Noy 02, 2017 | 09:51
Görkəli amerikalı bioloq və genetik, Nobel mükafatı laureatı , 89 yaşlı Ceyms Uotson Sankt-Peterburq dövlət Universitetinin Fəxri elmlər doktoru mantosunu aldı.. Bu ada, o XX əsrin II yarısında molekulyar biologiyanın inkişafını müəyyənləşdirən elmi kəşflərinə görə layiq görülmüşdür. Təntənəli mərasimin axırında DNT ikiqat spiralını ilk kəşfedən alim tələbələrə öz elmi fəaliyyəti və həyatı barədə danişıb, akademik karyera qurmaq istəyənlərə məsləhətlər verdi.
Ceyms Uotson 15 yaşinda universitetə daxil olub, elmi fəaliyyətinin əvvəllərində ornitologiya ilə məşgul olub, sonralar onu qenetika sahəsi maraqlandırdı və 1962-ci ildə ( həmkarları Frensis Krİk və Moris Uilkinson ilə birgə) biologiya, tibb və başqa elmlər sahəsində yeni eranın başlanğici olan- ikiqat DNT spiralaninin strukturunun kəşfinə görə fiziologiya və tibb sahəsində Nobel mükafatı aldi. Bundan başqa, Ceyms Uotson uzun illər boyu onkoloqiya ilə məşğul olub, 25 il Kold-Sprinq- Xarbor laboratoriyasında xərçəng xəstəliyinin qenetikasının tədqiqi ilə məşğul olub. Alim həmçinin insan DNT-nin ardicıllığını acıqlayan “İnsan Qeni” lahiyəsini yaradıb, axırıncı illər isə psixiı xəstəliklərin qenlərinin araşdırılması ilə məşgul olur.
Sankt-Peterburq dövlət Universiteti ilə Ceyms Uotsonu keçmiş uzunmüddətli əlaqələr bağlayır. Dəfələrlə o həmin universitetin tələbələri qarşısında məruzələrlə çıxış edıb. Sankt-Peterburq dövlət Universitetindəki indiki, çıxışında o qeyd etdi, ki,” DNT ikiqat spiralının kəşfinin 65 ili bitir və mən bu gün səbirsizliklə müxtəlif elm sahələrində yeni nailiyyətlər, böyük çevrilişlər gözləyirəm. İstərdim uzun müddət yaşayım ki, bizim biokimya və DNT sahəsindəki işlərimizin müvəffəqiyyətlə başa çatmasını görəm. Ümidvaram ki, axırıncı beş il müddətində biz xərçənglə mübarizə sahəsində əhəmiyyətli nəticələr əldə edib, bu qorxunc xəstəliyə qalib gələk”.
Heç də hər bir alimə “Elmdə 75 qeyri-darıxdırıcı(sıxıntısız) il” keçirmək şansı verilmir”. Tədbir iştirakçıları qarşısında “Elmdə 75 qeyri-darıxdırıcı il” adlı məruzəsiylə cıxış edən, tədqiqatçı universitet tələbələri qarşısında gələcək planları barədə və özünün “Sıxıntıdan çəkinin. Elmdə yaşanan həyati dərslər” kitabında təsvir edilmiş həyati qaydaları barədə paylaşıb. ,
“ Vəhylə deyil, təcrübə ilə diktə olunan məsləhətlərə əməl edin. Mən, dinə inanmayaraq, əsaslanmayan bir mühitdə böyümüşəm. Xristianlığın əsas ideyalarını inkar etmirəm, özümüzü xristian kimi aparmışıq. Mən allaha inanmıram”. İkiüzlülük, ictimai qaydalara riayət etmək özünəhörməti sarsıdır. Heç vaxt yalan olanı deməyin, həmişə doğru olanı dəstəkləyin. Bu heç də asan olmur, xüsusiylə siyasətçilər və ya əvvəllər olduğu kimi din xadimlərinin təsdiqlədikləri müəyyən inanclar, əqidələr, etiqadlar diqtə edilirsə. Məsələn, Qalileyin fikirləri kilsə tərəfindən, ya da genetiklərin fikirləri Stalin tərəfindən təkzib edilərək, boğularaq, onun ardıcılı bib-birin ardınca yalanlar püskürən Lısenkonun fikirlərini təsdiqləyirdilər”
“Heç də təəccüblənməyin kı, cavan alimləri həyasız hesab edirlər. Bu onların təqsiri deyil. Qeorgi Qamov mənə deyəndəki, mən ona Landaunu xatırladıram, həmin vaxt bu mənim üçün həyatımda ən böyük kompliment idi. Əlbəttə, mən azca utanmaz,ədəbaz oldum, neyləyim, özümdə bu hissl boğa bilmədim”.
