Mart 15, 2019 | 06:00
15 mart 2019-cu il tarixdə AMEA ŞREM-in Elmi Şurasının yığıncağı keçirilmişdir. Elmi Şura yığıncağının müzakirəsinə beş məsələ verilmişdir. ŞREM-in elmi işlər üzrə direktor müavini b.ü.PhD Fərhad Əzizov “Elm Günü “nün qeyd olunması ilıə əlaqədar Balakəndə 29 mart 2019-cu ildə keçirilməsi nəzərdə tutulan elmi-praktiki konfransın təşkili ilə bağlı görülmüş işlər barədə məlumat vermişdir. Şura yığıncağında ŞREM-in direktoru f.r.ü PhD dosent Yusif Şükürlünün və elmi işçi Zərintac Şükürovanın Hindistanda Beynəlxalq İpəkçilik konfransında iştirakçıları ilə bağlı hesabatları dinlənilmişdi.
Yığıncaqda ŞREM-in Elmi katibi r.ü PhD Vuqar Abdurrahmanovun ŞREM-in elmi işçilərinin impakt faktorlu elmi jurnallarda məqalələrinin çap olunmasına dair məlumatı dinlənilmişdir. Nəsimi ilinin elan edilməsi ilə əlaqədar tədbirlərin təşkilinə dair məlumatla Folklorşünaslıq və El sənətləri şöbəsinin rəhbəri Pakizə Zakirova yiğıncağa məruzə təqdim etmişdir.
Elmi Şura qarşısında dissertantlar Yusif Rəhimov və Aygün İsmayılova hesabat vermışlər.
Gündəliyə çıxarılmış hər bir məsələ ətrafında qızğın və işgüzar müzakirələr aparılmış və müvafiq qərarlar qəbul edilmişdir.
Elmi şuranın Novruz bayramı ərəfəsində keçırilməsi ilə əlaqədar olaraq bir qrup əməkdaşa rəhbərlik tərəfindən fəxri fərman təltif edilmışdir.

The meeting of Scientific Council of ANAS SRSC
On March 15, 2019 the meeting of Scientific Council of ANAS SRSC was held on March 15, 2019. There were 5 issues in the discussion of Scientific Council meeting. Deputy director on the scientific affairs, PhD on biology Farhad Azizov informed about done works for the organization of scientific- practical conference that held on March 29, 2019 in Balakan for celebrating “Science Day”. In the council meeting the director of SRSC, PhD on physics-mathematics Yusif Shukurlu’s and scientific worker Zarintaj Shukurova’s reports for participation in the International Sericulture conference in India were listened.
In the meeting the report of the scientific secretary PhD on mathematics Vugar Abdurrahmanov was listened about publishing the articles of the scientific workers of SRSC in impact factor scientific journals. About announcing Nasimi year, head of “Folklore and Crafts” Pakize Zakirova presented a report to the meeting.