Noy 02, 2017 | 09:51
Görkəli amerikalı bioloq və genetik, Nobel mükafatı laureatı , 89 yaşlı Ceyms Uotson Sankt-Peterburq dövlət Universitetinin Fəxri elmlər doktoru mantosunu aldı.. Bu ada, o XX əsrin II yarısında molekulyar biologiyanın inkişafını müəyyənləşdirən elmi kəşflərinə görə layiq görülmüşdür. Təntənəli mərasimin axırında DNT ikiqat spiralını ilk kəşfedən alim tələbələrə öz elmi fəaliyyəti və həyatı barədə danişıb, akademik karyera qurmaq istəyənlərə məsləhətlər verdi.
Ceyms Uotson 15 yaşinda universitetə daxil olub, elmi fəaliyyətinin əvvəllərində ornitologiya ilə məşgul olub, sonralar onu qenetika sahəsi maraqlandırdı və 1962-ci ildə ( həmkarları Frensis Krİk və Moris Uilkinson ilə birgə) biologiya, tibb və başqa elmlər sahəsində yeni eranın başlanğici olan- ikiqat DNT spiralaninin strukturunun kəşfinə görə fiziologiya və tibb sahəsində Nobel mükafatı aldi. Bundan başqa, Ceyms Uotson uzun illər boyu onkoloqiya ilə məşğul olub, 25 il Kold-Sprinq- Xarbor laboratoriyasında xərçəng xəstəliyinin qenetikasının tədqiqi ilə məşğul olub. Alim həmçinin insan DNT-nin ardicıllığını acıqlayan “İnsan Qeni” lahiyəsini yaradıb, axırıncı illər isə psixiı xəstəliklərin qenlərinin araşdırılması ilə məşgul olur.
Sankt-Peterburq dövlət Universiteti ilə Ceyms Uotsonu keçmiş uzunmüddətli əlaqələr bağlayır. Dəfələrlə o həmin universitetin tələbələri qarşısında məruzələrlə çıxış edıb. Sankt-Peterburq dövlət Universitetindəki indiki, çıxışında o qeyd etdi, ki,” DNT ikiqat spiralının kəşfinin 65 ili bitir və mən bu gün səbirsizliklə müxtəlif elm sahələrində yeni nailiyyətlər, böyük çevrilişlər gözləyirəm. İstərdim uzun müddət yaşayım ki, bizim biokimya və DNT sahəsindəki işlərimizin müvəffəqiyyətlə başa çatmasını görəm. Ümidvaram ki, axırıncı beş il müddətində biz xərçənglə mübarizə sahəsində əhəmiyyətli nəticələr əldə edib, bu qorxunc xəstəliyə qalib gələk”.
Heç də hər bir alimə “Elmdə 75 qeyri-darıxdırıcı(sıxıntısız) il” keçirmək şansı verilmir”. Tədbir iştirakçıları qarşısında “Elmdə 75 qeyri-darıxdırıcı il” adlı məruzəsiylə cıxış edən, tədqiqatçı universitet tələbələri qarşısında gələcək planları barədə və özünün “Sıxıntıdan çəkinin. Elmdə yaşanan həyati dərslər” kitabında təsvir edilmiş həyati qaydaları barədə paylaşıb. ,
“ Vəhylə deyil, təcrübə ilə diktə olunan məsləhətlərə əməl edin. Mən, dinə inanmayaraq, əsaslanmayan bir mühitdə böyümüşəm. Xristianlığın əsas ideyalarını inkar etmirəm, özümüzü xristian kimi aparmışıq. Mən allaha inanmıram”. İkiüzlülük, ictimai qaydalara riayət etmək özünəhörməti sarsıdır. Heç vaxt yalan olanı deməyin, həmişə doğru olanı dəstəkləyin. Bu heç də asan olmur, xüsusiylə siyasətçilər və ya əvvəllər olduğu kimi din xadimlərinin təsdiqlədikləri müəyyən inanclar, əqidələr, etiqadlar diqtə edilirsə. Məsələn, Qalileyin fikirləri kilsə tərəfindən, ya da genetiklərin fikirləri Stalin tərəfindən təkzib edilərək, boğularaq, onun ardıcılı bib-birin ardınca yalanlar püskürən Lısenkonun fikirlərini təsdiqləyirdilər”
“Heç də təəccüblənməyin kı, cavan alimləri həyasız hesab edirlər. Bu onların təqsiri deyil. Qeorgi Qamov mənə deyəndəki, mən ona Landaunu xatırladıram, həmin vaxt bu mənim üçün həyatımda ən böyük kompliment idi. Əlbəttə, mən azca utanmaz,ədəbaz oldum, neyləyim, özümdə bu hissl boğa bilmədim”.
