Okt 15, 2017 | 08:35
9-11 Oktyabr 2017-ci il tarixində Türkiyənin Qars şəhərində“Qafqazda Xalq Mədəniyyəti” adlı beynəlxalq konfrans keçirilib. Konfrans, bu il 25 illiyini qeyd edən Qars Kafqaz Universitetinin rəhbərliyinin dəstəyi ilə universitetin professoru azərbaycanlı alim Rafiq İmraninin başçılığı altında fəaliyyət göstərən “Aşıq Ədəbiyyatı və Sənəti Araşdırma Mərkəzi” tərəfindən həyata keçirilib. Konfransda müxtəlif ölkələrdən 150-yə yaxın alim iştirak edib.Onlar iyirmi seksiyada Qafqazda xalq mədəniyyəti, dil və ədəbiyyat, folklor, musiqi, adət və ənənələrlə bağlı hazırladıqları məruzələrlə çıxış edib.
Konfransın ikinci günü Ankara Dövlət Türk Xalq Musiqi Xoru və Ansambılı, İranın cənubi azərbaycanlılarından ibarət olan məşhur “Dalğa” qrupu, Gürcüstanın “Axısxa” rəqs qrupu kosert proqramı ilə çıxış edib, əsl bayram-əhval ruhiyyəsi yaradıblar.
Konfransda AMEA ŞREM-in “Tarixi-İrs və Etnoqrafiya” şöbəsinin əməkdaşları Rahim Həsənov (şöbə müdiri), Ramil Teymurov və Nərgiz Əsədullayeva “Kuzeybatı Azerbaycanda XVIII-XX yüzyıllarda sanat (mezar taşları)”, Elşən Abdurahmanov (elmi işçi) “Azerbaycan halk kültüründe taşla bağlı inanclar” mövzusunda çıxışlar etmişlər. İştirakçılar sertifikat və hədiyyələrlə təltif edilmişlər.

The participation of ANAS SRSC employees in the international conference
On October 11, 2017 the international conference named “Folk Culture in Caucasia” was held in Turkey, Kars. The conference was realized by “Ashug Literature and art research center” acting headed by the professor of the university Azerbaijanian scholar RafigImrani with the support of Kars Caucasian University that celebrated 25th anniversary. In the congress about 150 scholars from different countries participated. The performed with the reports of folk culture in Caucasia, language and literature, folklore, music, traditions in 20 sections.
In the second day of the conference Ankara State Turk Folk Music Chorus and Ensemble, famous “Dalga” group consisting of southern Azerbaijanis of Iran, “Ahisha” dance group of Georgia performed with concert programme, created a spirit of holiday mood.
In the conference the employees of ANAS SRSC “Historical-heritage and Ethnography” department Rahim Hasanov (head of the department), RamilTeymurov and NargizAsadullayeva participated with the theme of “Art in North-west part of Azerbaijan in the XVIII-XX century (gravestones)”, ElshenAbdurrahmanov with (scientific worker) “Beliefs related to stones in Azerbaijan”. The participants were awarded with certificates and different presents.