Fev 26, 2019 | 05:00
25 fevral 2019-cu il tarixdə AMEA-nın Şəki Regional Elmi Mərkəzində Xocalı faciəsinə həsr edilmiş anım mərasimi keçirilmişdir. Mərasim şəhidlərin ruhuna dua oxunması ilə başlamışdir. İlk olaraq ŞREM-in direktoru fizika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Yusif Şükürlü “Giriş sözü” söyləmişdir.Mərasimdə Xocalı faciəsinin dəhşətlərini əyaniləşdirən videoçarx nümayiş etdirilmişdir.
ŞREM-in baş elmi işçisi, professor Firədun İbrahimov “Xocalı soyqırımı - erməni faşizminin fəsadları mövzusunda, Tarixi – İrs və Etnoqrafiya şöbəsinin rəhbəri,Tarix İnstitutunun doktorantı Rahim Həsənov “Erməni sindromu beynəlxalq statusda” mövzusunda məruzələr etmişdir.
ŞREM-in direktoru Yusif Şükürlü Xocalı faciəsinin mahiyyətinin dünyaya bəyan olunması, şəhid ailələrinə olan dövlət qayğısı barədə arqumentləşdirilmiş fikirlərini tədbir iştirakçilarının diqqətinə çatdırmaqla “Anım mərasimi” nə yekun vurmuşdur.

A memorial ceremony dedicated to Khojaly tragedy was held in Sheki Regional Scientific Center of ANAS.
Feb 26, 2019 | 05:00
On February 25, 2019 a memorial ceremony dedicated to Khojaly tragedy was held in Sheki Regional Scientific Center of ANAS. The ceremony started with praying to martyrs. Firstly, the director of SRSC, PhD on physics, docent Yusif Shukurlu said "Introduction word". The video clip describing the horrors of Khojali tragedy was demonstrated at the ceremony.
Head scientific worker of SRSC, prof. Firedun Ibrahimov performed about “Khojaly genocide - the complications of Armenian fascism”, head of “Historical Heritage and Ethnography” department, doctorate of Institute of History Rahim Hesenov “Armenian syndrome in international status”.