Okt 28, 2019 | 01:58
AMEA vitse-prezidenti, AMEA Molekulyar Biologiya və Biotexnologiya İnstitutunun direktoru, akademik İradə Hüseynovanın tapşırığı ilə institutun aparıcı elmi işçisi, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Həsən Babayev və aparıcı elmi işçi bilogiya üzrə fəlsəfə doktoru Nurməmməd Mustafayev 24-26 oktyabr tarixlərində AMEA Şəki Regional Elmi Mərkəzdə olmuşlar. Şəki REM-in direktoru, fizika-riyaziyyat üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Yusif Şükürlü Şəki REM-in “Ekoloji biofizika” şöbəsində yerinə yetirilən tədqiqatlar, xüsusən də Amarant bitkisi üzrə əldə olunan nəticələrə dair məlumat vermiş, fikir mübadiləsi aparılmış, gələcəkdə birgə tədqiqatların aparılmasına dair əməkdaşlığın zəruriliyi vurğulanmışdır.
Qonaqlar Şəki REM-in təcrübə sahəsinə baxış etmiş, Şəki REM-in “Ekoloji biofizika” şöbəsinin rəhbəri Yevgeniya Bəkirova və baş mütəxəssis Adışirin Xəlilov qonaqlara əvvəlki illərdə əldə olunan nəticələr barəsində məlumatlar vermiş, Amarant bitkisinin becərilməsi şəraiti ilə tanış etmişlər, qonaqlar isə öz növbəsində məsləhət və tövsiyələrini bildirmiş, özlərinin gətirdikləri 6 sort Amarant toxumlarını növbəti təsərrüfat ilində sınaqdan keçirmək məqsədilə təhvil vermişlər.
Qonaqlar Şəki REM-də yerinə yetirilən digər istiqamətlər üzrə tədqiqatlar ilə də tanış olmuş, digər sahələr üzrə də əməkdaşlıq etmələrinin vacibliyi qərara alınmışdır.

Oct 28, 2019 | 01:58
By task of vise-president of ANAS Molecular Biology and Biotechnology Institute, director of ANAS Molecular Biology and Biotechnology Institute, academician Irada Huseynova, leading scientific worker on the institute, PhD on biology, docent Hasan Babayev and leading scientific worker, PhD on biology Nurmemmed Mustafayev have been to ANAS Sheki Regional Scientific Center on October 24-26. The director of SRSC, PhD on physics-math, docent Yusif Shukurlu informed about the explorations in “Ecological biophysics” department of SRSC, especially the results of amaranth plant, exchanged ideas, stressed joint cooperation.
The guests looked at the practice field of SRSC, head of “Ecological biophysics” department of SRSC Yevgenia Bekirova and head specialist Adishirin Khalilov informed them about the results of previous years, acquainted with the condition of Amarant plant cultivation field, the guests gave their advice, and gave their 6 sorts amarant plant for cultivate the next year.
The guests acquainted with the explorations on the other directions fulfilled in SRSC, and stressed the importance of making cooperation on the other directions.