“İnsanlar barədə nə düşünürdümsə, onu da deyirdim, lakin Amerikada axmağa demək olmaz ki, sən axmaqsan. Halbuki, elmdə də çoxlu axmaqlar var”.
“ İdeyalar amillərdən vacibdir. Universitetdə əsasən mən nəyi öyrəndim,- amillərdən ideyalar fikirləşmək və çıxarmaq. Mendeleyev də həmin işlərlə məşğul idi- amillərdən sistem topladı. Öz həyatımı ideyala sərf etmək-məhz bu mənim üçün ən vacibi sayılırdı”.
“Cavanlıqda biliklər bazası kifayət qədər olmadığından, ideyalar nadir halda yaranır. Buna görə başqalarının ideyalarıyla taniş olmaq mütləq vacibdir.. Universitetdə ən vacib hadisələrdən biri- Ervin Şredinqerin “ Həyat nədir?”kitabına rast gəlməyimdir. Həmin kitabda deyilir ki, informasiyanın ötürülməsi həyatın vacib elementlərindən biridir. Kitabı oxuduqdan sonra mən qərara gəldim ki,genetika sahəsi, mənim məşğul olduğum quşların miqrasiyasınin öyrənilməsindən, daha vacıbdir.”
“Özünüzə cavan elmi rəhbər seçin, çox güman ki, hər halda o, artıq öyrənilmiş mövzuyla deyil yeni mövzuyla məşgul olacaqdır. Beləliklə, siz yeni mövzuyla əvvəlindən məşgul olacaqsınız. Nəyisə gec əldə etməkdən, qazanmaqdansa, işin əvvəlində, kökündə durmaq daha yaxşıdır.*
“Heç vaxt əhəmiyyətsiz mövzularla məşğul olmayın.Həmişə əhəmiyyətli, mühüm mövzuları seçin, gümüş yox qızıl uğrunda mübarizə aparın. İrəliyə baxaraq, fikirləşək başa düşdüm ki, qızıl – genetika və DNT olacaqdır. Qərara aldım ki, dissertasiyanı müdafiə etdikdən sonra DNT-lə məşğul olum.”
“Səviyyəlı, tanınmış universitetə daxil olmaq daha yaxşıdır. Burada ağıllı insanlara rast gəlmək olur. Hər hansı başqa bir adı universitetə düşərsinizsə, adi insanlarla rastlaşacaqsınız.*
“Öz ideyalarını başqa insanlarla paylaşmaq əhəmiyyətlidir. Rozalind Franklin bizim yarışı qazanmalıydi, DNT-nin strukturunu kəşf etməliydi, təəsüf ki, o heç kəslə ünsiyyət qurmurdu. DNT-nin spiralşəkilli olmaması onun ideyasıydı, o elə fikirləşirdiki o, hər şeyi bilir. Öz dövrünün dahi kimyaçısı Laynus Polinq kimyada dəhşətli, qorxunc bir səhvə yol verdi. O, mövcud ola bilməyən DNT strukturunu təqdim etmişdir. Problem ondadır ki, Polinq kimyanı bilməyən həyat yoldaşından başqa heç kəslə ünsiyyət etmirdi. Lakin biz bir- birimizlə- ən vacibi də-başqa insanlarla da ünsiyyət edirdik.

Ноя 02, 2017 | 09:51
Выдающийся американский биолог и генетик, лауреат Нобелевской премии 89-летний Джеймс Уотсон получил мантию почетного доктора Санкт-Петербургского госуниверситета. Этого звания он удостоен за открытия, определившие развитие молекулярной биологии во второй половине ХХ века. По завершении торжественной церемонии первооткрыватель двойной спирали ДНК рассказал универсантам о своей жизни в науке и дал советы тем, кто только начинает строить свою академическую карьеру.
Джеймс Уотсон поступил в университет в 15 лет и в начале своего научного пути занимался орнитологией, затем его увлекла генетика, и в 1962 году он (вместе с коллегами Фрэнсисом Криком и Морисом Уилкинсом) получил Нобелевскую премию по физиологии и медицине - за открытие структуры двойной спирали ДНК, ставшее началом новой эры в биологии, медицине и других областях науки. Кроме того, много лет Джеймс Уотсон посвятил работе в области онкологии, четверть века он руководил лабораторией Колд-Спринг-Харбор, где вел исследования генетики рака. Ученый также создал проект “Геном человека” по расшифровке последовательности человеческой ДНК, а в последние годы занялся поиском генов психических заболеваний.
