Okt 19, 2019 | 01:44
19 oktyabr 2019-cu il tarixdə Zaqatala şəhərində Zaqatala rayon İcra Hakimiyyəti, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Şəki Regional Elmi Mərkəzi və ADPU-nun Şəki filialının birgə təşkilatçılığı ilə Dahi Azərbaycan şairi İmaməddin Nəsiminin 650 illik yubileyinə həsr edilmiş Elmi-praktik konfrans keçirilmişdir. Konfrans iştirakçıları öncə Heydər Əliyev Mərkəzi binası önündə ucaldılmış Ulu Öndərin heykəli qarşısına gül dəstələri qoymaqla xatirəsini ehtiramla yad etmişlər.
Zaqatala şəhərinə konfransda iştirak etmək məqsədilə təşrif buyurmuş müsafirlər Heydər Əliyevin heykəli qarşısında xatirə şəkilləri çəkdirmişlər. Elmi-praktik konfrans Heydər Əliyev Mərkəzinin Böyük zalında saat 1000-da işinə başlamışdır.
Konfrans iştirakçılarını Zaqatala rayon İcra Hakimiyyətinin nümayəndəsi salamladıqdan sonra AMEA Şəki Regional Elmi Mərkəzin direktoru, fizika-riyaziyyat üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Yusif Şükürlü giriş nitqi söyləmişdir. Tarix üzrə fəlsəfə doktoru, ADPU-nun Şəki filialının Humanitar fənlər kafedrasının müdiri Vüsal Baxışov “Nəsimi dövrünün tarixi-siyasi aspektdən özəllikləri” mövzusunda məruzəsi ilə konfransın işinə davam vermişdir. Elmi-praktik konfransın gündəliyinə uyğun olaraq ŞREM-in “Folklorşünaslıq və el sənətləri” şöbəsinin aparıcı elmi işçisi, ADPU-nun Şəki filialının baş müəllimi, filol. ü.f.d. Kamil Adışirinov “Nəsimi Azərbaycan elmi və bədii ədəbiyyatda”, ADPU-nun Şəki filialının baş müəllimi, Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin Şəki bölməsinin rəhbəri Vaqif Aslan “Nəsimi yaradıcılığında sufi rəmzləri”, filol. ü.f.d. Həşim İsmayılov “Nəsimi obrazı musiqi, incəsənət və bədii ədəbiyyatda”, ADPU-nun Şəki filialının Humanitar fənlər kafedrasının baş müəllimi Həbibulla Manaflı “Hürufilikdə Həllac Mənsur və Nəsiminin yolu: eyniliklər və fərqliliklər”, Zaqatala MKS direktoru Gülniyar Məmmədova “Nəsimi yaradıcılığı milli-mənəvi varlığımızın tərkib hissəsidir”, ŞREM-in “Folklorşünaslıq və el sənətləri” şöbəsinin rəhbəri, doktorant Pakizə Zakirova “Orta əsrlər hurufizm” mövzularında təqdim etdikləri məruzələr elmi-praktik konfrans iştirakçıları tərəfindən xüsusi maraqla qarşılanmışdır. Konfrans iştirakçılarını maraqlandıran bir çox məsələlərə məruzəçilər tərəfindən aydınlıq gətirilmişdir.
Konfransın işinə qatılan Tahirə Türkmən (Sultan) çıxış üçün icazə almış və onun çıxışı da konfrans iştirakçıları tərəfindən maraqla qarşılanmışdır.
Konfransın işini ŞREM-in direktoru, fizika-riyaziyyat üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Yusif Şükürlü yekunlaşdırmış, Zaqatala rayon İcra Hakimiyyətinin məsul nümayəndəsi təqdim olunmuş məruzələrə elmi dəyər verməklə İcra başçısının və şəxsən özünün adından məruzəçilərə minnətdarlığını bildirmişdir.

Scientific-practical conference dedicated to 650th anniversary of genius Azerbaijan poet Imadeddin Nasimi with the organization of Sheki Regional Scientific Center of Azerbaijan National Academy of Sciences and Sheki branch of ASPU
Oct 19, 2019 | 01:44
On October 19, 2019 Scientific-practical conference dedicated to 650th anniversary of genius Azerbaijan poet Imadeddin Nasimi with the organization of Zagatala Executive Power, Sheki Regional Scientific Center of Azerbaijan National Academy of Sciences and Sheki branch of ASPU in Zagatala. First of all the participants of the conference honored the memory of Haydar Aliyev laying flowers in front of the statue of the Great Leader in front of the Heydar Aliyev Center.
The guests of the conference in Zagatala took photos in frot of the statue of Haydar Aliyev. Scientific-practical conference started its work at 10 o’clock in grate hall of Haydar Aliyev Center.
After greeting the participants of the conference the director of ANAS Sheki Regional Scientific Center, PhD on physics-math, docent Yusif Shukurlu opened the ceremony. PhD on history, head of Humanitarian Sciences department of Sheki branch of ASPU   Vusal Bakhishov continued the conference with his report named “Characteristics of Nesimi period from historical-political aspect”. According to the agenda of scientific-practical conference leading scientific worker of “Folklore and hand crafts” department of SRSC, head teacher of Sheki branch of ASPU, PhD on philology Kamil Adishirinov performed with his article named  “Nasimi in Azerbaijan scientific and literary literature”, head teacher of Sheki branch of ASPU, head of Sheki branch of Writers' Union of Azerbaijan Vagif Aslan “Sufi symbols in Nasimi creation”, PhD on philology Hashim İsmayilov “Nesimi image is in music, art and literary literature”, head teacher of Humanitarian Sciences department of Sheki branch of ASPU Habibulla Manafli  “Hallaj Mansur and Nasimi's path in hurufism: identities and differences”, the director of Zagatala CLS Gülniyar Memmedova “Nasimi creature is a part of our national-moral being”, head of “Folklore and crafts” department of SRSC, doctorate Pakize Zakirova “Middle Ages hurufism”.
Tahire Turkmen (Sultan) made a speech and her report was listened with interest by the participant of the conference.
The director  of SRSC, PhD on physics, docent Yusif Shukurlu ended the ceremony, the delegation of Zagatala Executive Power valued the presented reports and thanked the reporters on behalf of him and head of Executive Power.