“İnsanlar barədə nə düşünürdümsə, onu da deyirdim, lakin Amerikada axmağa demək olmaz ki, sən axmaqsan. Halbuki, elmdə də çoxlu axmaqlar var”.
“ İdeyalar amillərdən vacibdir. Universitetdə əsasən mən nəyi öyrəndim,- amillərdən ideyalar fikirləşmək və çıxarmaq. Mendeleyev də həmin işlərlə məşğul idi- amillərdən sistem topladı. Öz həyatımı ideyala sərf etmək-məhz bu mənim üçün ən vacibi sayılırdı”.
“Cavanlıqda biliklər bazası kifayət qədər olmadığından, ideyalar nadir halda yaranır. Buna görə başqalarının ideyalarıyla taniş olmaq mütləq vacibdir.. Universitetdə ən vacib hadisələrdən biri- Ervin Şredinqerin “ Həyat nədir?”kitabına rast gəlməyimdir. Həmin kitabda deyilir ki, informasiyanın ötürülməsi həyatın vacib elementlərindən biridir. Kitabı oxuduqdan sonra mən qərara gəldim ki,genetika sahəsi, mənim məşğul olduğum quşların miqrasiyasınin öyrənilməsindən, daha vacıbdir.”
“Özünüzə cavan elmi rəhbər seçin, çox güman ki, hər halda o, artıq öyrənilmiş mövzuyla deyil yeni mövzuyla məşgul olacaqdır. Beləliklə, siz yeni mövzuyla əvvəlindən məşgul olacaqsınız. Nəyisə gec əldə etməkdən, qazanmaqdansa, işin əvvəlində, kökündə durmaq daha yaxşıdır.*
“Heç vaxt əhəmiyyətsiz mövzularla məşğul olmayın.Həmişə əhəmiyyətli, mühüm mövzuları seçin, gümüş yox qızıl uğrunda mübarizə aparın. İrəliyə baxaraq, fikirləşək başa düşdüm ki, qızıl – genetika və DNT olacaqdır. Qərara aldım ki, dissertasiyanı müdafiə etdikdən sonra DNT-lə məşğul olum.”
“Səviyyəlı, tanınmış universitetə daxil olmaq daha yaxşıdır. Burada ağıllı insanlara rast gəlmək olur. Hər hansı başqa bir adı universitetə düşərsinizsə, adi insanlarla rastlaşacaqsınız.*
“Öz ideyalarını başqa insanlarla paylaşmaq əhəmiyyətlidir. Rozalind Franklin bizim yarışı qazanmalıydi, DNT-nin strukturunu kəşf etməliydi, təəsüf ki, o heç kəslə ünsiyyət qurmurdu. DNT-nin spiralşəkilli olmaması onun ideyasıydı, o elə fikirləşirdiki o, hər şeyi bilir. Öz dövrünün dahi kimyaçısı Laynus Polinq kimyada dəhşətli, qorxunc bir səhvə yol verdi. O, mövcud ola bilməyən DNT strukturunu təqdim etmişdir. Problem ondadır ki, Polinq kimyanı bilməyən həyat yoldaşından başqa heç kəslə ünsiyyət etmirdi. Lakin biz bir- birimizlə- ən vacibi də-başqa insanlarla da ünsiyyət edirdik.

