İyl 31, 2017 | 05:36
Azərbaycan Respublikasının prezidenti yanında Elmin İnkişaf Fondu, AMEA, AMEA ŞREM-in təşkilatçılığı ilə “Azərbaycanın şimal-qərb bölgəsi timsalında aqrar sahənin inkişafı üzrə innovativ tədbirlər paketi və aqro-ekoloji modelin işlənib hazırlanması” layihəsi çərçivəsində “Azərbaycanda ipəkçiliyin müasir innovativ texnologiyalarla inkişafı” mövzusunda Şəki Regional Elmi Mərkəzin iclas zalında regional seminar keçirilmişdir. Seminarda Şəki, Zaqatala və Oğuz rayon İcra hakimiyyəti aparatının aqrar məsələləri üzrə mütəxəssisləri, rayon Kənd Təsərrüfatı idarəsinin əməkdaşları, İpəkçilik sahəsində təcrübəli fermerlər və Şəki Regional Elmi Mərkəzin əməkdaşları, həmçinin layihə icraçıları iştirak etmişlər.
ŞREM-in elmi işlər üzrə direktor müavini, biologiya üzrə PhD F.Əzizov açdı, iştirakçıları salamladı, layihə barədə, onun məqsədi və vəzifələri haqqında ümumi məlumat verdikdən sonra ŞREM-in direktoru, f. üzrə PhD, dos. Y.H.Şükürlü “Ekoloji təmiz ipək istehsalı ilə bağlı qoyulan tələblər” mövzulu çıxışında ipəkçiliyin ölkəmiz üçün mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyini xüsusi vurğuladı.
“Tut ipəkqurdunun seleksiyası” şöbəsinin rəhbəri, biologiya üzrə PhD Q.Bəkirov “Tut ipəkqurdunun ŞREM-də əldə olunmuş iqtisadi baxımdan səmərəli cins və hibridləri” mövzusu üzrə məruzə etdi.
ŞREM-in “Molekulyar biofizika” şöbəsinin elmi işçisi Bəkirova Yevgeniya tərəfindən “Azərbaycanda tut ipəkqurdunun süni yemlə yemləndirilməsi üçün ilkin tədqiqatlar” mövzusunda məruzə dinlənildi.
AMEA Genetik Ehtiyyatlar İnstitutunun nümayəndəsi, biologiya üzrə PhD A.Məmmədov “Tut ipəkqurdunun molekulyar genetik metodlarla öyrənilməsi” haqqında məruzə ilə çıxış etdi.
Azərbaycan Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin Şəki Kənd Təsərrüfatı idarəsinin mütəxəssisi S.Abdurahmanov introduksiya olunmuş tut tinglərinin Şəki rayonunda böyümə və inkişafı barədə geniş məlumat verdi.
Bütün məruzələr iştirakçılar tərəfindən maraqla dinlənilmiş, mövzular ətrafında diskussiya aparılmış, müzakilər edilmiş, hər bir təklif qeydə alınmışdır.
Verilən təkliflərə əsasən gələcəkdə baramaçılıq, ipəkçilik, tut ipəkqurdunun və tut tinglərinin yetişdirilməsi sahəsində bütün təşkilatların birgə fəaliyyətinin vacibliyi məqsədəuyğun hesab edilmişdir.

Jul 31, 2017 | 05:36
Regional seminar was held in the meeting hall of Sheki Regional Scientific Center with the organization of Science Development Fund near the president of the Azerbaijan Republic, ANAS, ANAS SRSC, in the frame of the project of “Preparing innovative events and agro-ecological model on the development of agrarian field in the image of north-west part of Azerbaijan” in the theme of “Development of sericulture with modern innovative technologies in Azerbaijan”. In the seminar the specialists on agrarian issues of Sheki, Zagatala, Oguz executive power apparatus, employees of region Agriculture Department, experienced farmers on Sericulture field and employees of Sheki Regional Scientific Center, also project performers attended.
Assistant director on scientific works of SRSC, PhD on biology F.Azizov opened the meeting, greeted the participants, informed about the project, its purpose and job, then director of SRSC, PhD on physics, doc. Y.H.Shukurlu pointed important importance of sericulture for our republic in his report on the theme of “The demands about ecological pure silk production”.
Head of “Selection of mulberry silkworm” department, PhD on biology G.Bakirov reported about “Economically efficient sort and hybrids on mulberry silkworm gained in SRSC”.
Scientific worker of “Molecular biophysics” department Yevgenia Bakirova reported on the theme of “The first researches for feeding mulberry silkworm with artificial feed in Azerbaijan”.
The delegate of ANAS, the Institute of Genetic Resources, PhD on biology A.Memmedov reported about “Learning of mulberry silkworm with molecular genetic methods”.
The specialists of Sheki Agriculture office of Ministry of Agriculture of Azerbaijan S.Abdurahmanov informed about “Growing introduced mulberry saplings in Sheki region”.
All the reports were listened by the participants, exchanged ideas, and each offer was noted.
According to the offers it was considered expedient the importance of joint action in the field of growing mulberry saplings, mulberry silkworm, sericulture, cocoon production in the future.