Okt 15, 2017 | 08:35
9-11 Oktyabr 2017-ci il tarixində Türkiyənin Qars şəhərində“Qafqazda Xalq Mədəniyyəti” adlı beynəlxalq konfrans keçirilib. Konfrans, bu il 25 illiyini qeyd edən Qars Kafqaz Universitetinin rəhbərliyinin dəstəyi ilə universitetin professoru azərbaycanlı alim Rafiq İmraninin başçılığı altında fəaliyyət göstərən “Aşıq Ədəbiyyatı və Sənəti Araşdırma Mərkəzi” tərəfindən həyata keçirilib. Konfransda müxtəlif ölkələrdən 150-yə yaxın alim iştirak edib.Onlar iyirmi seksiyada Qafqazda xalq mədəniyyəti, dil və ədəbiyyat, folklor, musiqi, adət və ənənələrlə bağlı hazırladıqları məruzələrlə çıxış edib.
Konfransın ikinci günü Ankara Dövlət Türk Xalq Musiqi Xoru və Ansambılı, İranın cənubi azərbaycanlılarından ibarət olan məşhur “Dalğa” qrupu, Gürcüstanın “Axısxa” rəqs qrupu kosert proqramı ilə çıxış edib, əsl bayram-əhval ruhiyyəsi yaradıblar.
Konfransda AMEA ŞREM-in “Tarixi-İrs və Etnoqrafiya” şöbəsinin əməkdaşları Rahim Həsənov (şöbə müdiri), Ramil Teymurov və Nərgiz Əsədullayeva “Kuzeybatı Azerbaycanda XVIII-XX yüzyıllarda sanat (mezar taşları)”, Elşən Abdurahmanov (elmi işçi) “Azerbaycan halk kültüründe taşla bağlı inanclar” mövzusunda çıxışlar etmişlər. İştirakçılar sertifikat və hədiyyələrlə təltif edilmişlər.

Окт 15, 2017 | 08:35
9-11 октября 2017 год в Турции в городе Карс было проведена международная конференция на тему « Народная Культура на Кавказе». Конференция была проведена с поддержкой Кавказского Университета Карс отмечающее 25-ти летие во главе с его профессором , азербайджанским ученым Рафик Имран и возглавляющим им « Центром Исследования Ашугской Литературы и Искусства» . На конференции присутствовали около 150-ти ученых из разных стран. Они выступали на 20-ти секциях с докладами на темы связанные с Народной Культурой на Кавказе, с фольклором, литературой и речью, музыкой , традициями и обычаями.
На второй день конференции коллективы: Тюркский Национальный Государственный Музыкальный Ансамбль и Хор Анкары, известная группа « Далга» из Ирана состоящая из южных азербайджанцев, Танцевальная группа «Ахыска» из Грузии создали истинное праздничнее настроение.
На конференции выступали с докладом на тему « Надгробные памятники северо-западного Азербайджана в XVIII-XX столетиях», сотрудники отдела « Историческое Наследие и Этнография» ШРНЦ НАНА: руководитель отдела Рагим Гасанов, РамильТеймуров и НаргизАсадуллаева и научный сотрудник Ельшан Абдурахманов с докладом на тему « Религиозные Веры, связанные с камнем в народной культуре Азербайджана . Участники конференции награждены сертификатами и подарками.