Apr 07, 2017 | 12:06
Şəkidə 9 xarici ölkədən gəlmiş nümayəndələrin iştirakı ilə “İqlim dəyişiklikləri və kimyəvi reagentlər: İpəkçilikdə yeni axtarışlar” mövzusunda 8-ci beynəlxalq konfrans keçirilmişdir.
Konfrans Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası, Şəki Regional Elmi Mərkəzi və Qara Dəniz, Xəzər Dənizi və Mərkəzi Asiya ölkələrinin ipəkçilik assosiasiyalarının təşkilatçılığı ilə keçirilmişdir. Konfransda 9 ölkənin ipəkçilik və baramaçılıq üzrə 44 mütəxəssisi iştirak etmişdir.
Konfransda regionda ipəkçiliyin inkişaf perspektivləri, “İqlim dəyişikliklərinin Avropa, Qafqaz və Mərkəzi Asiya ipəkçiliyinə təsiri”, “Azərbaycanda ipəkçiliyin inkişafına innovasiyalı yanaşma”, “İpəkqurdu febrinin kontur vasitəsilə izotermik qüvvətləndirilməsi”, “İpəkqurdu məhsuldarlığına və barama keyfiyyətinə bioloji aktiv əlavələrin təsiri” kimi mövzularında müzakirələr aparılaraq təcrübə mübadilələri həyata keçirildi.
Konfrans çərçivəsində iştirakçılar Qax rayonu ərazisində yerləşən, təxmini quruluş tarixi 1960-lara dayanan Qax barama zavoduna baş çəkdi, buradakı mütəxəssislərlə fikir mübadiləsi apardılar. Daha sonra Zaqatala rayonu ərazisindəki tarixi və mədəni məkanlar ziyarət edən qonaqlar Azərbaycanın təbii gözəlliklərinə heyran qaldılar.
Zaqataladakı elmi və mədəni gəzinti başa çatdıqdan sonra qonaqlar Şəki şəhərindəki “Şəki-İpək” kombinatına səfər edib. Qonaqları kombinatın direktoru Nizami Qəribov şəxsən özü qarşıyalıb, ərazidə yerləşən barama və ipək emalı üzrə müxtəlif istehsalatlarla yaxından tanış edib. Qeyd olunub ki, tarixən ipəkçilik diyarı kimi tanınan Şəkidə son əsrlərdə əhalinin əsas məşğuliyyət sahələrindən biri də baramaçılıq olub. Burada ipəkçilik uzun inkişaf yolu keçib və ötən əsrin 80-ci illərində bu sahədə yüksək nailiyyətlər əldə edilib. Həmin illərdə rayonda bar verən toxmaçar bağlarının sahəsi 1300 hektara çatdırılmış, 400 tona yaxın barama istehsal olunmuşdu. Həmin dövrdə Şəkidə yaradılan İpək kombinatında 7 minə yaxın işçi çalışırdı. Rayonun kəndlərində isə 10 minə yaxın kümçü barama yetişdirilməsi ilə məşğul olurdu.
Qeyd edək ki, kombinatda istifadə olunan dəzganların tarixi və iş rejimi qonaqların diqqətini xüsusi cəlb edib. İpək kombinatında istehsal olunan məhsulların satışının həyata keçirildiyi “Şəki-İpək” mağazasına baş çəkən qonaqlar buradakı ipək şallar, kəlağayılar, ipək xalçalar, eləcə də diğər məhsullara xüsusi maraq göstərmişdir.
Qonaqlar həmçinin özəl kələğayı müəssisələrində baş çəkdilər, orada hazırlanan kəlağayı məhsulları, onalrın işlənməsi və boyanması texnologiyası ilə tanış oldular, onları maraqlandıran suallar cavablandırıldı.
Konfrans çərçivəsində qonaqlar Şəki Xan sarayına və Tarix-diyarşünaslıq muzeyinə getmiş, buradakı maddi və mədəni eksponatlarla tanış olmuş, xatirə şəkli çəkdirmişdilər. Qonaqlar Şəkinin Fazıl kəndində yaradılan “Labirint” Arxeologiya və Etnografiya muzeyinə getdilər, Şəkinin və bölgənin tarixi və etnografiyası, Şəkidə ipəkçiliyin yaradılması və inkişaf tarixinə dair maraqlı məlumatlar əldə etdilər.
Konfransın son günü qonaqlara sertifikatlar və konfransla bağlı olaraq xatirə hədiyyələri verilmişdir.

Апр 07, 2017 | 12:06
В Шеки cостоялась 8-ая конференция на тему « Климатические изменения и химические реагенты: Новые поиски в шелководстве» с участием представителей 9-ти иностранных государств.
Конференция была организована с участием Шекинского Регионального Научного Центра АН Азербайджана и шелководческих ассоциаций районов Черного, Каспийского морей и стран Центральной Азии. В работе конференции приняли участие 44 специалиста в области шелководства и тутового шелкопряда («коконоводства») из 9 иностранных государств.
На конференции были обсуждены перспективы развития шелководства в регионе, выслушаны сообщения на темы: «Воздействие климатических изменений на шелководство в Европе, на Кавказе и в Центральной Азии», «Инновационное отношение к шелководству в Азербайджане», «Изотермическое усиление с использованием контура фибриона шелкопряда», «Воздействие биологически активных добавок на производительность шелкопряда и качество коконов» и проведен обмен мнениями и опытом по выслушанным выступлениям.
В рамках конференции участники посетили Кахское предприятие по производству коконов, основанное в 1960 годах, обменялись мнениями со специалистами завода. Ознакомившись впоследствии с историческими и культурными достопримечательностями Закатальского района, иностранные гости восхищались природными красотами этого горного края.
После прогулки по историческим и культурным местам Закатал, гости посетили Шекинское предприятие- комбинат шелкового производства «Шеки-Ипек». Встретивший гостей директор предприятия Низами Гарибов, ознакомил их с основными подразделениями предприятия - по производству коконов и основного изделия- шелка. Было отмечено, что в исторически известном шелководством Шекинском крае последние столетия население занималось в основном взращиванием шелкопряда- «коконоводством». Здесь шелководство прошло долгий исторический путь и в 80-е годы прошлого столетия достигло наивысшей точки развития. В те годы площадь, занятая под посевами тутовых деревьев достигло 1300 гектаров, было произведено 400 тонн коконов. В те годы на этом предприятии работало 7 тыс. жителей города Шеки. В сельских местностях 10 тыс. человек было занято производством и выхаживанием тутового шелкопряда.
Следует отметить, что установленные здесь ткацкие станки и рабочий режим работников комбината вызвали особый интерес гостей.
Гости посетили также частные предприятия по производству национальных восточных платков- келагаи, получили исчерпывающие ответы на интересующие их вопросы по технологии, изготовлению, крашению, нанесению узоров и пр.этих уникальных женских платков.
Гости в рамках конференции посетили также Шекинский дворец ханов и местный историко-краеведческий музей, ознакомились с историческими достопримечательностями древнего города, сделали несколько снимков -фотографий с сотрудниками Шекинского Регионального Научного Центра и жителями города. Приезжие гости посетили также древний археолого-этнографический музей под открытым небом «Лабиринт»,созданный на территории села Фазиль Шекинского района, ознакомились с древней историей региона, получили массу информации об истории возникновения шелководства в регионе.