Fev 08, 2019 | 04:40
8 fevral 2019-cu il tarixdə AMEA Şəki Regional Elmi Mərkəzində Azərbaycan millətinin təəssübkeşi, dünya şöhrətli tarixçi alim, siyasi xadim, Heydər Əliyevin dövlətçilik siyasətinə sadiq ziyalı Yaqub Mahmudovun 80 illik yubileyinə həsr olunmuş elmi-praktik kofrans keçirilmişdir.
Konfransı giriş sözü ilə ŞREM-in direktoru fiz. riy. üzrə PhD Yusif Şükürlü açmışdır. O, alimin həm Sovet dönəmində, həm də müstəqillik illərində fəaliyyətinin elmi-ictimai dəyərlərinə diqqət yönəltmişdir. Eyni zamanda Yaqub Mahmudovun Tarix İnstitutunun direktoru kimi səmərəli fəaliyyətini təkzib edilməz dəlillərlə şərh etmişdir. Y.Şükürlü Yaqub Mahmudovun ermənilərinin və onların havadarlarının Azərbaycan xalqına qarşı yeritdiyi iyrənc siyasətin ifşa olunmasında yorulmaz və cəsur fəaliyyəti barədə konfrans iştirakçılarının marağına səbəb olan mülahizələr səsləndirmişdir.
Konfransda Y. Mahmudovun fəaliyyətinə müxtəlif rakuslardan işıq salan məruzələr təqdim olunmuşdur. Mərkəzin Tarixi İrs və Etnoqrafiya şöbəsinin rəhbəri, Tarix İnstitutunun doktorantı Rahim Həsənov “ Akademik Yaqub Mahmudovun müstəqillik illərində elmi fəaliyyəti ”, həmin şöbənin elmi işçisi tarix üzrə PhD Akif Məmmədli “ Yaqub Mahmudovun Azərbaycan dövlətçiliyinin inkişafında xidmətləri “, şöbənin digər elmi işçisi Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun dissertantı Elşən Abdurrahmanovun “ Yaqub Mahmudovun Sovet dövründə
elmi, pedoqoji və ictimai fəaliyyəti ” mövzularında məruzələr təqdim etmişdilər. Məruzələr ətrafında maraqlı çıxışlar səsləndirilmişdir.
Konfrans iştirakçıları uca Tanrıdan Yaqub Mahmudova uzun ömür, sağlam həyat, elmi fəaliyyətində daha böyük uğurlar arzulamışdırlar.

Feb 08, 2019 | 04:40
On February 8, 2019 scientific-practical conference dedicated to the 80th anniversary of world-renowned historian scientist, political figure, fanatic of Azerbaijan nation Yagub Mahmudov who is devoted to Heydar Aliyev's statehood policy was held in ANAS Sheki Regional Scientific Center.
The conference was opened by director of SRSC, PhD on physics-mathematics Yusif Shukurlu. He focused attention to the scientific- social values of the scientist’s action during both the Soviet period and independence years. At the same time he explained the action of Yagub Mahmudov as the director of History Institute. Y.Shukurlu spoke about Yagub Mahmudov’s tireless and courageous activity in disclosing the disgusting policy of the Armenians and their patrons against Azerbaijani people.
At the conference the reports about the activity of Yagub Mahmudov were presented. Head of “Historical Heritage and Ethnography” department of the center, doctorate of History Institute Rahim Hesenov presented the theme about “Scientific action of academician Yagub Mahmudov in independence years”, scientific worker of the department, PhD on history Akif Memmedli “Services of Yagub Mahmudov in the development of Azerbaijan statehood”, another scientific worker of the department dissertate of Archeology and Ethnography Institute Elshen Abdurahmanov “Yagub Mahmudov’s scientific, pedagogical and social action in Soviet period”.
The participants of the conference wished Yagub Mahmudov long and healthy life, success in his scientific work.