Sen 08, 2017 | 07:27
31.08.2017-ci il tarixdə Şəki şəhəri R.Əfəndiyevin ev muzeyində Dini Qurumlarla iş üzrə Dövlət Komitəsinin Şəki bölgəsi üzrə şöbəsi, AMEA ŞREM-in Gənc Alimlər və Mütəxəssislər Şurası, Şəki İslam Kollecinin təşkilatçılığı ilə R.Əfəndiyevin vəfatının ildönümü qeyd edildi. Tədbiri giriş sözü ilə açan Dini Qurumlarla iş üzrə Dövlət Komitəsinin Şəki bölgəsi üzrə şöbə rəhbəri Gündüz Paşayev R.Əfəndiyevin anım gününün qeyd edilməsini Azərbaycan dövlətinin milli ziyalılarımıza verdiyi dəyərin göstəricisi kimi vurğuladı. Tədbirin davamında Şəki bölgə qazısı Kamran əfəndi R.Əfəndiyevin elmi, pedaqoji və dini sahədə göstərdiyi fəaliyyəti, o cümlədən yaşadığı dövrdə dini vəziyyət haqda söhbət açdı.
AMEA ŞREM-in Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri Rahim Həsənov görkəmli pedaqoq, ədib, dramaturq R.Əfəndiyevin nəinki Şəki qəzası çərçivəsində, həmçinin Azərbaycan elminə, ictimaiyyətinə verdiyi tövhələrdən danışdı. R.Əfəndiyevin “Arvad məsələsi” əsərinin əsgi əlifbadan müasir Azərbaycan qrafikasına çevrilərək, ictimaiyyətə təqdim olunduğunu qeyd etdi. Anım gününün sonunda görkəmli mütəfəkkirin ruhuna dua oxundu.

Sep 08, 2017 | 07:27
In 31.08.2017 it was celebrated the anniversary of R.Efendiyevʹs death with the organization of Sheki Islam College, Young Scientists and Specialists Council of SRSC, ANAS, Sheki brunch of State Committee on the work with Religious Organizations in Sheki, R.Efendiyevʹs house museum. Head of the department on Sheki region of State Committee on the work with Religious Organizations Gunduz Pashayev noted the celebration of R.Efendiyevʹs Memorial Day as the value given by the Azerbaijan Republic to our national scientists. In the continuation of the event Sheki Region Confessor Kamran Efendi informed about the actions of R.Efendiyev in scientific, pedagogical and religious field, also about religious situation in his life period.
The chairman of Young Scientists and Specialists Council of SRSC, ANAS Rahim Hesenov spoke about the contributions of outstanding pedagogue, writer, playwright R.Efendiyev to not only Sheki, but also Azerbaijan science, community. He noted about introducing R.Efendiyevʹs “Woman problem” play translating to Azerbaijan alphabet from the ancient one. At the end it was prayed to the outstanding thinker.