Noy 25, 2019 | 08:38
25 noyabr 2019-cu il tarixində ADPU-nun Şəki filialında Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Şəki Regional Elmi Mərkəzi, ADPU-nun Şəki filialı və ŞREM-in Gənc alim və mütəxəssislər şurasının birgə təşkilatçılığı ilə Şəki rayonun ümumtəhsil məktəblərinin VIII-XI sinif şagirdləri arasında “Mən İmadəddin Nəsimi haqqında nə bilirəm?” adlı esse müsabiqəsi keçirilmişdir. Müsabiqə dahi Azərbaycan şairi İmadəddin Nəsiminin 650 illik yubileyi ilə bağlı tədbirlər planı çərçivəsində təşkil olunmuşdur. Müsabiqənin keçirilməsində məqsəd gənclər arasında Nəsimi yaradıcılığı, ədəbiyyatımız, milli-mənəvi dəyərlərimiz, eləcə də elmə marağın artırılmasıgənclərin dünyagörüşünün inkişaf etdirilməsidir.
Müsabiqəyə Şəki şəhərinin 1, 2, 5, 6, 8, 9, 10, 11, 17 və 18, rayonun Aşağı Göynük, II Biləcik, Baş Şabalıd, Şorsu və Suçma kənd ümumtəhsil məktəblərindən 40 şagird qatılmışdır. Xatırladaq ki, müsabiqəyə qeydiyyat əvvəlcədən elan olunmuş şəkildə elektron poçt vasitəsilə aparılmışdır.
Əvvəlcə ADPU-nun Şəki filialının akt zalında iştirakçılar, müəllim və valideyinlərlə görüş keçirilmişdir. Görüşü açan ADPU-nun Şəki filialının “Humanitar fənlər” kafedrasının müdiri, tarix üzrə fəlsəfə doktoru V.Baxışov iştirakçıları salamlayaraq müsabiqənin məqsədini qısaca açıqlamış, iştirakçılara uğurlar diləmişdir. Bundan sonra AMEA Şəki Regional Elmi Mərkəzin “Folklorşünaslıq və el sənətləri” şöbəsinin rəhbəri P.Zakirova müsabiqə iştirakçılarına essenin yazılmasına verilən tələblər, vaxt, yazıların qiymətləndirilməsinin prosedur qaydaları və s. haqqında geniş məlumat vermiş, onları maraqlandıran sualları cavablandırmışdır. Sonda AMEA ŞREM-in Gənc alim və mütəxəssislər şurasının sədri R.Həsənov öz ürək sözlərini ifadə edərək iştirakçılara müvəffəqiyyətlər arzulamışdır.
Daha sonra şagirdlər 80 dəqiqə vaxt ərzində esseləri yazmışlar. Esselər bu sahədə yetərincə təcrübəsi olan, AMEA ŞREM və ADPU-nun Şəki filialının professor və müəllim heyəti arasından təşkil olunmuş münsiflər heyəti tərəfindən yazı müsabiqəsinin keçirildiyi tarixdən sonra, 5 gün müddətində qiymətləndiriləcək. Orijinal və yazı qaydalarına düzgün riayət olunaraq tərtib olunmuş nümunələr seçildikdən sonra 1-ci yer (1 nəfər), 2-ci yer (2 nəfər), 3-cü yer (2 nəfər) və həvəsləndirici (3 nəfər) olmaqla mükafatlandırılacaq.

Nov 25, 2019 | 08:38
On the date of November 25, 2019 an essay competition named “What I know about Imadeddin Nasimi”was held among pupils of the VIII-XI classes of secondary schools together with Sheki Regional Scientific Center of Azerbaijan National Academy of Sciences, Sheki branch of ASPU and Young Scientists and Specialists Council of SRSC. The competition was organized for 650th anniversary of outstanding Azerbaijan poet Imadeddin Nasimi. He purpose in holding the competition is the creature of Nasimi, our literature, national-moral values, increasing interest to science, developing outlook of youth.
40 pupils from schools number 1, 2, 5, 6, 8, 9, 10, 11, 17 and 18, Ashagi Goynuk, II Bilejik, Bash Shabalid, Shorsu and Suchma took part in the competition. Mentioned that, the registration to the competition was realized by e-mail.
First of all the meeting with participants, teachers and parents was held in the conference room of Sheki branch of ASPU. Head of “Humanitarian sciences” department of Sheki branch of ASPU, PhD on history V.Bakhishov informed about the purpose of the competition to the participants, and wished good luck. After it, head of “Folklore and crafts” department of ANAS Sheki Regional Scientific Center P.Zakirova informed the participants about the demands of writing competition, time, procedure rules of awarding the writings and so on. and answered their questions. At the end the chairman of Young Scientists and Specialists Council of SRSC of ANAS R.Hasanov wished luck to the participants.
Then, the pupils wrote their essays during 80 minutes. The essays will be evaluated by jury members organized by the teachers of ANAS SRSC and Sheki branch of ASPU who have sufficient experience in this field within 5 days after the date of the writing contest. After choosing the writings which are original and compiled by properly following the written rules will awarded 1st place (1 person), 2nd place (2 people), 3rd place (2 people) and encouragement (3 people).