Mart 30, 2018 | 01:04
İclasda AMEA ŞREM-in direktoru f.r.ü. PhD, dosent Y.Şükürlü 1918-ci il martın 31-də ermənilərin xalqımıza qarşı törətdiyi qanlı faciədən, günahsız insanların qətlindən danışdı. Onun təklifi ilə soyqırım qurbanlarının xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edildi.
ŞREM-in elmi işlər üzrə direktor müavini b.ü.PhD F.Əzizov ŞREM–in şöbələrinin əsasnamələrinin hazırlanması ilə bağlı çıxış etdi, bütün şöbələrin əsasnamələrinin təsdiq üçün AMEA Rəyasət Heyətinə göndərilməsi qərara alındı.
Daha sonra ŞREM-in elmi katibi r.ü.PhD V.Abudrahmanov XIX əsrin görkəmli ədəbiyyatşünası, pedaqoqu və kitabşünası Şəmsəddin Əbdulqəni Nuxavi Xalisaqarızadənin 200 illik yubileyi ilə əlaqədar Şəkidə keçirilməsi planlaşdırılan Elmi sessiyanın və Azərbaycan Xalq Cumhuriyyətinin yaranmasının 100 illiyinə həsr olunmuş elmi-nəzəri konfransın təşkilat komitələrinin yaranması məsələsini müzakirəyə çıxartdı. Hər iki məsələ ilə bağlı qərar qəbul edildi.
Həmçinin AMEA Genetik Ehtiyatlar İnstitutu və Zoologiya İnstitutu ilə Şəki Regional Elmi Mərkəz arasında 2018-2025-ci illər üzrə elmi-texniki əməkdaşlığa dair müqavilə bağlanması ilə bağlı məsələ də müzakirə olundu və qarşı tərəfə bununla bağlı təklifin göndərilməsi qərara alındı.

Мар 30, 2018 | 01:04
На собрании директор ШРНЦ НАНА, РhD по физ.-мат., доцент Ю.Шукюрлу рассказал о казни безвинных людей и о кровавых трагедиях, притворивших армянами против нашего народа 31 марта 1918 году. По его просьбе почтили Минутой молчания память жертв геноцида.
Зам.директор по научной части РhD по биологии Фархад Азизов рассказал о подготовки положений отделов ШРНЦ и отправка положений всех отделов для утверждения на Президиуме НАНА .
Научный секретарь ШРНЦ НАНА, РhD по математике В.Абдурахманов вывел на рассуждение собрания создания организационного комитета по планированию проведения Научной сессии в честь 200 летнего юбилея знаменитого литературоведа, педагога и книговеда XXI века Шамсаддина Абдульгани Нухеви Халисагарызаде и научно-теоретической конференции посвященный 100 лети Азербайджанской Демократической Республики. Было принято решения по двум вопросам
На собрании также было решено заключение научно-технического соглашения на 2018-2025 годы между Институтом Генетических Ресурсов и Институтом Зоологии и ШРНЦ НАНА и было решено послать предложение в противоположные стороны для заключения соглашения.