С Санкт-Петербургским госуниверситетом Джеймса Уотсона связывают давние отношения. Он не раз выступал в вузе с лекциями для студентов. Выступая в СПбГУ в этот раз, Джеймс Уотсон отметил: “Открытию двойной спирали ДНК исполнилось 65 лет, и сегодня я с нетерпением жду новых свершений в различных областях науки. Я хотел бы прожить достаточно долго для того, чтобы наша работа и в области ДНК, и в области биохимии была завершена успешно. Уверен, что в ближайшие пять лет мы сможем достичь значительных результатов на поприще борьбы с раком и наконец победить эту страшную болезнь”.
Далеко не каждому ученому выпадает шанс провести “Семьдесят нескучных лет в науке” - так назвал Джеймс Уотсон лекцию, которую смогли прослушать гости церемонии. Исследователь поделился с универсантами и планами на будущее, и своими правилами жизни, изложенными в книге “Избегайте занудства. Уроки жизни, прожитой в науке”:
*Следуйте только тем советам, которые продиктованы опытом, а не откровением. Я вырос без всякой опоры на религию. Хотя вели мы себя по-христиански, и основные идеи христианства я не отвергаю. Я только в бога не верю.
*Лицемерие, попытки угодить общественному мнению подрывают ваше самоуважение. Никогда не говорите ничего, что является ложью, придерживайтесь правды. Это бывает непросто, особенно если политики или, как раньше, религиозные деятели навязывают вам определенные убеждения. Есть пример Галилея, которого подавляла католическая церковь, или генетики, которую пытался подавить Сталин, выдвигая своего ставленника Лысенко, извергавшего одну ложь за другой.
*Не удивляйтесь тому, что молодых ученых все считают наглыми. Это не их вина. Когда Георгий Гамов сказал мне, что я напоминаю ему Ландау, для меня в тот момент это был величайший комплимент в моей жизни. И, конечно же, я стал немного наглым, но не мог ничего с этим поделать.
*Я стал говорить людям то, что я думаю, а в Америке нельзя говорить дураку, что ты считаешь его дураком. Хотя даже в науке много дураков.
*Идеи важнее, чем факты. Главное, чему я научился в университете, - это думать и выводить идеи из фактов. Менделеев занимался тем же самым - из фактов собирал систему. Именно это казалось мне самым важным - посвятить свою жизнь идее.
*В молодости идеи появляются редко, потому что базы знаний недостаточно. Поэтому нужно знакомиться с идеями других людей. Одно из важных событий в моей университетской жизни - знакомство с книгой Эрвина Шредингера “Что такое жизнь?”, в которой говорилось, что передача информации является важным элементом жизни. Прочитав эту книгу, я понял, что это намного интереснее, чем миграции птиц, которыми я хотел заниматься ранее.
*Выбирайте себе молодого научного руководителя, потому что, скорее всего, он будет заниматься новой темой, а не чем-то уже известным. Тогда вы будете заниматься новой темой с самого начала. Лучше стоять у истоков, чем подхватывать что-то позднее.
*Никогда не занимайтесь неважными темами. Всегда пытайтесь выбрать важное, великое занятие, боритесь за золото, а не за серебро. Когда я смотрел вперед и думал о том, что будет золотом, я понял, что это будет генетика и ДНК. Поэтому я решил, что после того, как я защищу диссертацию, я займусь ДНК.
*Очень полезно поступать в хорошие университеты. Это место, где можно встретить умных людей. А если вы попадете в какой-нибудь другой университет, вас ждут обычные люди.
*Важно обсуждать свои идеи с другими людьми. Розалинд Франклин должна была выиграть нашу гонку, должна была открыть структуру ДНК, но, к сожалению, она ни с кем не общалась. У нее была идея, что ДНК - это не спираль, и она думала, что все знает. Величайший химик того времени Лайнус Полинг допустил ужасающую ошибку в химии. Он предложил структуру ДНК, которая не могла существовать. Проблема в том, что Полинг не общался ни с кем, кроме жены, которая химии не знала. А мы общались друг с другом и - что важно - с другими людьми