the most important difference of this work from others was for the first time the author wrote January 20 events in a deep historical and scientific plan and in a global historical context. Academician Ramiz   Mehdiyev investigated the historical and socio-political origins of the bloody tragedy committed in January 20, 1990 in Baku, looked at it in a very wide and long period of time, and made important generalizations in this direction. Because this source allows you to evaluate the events and processes related to January 20 tragedy from a scientific point of view.
In the event dedicated to January 20 head of “Historical heritage and ethnography” department, doctorate Rahim Hasanov, the employee of this department, doctorate Elchin Veliyev shared their interesting opinions with the participants of the event.