Apr 07, 2017 | 12:06
Şəkidə 9 xarici ölkədən gəlmiş nümayəndələrin iştirakı ilə “İqlim dəyişiklikləri və kimyəvi reagentlər: İpəkçilikdə yeni axtarışlar” mövzusunda 8-ci beynəlxalq konfrans keçirilmişdir.
Konfrans Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası, Şəki Regional Elmi Mərkəzi və Qara Dəniz, Xəzər Dənizi və Mərkəzi Asiya ölkələrinin ipəkçilik assosiasiyalarının təşkilatçılığı ilə keçirilmişdir. Konfransda 9 ölkənin ipəkçilik və baramaçılıq üzrə 44 mütəxəssisi iştirak etmişdir.
Konfransda regionda ipəkçiliyin inkişaf perspektivləri, “İqlim dəyişikliklərinin Avropa, Qafqaz və Mərkəzi Asiya ipəkçiliyinə təsiri”, “Azərbaycanda ipəkçiliyin inkişafına innovasiyalı yanaşma”, “İpəkqurdu febrinin kontur vasitəsilə izotermik qüvvətləndirilməsi”, “İpəkqurdu məhsuldarlığına və barama keyfiyyətinə bioloji aktiv əlavələrin təsiri” kimi mövzularında müzakirələr aparılaraq təcrübə mübadilələri həyata keçirildi.
Konfrans çərçivəsində iştirakçılar Qax rayonu ərazisində yerləşən, təxmini quruluş tarixi 1960-lara dayanan Qax barama zavoduna baş çəkdi, buradakı mütəxəssislərlə fikir mübadiləsi apardılar. Daha sonra Zaqatala rayonu ərazisindəki tarixi və mədəni məkanlar ziyarət edən qonaqlar Azərbaycanın təbii gözəlliklərinə heyran qaldılar.
Zaqataladakı elmi və mədəni gəzinti başa çatdıqdan sonra qonaqlar Şəki şəhərindəki “Şəki-İpək” kombinatına səfər edib. Qonaqları kombinatın direktoru Nizami Qəribov şəxsən özü qarşıyalıb, ərazidə yerləşən barama və ipək emalı üzrə müxtəlif istehsalatlarla yaxından tanış edib. Qeyd olunub ki, tarixən ipəkçilik diyarı kimi tanınan Şəkidə son əsrlərdə əhalinin əsas məşğuliyyət sahələrindən biri də baramaçılıq olub. Burada ipəkçilik uzun inkişaf yolu keçib və ötən əsrin 80-ci illərində bu sahədə yüksək nailiyyətlər əldə edilib. Həmin illərdə rayonda bar verən toxmaçar bağlarının sahəsi 1300 hektara çatdırılmış, 400 tona yaxın barama istehsal olunmuşdu. Həmin dövrdə Şəkidə yaradılan İpək kombinatında 7 minə yaxın işçi çalışırdı. Rayonun kəndlərində isə 10 minə yaxın kümçü barama yetişdirilməsi ilə məşğul olurdu.
Qeyd edək ki, kombinatda istifadə olunan dəzganların tarixi və iş rejimi qonaqların diqqətini xüsusi cəlb edib. İpək kombinatında istehsal olunan məhsulların satışının həyata keçirildiyi “Şəki-İpək” mağazasına baş çəkən qonaqlar buradakı ipək şallar, kəlağayılar, ipək xalçalar, eləcə də diğər məhsullara xüsusi maraq göstərmişdir.
Qonaqlar həmçinin özəl kələğayı müəssisələrində baş çəkdilər, orada hazırlanan kəlağayı məhsulları, onalrın işlənməsi və boyanması texnologiyası ilə tanış oldular, onları maraqlandıran suallar cavablandırıldı.
Konfrans çərçivəsində qonaqlar Şəki Xan sarayına və Tarix-diyarşünaslıq muzeyinə getmiş, buradakı maddi və mədəni eksponatlarla tanış olmuş, xatirə şəkli çəkdirmişdilər. Qonaqlar Şəkinin Fazıl kəndində yaradılan “Labirint” Arxeologiya və Etnografiya muzeyinə getdilər, Şəkinin və bölgənin tarixi və etnografiyası, Şəkidə ipəkçiliyin yaradılması və inkişaf tarixinə dair maraqlı məlumatlar əldə etdilər.
Konfransın son günü qonaqlara sertifikatlar və konfransla bağlı olaraq xatirə hədiyyələri verilmişdir.

Apr 07, 2017 | 12:06
The 8th International Conference on the theme of"Climate change and chemical reagents: new searches in sericulture " with the participation of representatives from 9 different countries in Sheki.
The Conference was held with the organization of silk association ofAzerbaijan National Academy of Sciences and the Black Sea, the Caspian Sea and Central Asian countries. At the conference, 44 experts from 9 countries on sericulture and cocoon participated.
In the conference the discussions were taken on the themes like "Effection of climate changes to Europe, the Caucasus and Central Asia sericulture", "The innovative approach to the development of silkworm in Azerbaijan ", "The isothermal strengthening of silkworm febrin via contour", "Effection of biologically active additives to silkworm productivity and cocoon quality".
During the conference, the participants visited Gakh cocoon fabric that had been built in 1960, and spoke with there working officers. Then the quests which visit historical and cultural places in the area of Zagatala region, admired natural beauty of Azerbaijan.
After the scientific and cultural excursions in Zagatala, Shaki, the guests visited "Sheki-Ipek" training center. Director of the traning center Nizami Garibov greeted the quests, and introduced with different plants on the production of cocoon and silk located in the area. It was noted that, in Sheki which was known as a silk town ssericulture was one of the main occupation of people. Sericulture passed a long path of development here and achievements was achieved in 80s of last century. In these years the area of mulberry gardens was 1300 hectares, 400 tons of cocoon was produced. At that time, in the silk factory in Sheki 7 thousand workers were working. 10 thousand people were engaged in the cultivation of cocoon in the villages.
We must note that the date and mode of enterprises used in factory drew the attention of visitors. The guests who visit "Sheki-Ipek" shop have shown a special interest to silk shawls, khelagayis, silk carpets, as well as other products.
The guests went to Sheki Khan's palace and the Museum of History and Ethnography and met with material and cultural exhibits and took a photo.
On the last day of the conference, the guests were presented with certificates and the conference was closed.