Nov 02, 2017 | 09:51
The outstanding biologist and genetic, Nobel Prize laureate, 89 years old James Watson gained the name of the Doctor of Honorary Sciences of Saint Petersburg State University. He was deserved this name for his scientific discovers which defining the development of molecular biology in the second part of the XX century. At the end of the ceremonial event the scholar who discovered DNA double spiral spoke about his scientific action and life to the students, and advised them who wanted to make academic career.
James Watson entered the university at the age of 15, the beginning of his scientific action he was busy with ornithology then he was interested in genetics and in 1962 (with his colleagues Francis Crick and Maurice Wilkinson) he gained Nobel Prize in the field of physiology and medicine for his discover of double DNA spiral- that was the beginning of new era in the field of biology, medicine and other sciences. Besides that, James Watson was busy with oncology during many years, and with the exploration of the genetics of cancer disease in Cold-Spring-Harbor laboratory for 25 years. The scholar had also made “Human Genetics” project explaining consistency of human DNA, and in the last years he was busy with exploring the genetics of psychological diseases.
Past relations connect James Watson with Saint Petersburg State University. He reported in front of the students of this university for many times. He noted in the performance in Saint Petersburg State University that, “It is 65 years of DNA double spiral discover and today I wait new successes, big revolutions in different science fields. I want to live more for seeing accomplishing our works in biochemists and DNA field successfully. I hope that we will get important results in cancer struggle field for five years, and will gain a victory in this terrible disease”.
Each scholar doesn’t have a chance as spending “75 unsatisfactory years in science”. He performed with the report named “75 unsatisfactory years in science”, in front of the participants he spoke about his future plans and life rules in the book named “Avoid the trouble. Life lessons in science”.
“Follow the rules dictated by practice. I have grown up in the environment that doesn’t believe religion. I don’t deny the main ideas of Christianity, we have attitude such as a Christian. I don’t believe in God”. Hypocrisy, follow the social rules shake self-respect. Don’t tell a lie, always support faithfulness. It is not easy, especially for politicians, and religious figures who support definite believes. For example, the opinions of Galileo had been rejected by church or the opinions of genetics by Stalin and supported their successive, liar Lysenko’s opinions”.
“Don’t wonder that, they consider the young scholars shameless. It is not their guilt. When George Gamow said me that, I reminded him Landau, it was the biggest compliment for me in my life. Surely, I turned a bit shameless, boastful, but I couldn’t influence myself”.
“I told people everything that I thought, but in America it is impossible to say idiot to an idiot. Whereas, there are many idiots in science too”.
“Ideas are important from factors. What I learned from university- to think ideas from factors. Mendeleev was busy with these works too- he collected system from factors. To spend my life to factors-it was the most important for me”.
“Because of not having knowledge base in youth, the ideas appear rarely. That is why it is important to know other's ideas. The most important event in the university for me is to meet “What is life” book of Ervin Schrodinger. In the same book it is said that the transmission of information is one of the important elements of life. After reading the book I decided that, genetics field is more important than learning of the migration of birds that I am busy with”.
“Choose a young scientific leader to you, perhaps he will busy with the new theme. So, you will busy with the new theme from the beginning”.
“Don’t be busy with unimportant themes. Always choose important themes, struggle for gold not for silver. I understand that the gold- will be genetics and DNA. I decided, to be busy with DNA after the defense of the dissertation”.
“It is better to enter the well-known university. You can meet clever people here. If you enter an ordinary university you will meet ordinary people”.
It is important to share you ideas with others. Rosalind Franklin had to win our competition, discover the structure of DNA, it is a pity, he didn’t connect anybody. It was his idea that DNA was not spiral figure; he thought that he knew everything. The outstanding chemist of his period Lanus Poling made a terrible mistake in chemistry. He presented the DNA structure that couldn’t be exist. The problem is that Poling didn’t connect anybody besides his wife who didn’t know chemistry. But we connect one another, even others”.